Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-06| Geodezja, Prawo

Prace nad Kub znów się opóźniają

Kodeks urbanistyczno-budowalny (Kub) trafi do Sejmu w I kwartale przyszłego roku – poinformował posłów wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.


Prace nad Kub znów się opóźniają

Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu br. resort zapowiadał, że parlament zajmie się Kodeksem w III kwartale br. Z kolei pod koniec maja Tomasz Żuchowski stwierdził, że wybrane zapisy Kub zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku.

5 lipca podczas połączonego posiedzenia dwóch komisji sejmowych (Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej) wiceminister IB podsumował prace nad projektem ustawy. Jak poinformował posłów, w tym miesiącu zakończono prace nad nową wersją Kub. Wraz z ustawami powiązanymi powinna ona ujrzeć światło dzienne jeszcze w sierpniu. Rządowe prace nad tymi przepisami mają potrwać od września do grudnia, a w I kwartale przyszłego roku projekt Kodeksu ma trafić do Sejmu.

Przypomnijmy, że Kub jest jednym z flagowych projektów zarówno MIB, jak i całego rządu Beaty Szydło. Ma to być ustawa, która w kompleksowy sposób ureguluje cały proces inwestycyjno-budowlany. Głównymi celami wprowadzenia nowych przepisów mają być: przywrócenie i utrwalenie ładu przestrzennego, usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie sprawnej i terminowej realizacji inwestycji celu publicznego.

Akt ten wprowadzi wiele zmian również w przepisach geodezyjnych – szerszej pisaliśmy o nich TU. Które z nich znajdą się w drugiej wersji projektu, tego ministerstwo nie ujawnia. Natomiast prezentacja pokazana w tym tygodniu posłom zapowiada jedną kontrowersyjną zmianę. Jak czytamy na stronie 45, w ramach likwidacji barier przy wykonywaniu prac geodezyjnych w określonych przypadkach dozwolone ma być projektowanie na mapach zasadniczych. Wprawdzie geodeci alarmują, że już od kilku lat projektanci coraz częściej pracują na mapach zasadniczych zamiast zamawiać mapy do celów projektowych, to jednak wg większości interpretacji takie działanie jest niezgodne z prawem. Szerzej o tym problemie pisaliśmy w GEODECIE 5/2017.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama