Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-07| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

Jakie powinny być priorytety nowej GGK [wyniki ankiety]

W ocenie blisko 2/5 ankietowanych Grażyna Kierznowska – od 22 maja główny geodeta kraju, powinna skupić się przede wszystkim na zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Jakie powinny być priorytety nowej GGK [wyniki ankiety] <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

W naszej ankiecie wzięło udział 427 osób. Każdy internauta mógł wskazać jeden z 15 zaproponowanych przez nas postulatów, który jego zdaniem powinien być dla nowej GGK najważniejszym priorytetem.

Co ciekawe, dokładnie taką samą liczbę głosów (po 19% wskazań) uzbierały dwa podobne postulaty: • przeprowadzenie dogłębnych zmian w prawie geodezyjnym wprowadzających systemowe zmiany w geodezji, a także • sprawne przygotowanie doraźnej nowelizacji Pgik, która mogłaby np. zlikwidować bądź ograniczyć licencje oraz przywrócić ryczałty. Warto podkreślić, że realizacja obu postulatów formalnie leży w gestii Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W nowym rządzie przejęło ono bowiem od GUGiK-u zadania związane z tworzeniem nowych przepisów geodezyjnych. GGK nie pozostaje jednak bez wpływu na prace legislacyjne, o czym świadczy chociażby to, że Grażyna Kierznowska zasiada w powołanym przez MIB zespole ds. systemowych zmian w GiK.

Niewiele mniej wskazań (14%) uzbierał postulat doprowadzenia do stosowania jednolitych standardów we wszystkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Problem teoretycznie miało rozwiązać stosowanie formatu GML. Jak jednak pokazał raport o cyfryzacji powiatowej geodezji opublikowany w styczniowym miesięczniku GEODETA, na razie jest on używany bardzo sporadycznie.

Według czytelników Geoforum.pl palącym problemem jest także nadmiar studiujących geodezję i kartografię. Ograniczenie ich liczby jest priorytetem dla 11% ankietowanych. Dodajmy, że temat ten jest od lat dyskutowany na organizowanych przez GGK forach ds. kształcenia, na razie jednak bez wymiernych efektów.

Niewiele mniej internautów (10%) domaga się doprowadzenia do wpisania geodety w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym jako formalnego uczestnika procesu inwestycyjno-budowlanego. Czy tak się stanie, dowiemy się zapewne w najbliższych tygodniach, gdy MIB opublikuje kolejny projekt tego aktu.

Internauci mieli również możliwość zaproponowania własnego postulatu. Z możliwości tej skorzystało blisko 50 osób. Proponują oni m.in.: podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wydawania map tematycznych, podniesienie zarobków w służbie geodezyjnej, podwyższenie jakości danych PZGiK (w szczególności EGiB oraz osnów), ograniczenie lub nawet likwidację weryfikacji prac geodezyjnych czy poprawienie przepisów dotyczących narad koordynacyjnych.

Pełne wyniki ankiety:
1. Sprawne przygotowanie (wspólnie z MIB) doraźnej nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadzającej najbardziej pilne zmiany w geodezji (np. likwidację licencji, przywrócenie ryczałtów) – 19%.
1. Przygotowanie (wspólnie z MIB) dogłębnej zmiany prawa geodezyjnego wprowadzającej systemowe zmiany w geodezji (np. organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej) – 19%,
2. Doprowadzenie do stosowania jednolitych standardów we wszystkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (szczególnie w zakresie weryfikacji prac geodezyjnych czy formatu wymiany danych) – 14%,
3. Podjęcie działań prowadzących do ograniczenia liczby osób studiujących na kierunku geodezja i kartografia – 11%,
4. Doprowadzenie do wpisania geodety jako pełnoprawnego uczestnika procesu budowlanego – 10%,
5. Doprowadzenie do powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów – 8%,
6. Przygotowanie (wspólnie z MIB) zmian w rozporządzeniu o standardach geodezyjnych – 5,2%,
7. Efektywne wykorzystanie środków unijnych z bieżącej unijnej perspektywy, w tym skuteczne dokończenie już realizowanych projektów ZSIN II, K-GESUT i CAPAP – 4,9%,
8. Ograniczenie zakresu danych przechowywanych w PZGiK – 4,7%,
9. Udostępnienie na wolnej licencji kolejnych rejestrów danych przestrzennych – 2%,
10. Dokończenie budowy zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) – 1%,
11. Precyzyjne określenie podziału kompetencji w zakresie geodezji i kartografii z resortami infrastruktury i budownictwa oraz cyfryzacji – 1%,
12. Dokończenie modernizacji ASG-EUPOS – 0,5%,
12. Przygotowanie (wspólnie z MIB) zmian w rozporządzeniu ws. EGiB – 0,5%,
13. Rozbudowa Portalu PZGiK o sprzedaż kolejnych rejestrów PZGiK – 0,2%.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS