Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-14| Geodezja, Instytucje, Kataster

Podkarpackie szuka kolejnych milionów na scalenia

W Polańczyku przez dwa dni rozmawiano na temat postępów przy pracach dotyczących scaleń gruntów. Podkarpacie otrzymało na ten cel największy limit środków w skali kraju, bo ponad 152 mln złotych. To ponad 25% wszystkich środków krajowych na ten cel. Dzięki temu wsparciu uda się scalić kilkanaście tys. hektarów ziemi.


Podkarpackie szuka kolejnych milionów na scalenia

Spotkanie w Polańczyku odbyło się w dniach 5-6 lipca. Organizatorem był dyrektor Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie Jacek Szluz. W debacie uczestniczył marszałek Władysław Ortyl, a także podkarpaccy starostowie, pracownicy powiatów oraz geodeci odpowiedzialni za przebieg scaleń.

Marszałek podkreślał, że scalenia gruntów na Podkarpaciu mają ogromne znaczenie dla rozwoju terenów wiejskich i zwiększenia ich konkurencyjności: „Województwo podkarpackie charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem agrarnym, wiele gospodarstw użytkuje liczne i małe, rozproszone działki rolne. Dlatego też w celu wzrostu konkurencyjności sektora rolnego podjęte zostały działania na rzecz poprawy tego stanu rzeczy. Liczymy, że dotacje w tej perspektywie finansowej wiele poprawią, ale zabiegamy też o środki z budżetu państwa, które będą konieczne, gdyż fundusze unijne na ten cel mamy już na wyczerpaniu” – podkreślał marszałek Ortyl.

„W ubiegłym roku został przeprowadzony nabór wniosków na scalenia gruntów. Podpisaliśmy 12 umów z sześcioma wnioskodawcami – były to powiaty: przeworski, jarosławski, rzeszowski, leżajski, mielecki i przemyski. Realizacja tych projektów wyczerpała ponad 90% przyznanej Podkarpaciu alokacji. Dzięki unijnemu wsparciu na Podkarpaciu scalonych zostanie ponad 13 tys. hektarów ziemi” – tłumaczyła Magdalena Sobina, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Najwięcej gruntów zostanie scalonych w powiecie przeworskim, tj. 3477 ha, jarosławskim – 3200 ha, oraz leżajskim – 2689 ha. Prace scaleniowe w ramach nowej perspektywy rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku i w poszczególnych powiatach są na różnych etapach. Ostatnie zakończą się w połowie 2020 roku. Aktualnie prace prowadzone są na terenie 12 miejscowości: Jodłówka i Próchnik (powiat jarosławski), Grodzisko Dolne (powiat leżajski), Zarównie-Zachwiejów (powiat mielecki), Wyszatyce (powiat przemyski), Bóbrka Kańczucka, Kisielów, Rączyna, Siedleczka i Urzejowice (powiat przeworski) oraz Nowy Borek (powiat rzeszowski) na ogólnym obszarze 13 339 ha.

Ze środków europejskich, którymi jeszcze dysponuje województwo podkarpackie, będzie można przeprowadzić scalenia na dodatkowym obszarze około tysiąca hektarów. I w tym miejscu kończą się gwarantowane środki finansowe na wykonanie tych prac. Istnieje więc pilna konieczność zagwarantowania środków w budżecie państwa na prace scaleniowe po roku 2020. „Wykonawca scaleń, jakim jest Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, jest przygotowany na rozpoczęcie od 2021 roku corocznie prac na kolejnym obszarze ok. 2 tys.–2,5 tys. ha – tłumaczył Piotr Kędrek, geodeta województwa.

O potrzebach i możliwościach realizacji scaleń gruntów na terenie województwa podkarpackiego marszałek województwa pisemnie informował Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w styczniu 2017 roku.

Monika Konopka (Biuro prasowe UMWP)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama