Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-29| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Mobilne technologie pomiarowe pomagają zarządzać magazynami

Międzynarodowa firma logistyczna ID Logistics wspólnie z Gospodarczym Instytutem Analiz Przestrzennych (GIAP) bada przydatność mobilnego skanowania w zarządzaniu przestrzenią magazynową. W ramach testów pomierzono wielkopowierzchniowe centrum logistyczne w Mszczonowie.


Mobilne technologie pomiarowe pomagają zarządzać magazynami

Model 3D mszczonowskiego centrum powstał przy użyciu technologii firmy NavVis, która skonstruowała robota M3. ID Logistics jest pierwszą w Polsce firmą z branży logistycznej, która zdecydowała się na jego zastosowanie.

Prace nad przygotowaniem modelu 3D przeprowadzone zostały w dwóch etapach. Najpierw M3 zeskanował wnętrze całego centrum logistycznego o łącznej powierzchni 45 tys. m kw., w tym część magazynową, biurową i zaplecze socjalne. Urządzenie wyposażone było w sześć wysokorozdzielczych kamer i trzy skanery laserowe, co pozwoliło na pozyskanie panoramicznych zdjęć oraz chmury punktów. Całkowity czas skanowania obiektu wyniósł zaledwie 15 godzin, a w tym czasie M3 pokonał trasę o długości 8,4 km. Dzięki zastosowaniu NavVis kompletny wynik skanowania uzyskano kilkadziesiąt razy szybciej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych metod pomiaru.

Drugim etapem była obróbka cyfrowego materiału zebranego przez M3, którą przeprowadzono na zewnętrznych serwerach GIAP. Wynikiem prac było powstanie modelu 3D obiektu dostępnego za pomocą prostej w obsłudze aplikacji webowej IndoorViewer oraz przygotowanie danych do dalszego przetwarzania. Zeskanowanie centrum logistycznego pozwoli także na jego prezentację w technologii rzeczywistości wirtualnej, za pomocą okularów VR.

– Chcielibyśmy, aby efektem współpracy z firmą GIAP było stworzenie narzędzia dającego możliwość wygodnego i efektywnego planowania procesów. Możliwości takie zwiększają elastyczność naszych operacji, pozwalają na szybkie reagowanie na oczekiwania klienta, a często w przejrzysty sposób pomagają zaprezentować propozycje przyszłych zmian, wyprzedzając jego oczekiwania. Jest to pierwszy taki projekt w środowisku magazynu wielkopowierzchniowego. Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie go w naszym największym magazynie. Jeśli potwierdzimy potencjał, jaki niesie ze sobą tego typu technologia, będziemy szukać dalszych obszarów jej zastosowania – mówi Piotr Krasoń, project manager w firmie ID Logistics Polska.

Obecnie ID Logistics sprawdza, jak efektywnie można wykorzystać model 3D i powstałą tym samym trójwymiarową mapę centrum logistycznego do cyfrowego zarządzania przestrzenią magazynową. Przy planowaniu przestrzeni magazynu kluczowe znaczenie ma możliwość wykonywania precyzyjnych pomiarów i mierzenia odległości pomiędzy różnymi punktami na mapie. Dzięki wyznaczaniu najlepszych tras prowadzących z punktu A do punktu B możliwe będzie m.in. wirtualne projektowanie tras dla magazynierów przygotowujących towar, przejazdu wózków widłowych czy wytyczanie dróg ewakuacyjnych. Sprawdzanie przebiegu i rozmieszczenia różnych tras pozwoli też na zaprojektowanie ich w sposób optymalny dla procesów magazynowych. To nie tylko oszczędza czas, ale także ułatwi przeprowadzanie testów nowych rozwiązań bez konieczności fizycznej przebudowy obiektu.

Kolejne korzyści będą wiązać się z możliwościami dokładnego mierzenia kubatury wnętrza magazynu i biur, podglądem i pomiarem sieci instalacji, automatycznym tworzeniem planów rozmieszczenia regałów czy inwentaryzacją obiektów z dokładnością do 0,5 cm. Dzięki trójwymiarowej mapie obiektu możliwe będzie także przekazywanie informacji o elementach wyposażenia magazynu, takich jak np. gaśnice, rampy przeładunkowe czy palety z towarami. W przypadku powtórnego skanowania pozyskane zostaną informacje o zmianach, jakie zaszły w skanowanym obiekcie z dokładnością do 1 cm. Aplikacja IndoorViewer jest połączona z systemem kamer przemysłowych. Dzięki temu, po zaznaczeniu punktu na mapie symbolizującego kamerę można będzie od razu zobaczyć rejestrowany przez nią obraz.

fot. z archiwum Geoforum.pl

– Skaning laserowy znany jest w przemyśle, ale w gospodarce magazynowej nie był do tej pory stosowany z uwagi na wysokie koszty. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zdecydowaliśmy się na zaoferowanie skaningu w branży logistycznej. Szukaliśmy klienta, który jest zarówno znaną marką o globalnym zasięgu, jak i otwartym na nowe technologie. ID Logistics bardzo szybko dostrzegł zalety, jakie niesie ze sobą skaning 3D i zaprosił nas na próbny pomiar powiązany z prezentacją systemu. Pracownicy ID Logistics już na pierwszym spotkaniu wskazywali dodatkowe zastosowania i korzyści, jakie oferuje nasza spółka – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes zarządu Gospodarczego Instytutu Analiz Przestrzennych.

– Dzisiejsza logistyka to coś więcej niż tylko terminowe dostarczanie towaru zgodnego z zamówieniem klienta. Chęć ciągłego doskonalenia procesów, podnoszenie ich jakości oraz wydajności skłania nas do poszukiwania nowych możliwości i technologii. Często są to zupełnie nowe rozwiązanie, czasami adaptacja narzędzi niestosowanych jeszcze w logistyce. Propozycja GIAP wydała nam się niezwykle interesująca i choć jest to pierwsze zastosowanie tego typu narzędzi w logistyce magazynowej, niesie za sobą niezwykły potencjał – podsumowuje Piotr Krasoń z ID Logistics Polska.

Źródło: ID Logistics Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS