|2017-07-06|
Geodezja, Prawo
Prace nad Kub znów się opóźniają
Kodeks urbanistyczno-budowalny (Kub) trafi do Sejmu w I kwartale przyszłego roku – poinformował posłów wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu br. resort zapowiadał, że parlament zajmie się Kodeksem w III kwartale br. Z kolei pod koniec maja Tomasz Żuchowski stwierdził, że wybrane zapisy Kub zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku.
5 lipca podczas połączonego posiedzenia dwóch komisji sejmowych (Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej) wiceminister IB podsumował prace nad projektem ustawy. Jak poinformował posłów, w tym miesiącu zakończono prace nad nową wersją Kub. Wraz z ustawami powiązanymi powinna ona ujrzeć światło dzienne jeszcze w sierpniu. Rządowe prace nad tymi przepisami mają potrwać od września do grudnia, a w I kwartale przyszłego roku projekt Kodeksu ma trafić do Sejmu.
Przypomnijmy, że Kub jest jednym z flagowych projektów zarówno MIB, jak i całego rządu Beaty Szydło. Ma to być ustawa, która w kompleksowy sposób ureguluje cały proces inwestycyjno-budowlany. Głównymi celami wprowadzenia nowych przepisów mają być: przywrócenie i utrwalenie ładu przestrzennego, usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie sprawnej i terminowej realizacji inwestycji celu publicznego.
Akt ten wprowadzi wiele zmian również w przepisach geodezyjnych – szerszej pisaliśmy o nich TU. Które z nich znajdą się w drugiej wersji projektu, tego ministerstwo nie ujawnia. Natomiast prezentacja pokazana w tym tygodniu posłom zapowiada jedną kontrowersyjną zmianę. Jak czytamy na stronie 45, w ramach likwidacji barier przy wykonywaniu prac geodezyjnych w określonych przypadkach dozwolone ma być projektowanie na mapach zasadniczych. Wprawdzie geodeci alarmują, że już od kilku lat projektanci coraz częściej pracują na mapach zasadniczych zamiast zamawiać mapy do celów projektowych, to jednak wg większości interpretacji takie działanie jest niezgodne z prawem. Szerzej o tym problemie pisaliśmy w GEODECIE 5/2017.
JK
|