wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-13| Geodezja, Edukacja

Gdzie warto studiować?

W czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA publikujemy pełne zestawienie aktualnej oferty studiów na kierunku geodezja i kartografia. W zakładce EDUKACJA na Geoforum.pl prezentujemy szczegóły dotyczące poszczególnych uczelni.


Gdzie warto studiować?
Kierunek ma się całkiem dobrze mimo głoszonych ostatnio obaw o radykalne zmniejszenie liczby studentów na polskich uczelniach. Wygląda na to, że wprowadzone z nowym rokiem zmiany prawne mu nie zaszkodziły.

Wyjaśnijmy, o jakie zmiany chodzi. W poprzednich latach pieniądze dla uczelni wyższych resort nauki dzielił według algorytmu, który premiował placówki przyjmujące najwięcej studentów. Zgodnie z podpisanym 7 grudnia 2016 r. rozporządzeniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina od br. zasady te uległy zmianie. Nowy algorytm premiuje m.in. utrzymanie na uczelni relacji pomiędzy liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej – wynoszącej 13 studentów na jednego wykładowcę. Poza tym zmniejsza tzw. efekt dziedziczenia dotacji z roku na rok. Dotacja powiązana jest też z kategorią naukową jednostki (nadawaną przez Polską Komisję Akredytacyjną) i z liczbą realizowanych tam projektów badawczych.

Nie wygląda, żeby same uczelnie – jeśli chodzi o limity przyjęć na kierunek geodezja i kartografia – zamierzały uczynić jakieś większe ruchy. Niezmiennie od kilku lat chcą go uruchomić 23 placówki, w tym 14 publicznych (olsztyński UWM nawet na dwóch wydziałach). Na nowych studentów czeka aż blisko 3,6 tys. miejsc na studiach I stopnia (inżynierskich), w tym ponad 2 tys. w szkołach publicznych. W stosunku do roku ubiegłego jest to spadek o niecałe 200 miejsc (5,2%).

Jeśli chodzi o studia inżynierskie, na uczelniach pub­licznych zdecydowanie przeważają miejsca na studiach stacjonarnych (64%), a na niepublicznych odwrotnie – na niestacjonarnych (63%). Jeś­li natomiast wziąć pod uwagę pełną ofertę (studia magisterskie i inżynierskie), to w uczelniach publicznych studia stacjonarne stanowią 65%, a w niepublicznych – 36%. Spośród 14 szkół publicznych najwięcej nowych żaków są gotowe przyjąć dwie placówki krakowskie (26% wszystkich miejsc na studiach inżynierskich, rok temu 20%). Jednak rekord – jak w poprzednich latach – należy do niepub­licznej Uczelni Warszawskiej im. M. Skłodowskiej-Curie (patrz wykres), która dysponuje aż 500 miejscami, choć dotąd nie znalazła aż tylu chętnych.

A teraz kilka nowości. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zdecydował się poszerzyć swoją ofertę o studia inżynierskie niestacjonarne, a Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska oraz PWSTE w Jarosławiu – o studia magisterskie stacjonarne...


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Szczegóły dotyczące poszczególnych uczelni prezentujemy na Geoforum.pl w zakładce EDUKACJA

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS