Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-06-13| Mapy, Edukacja, Imprezy

Rok Rzeki Wisły w archiwach [Aktualizacja]

Uchwałą Sejmu RP rok 2017 obchodzony jest jako Rok Rzeki Wisły. W związku z tym 21 czerwca br. w Gdańsku nastąpi uroczyste otwarcie plenerowej wystawy pod hasłem „Wisła w dokumencie archiwalnym”.


Rok Rzeki Wisły w archiwach [Aktualizacja]
Na wystawie znajdą się mapy, plany, rysunki, fotografie z różnych epok, poczynając od XIII w., przez czasy Rzeczypospolitej szlacheckiej, okres rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne.

Będzie można zobaczyć m.in. jeden z dokumentów II pokoju toruńskiego z 1466 r., plan i panoramę Twierdzy Wisłoujście z 1673 r. czy zdjęcia z Rewii Flotylli Wiślanej w Toruniu z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego z 1921 r.

Na wystawie zaprezentowane zostaną bogate zbiory kartograficzne głównie z Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwów Państwowych w Gdańsku oraz Katowicach. Mapa Polski z widocznym dorzeczem Wisły, przygotowana przez astronoma Heweliusza z 1734 r., plan ujścia Wisły koło Westerplatte (1724 r.) czy fragment mapy Pomorza Gdańskiego przedstawiający ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej (Wisła Martwa, Wisła Śmiała, Przekop Wisły) i Zalewu Wiślanego (Szkarpawa, Nogat) z 1927 r. – to tylko niektóre elementy wystawy.


– Wystawa w swoim zamyśle ma skierować oczy na bogatą i fascynującą historię królewskiej rzeki, jej znaczenie gospodarcze na przestrzeni polskich dziejów, walory przyrodnicze oraz rekreacyjne, aż po ukazanie jej współczesnego, bliskiego nam oblicza – mówi naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak.

Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Gdańsku. Zaprezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów: Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z Archiwów Państwowych w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Katowicach, Radomiu, Kielcach i Płocku.

Wystawę w Gdańsku będzie można oglądać do 13 lipca. Później ekspozycja wyruszy w podróż po polskich miastach. Odwiedzi Bydgoszcz, Toruń, Płock, Radom, Kielce, Sandomierz i Warszawę.

Szczegółowy harmonogram wystaw w poszczególnych miastach

Źródło: NDAP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama