|2017-06-07|
Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje
Jakie powinny być priorytety nowej GGK [wyniki ankiety]
W ocenie blisko 2/5 ankietowanych Grażyna Kierznowska – od 22 maja główny geodeta kraju, powinna skupić się przede wszystkim na zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
fot. GUGiK
|
|
|
|
|
|
W naszej ankiecie wzięło udział 427 osób. Każdy internauta mógł wskazać jeden z 15 zaproponowanych przez nas postulatów, który jego zdaniem powinien być dla nowej GGK najważniejszym priorytetem.
Co ciekawe, dokładnie taką samą liczbę głosów (po 19% wskazań) uzbierały dwa podobne postulaty: • przeprowadzenie dogłębnych zmian w prawie geodezyjnym wprowadzających systemowe zmiany w geodezji, a także • sprawne przygotowanie doraźnej nowelizacji Pgik, która mogłaby np. zlikwidować bądź ograniczyć licencje oraz przywrócić ryczałty. Warto podkreślić, że realizacja obu postulatów formalnie leży w gestii Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W nowym rządzie przejęło ono bowiem od GUGiK-u zadania związane z tworzeniem nowych przepisów geodezyjnych. GGK nie pozostaje jednak bez wpływu na prace legislacyjne, o czym świadczy chociażby to, że Grażyna Kierznowska zasiada w powołanym przez MIB zespole ds. systemowych zmian w GiK.
Niewiele mniej wskazań (14%) uzbierał postulat doprowadzenia do stosowania jednolitych standardów we wszystkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Problem teoretycznie miało rozwiązać stosowanie formatu GML. Jak jednak pokazał raport o cyfryzacji powiatowej geodezji opublikowany w styczniowym miesięczniku GEODETA, na razie jest on używany bardzo sporadycznie.
Według czytelników Geoforum.pl palącym problemem jest także nadmiar studiujących geodezję i kartografię. Ograniczenie ich liczby jest priorytetem dla 11% ankietowanych. Dodajmy, że temat ten jest od lat dyskutowany na organizowanych przez GGK forach ds. kształcenia, na razie jednak bez wymiernych efektów.
Niewiele mniej internautów (10%) domaga się doprowadzenia do wpisania geodety w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym jako formalnego uczestnika procesu inwestycyjno-budowlanego. Czy tak się stanie, dowiemy się zapewne w najbliższych tygodniach, gdy MIB opublikuje kolejny projekt tego aktu.
Internauci mieli również możliwość zaproponowania własnego postulatu. Z możliwości tej skorzystało blisko 50 osób. Proponują oni m.in.: podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wydawania map tematycznych, podniesienie zarobków w służbie geodezyjnej, podwyższenie jakości danych PZGiK (w szczególności EGiB oraz osnów), ograniczenie lub nawet likwidację weryfikacji prac geodezyjnych czy poprawienie przepisów dotyczących narad koordynacyjnych.
Pełne wyniki ankiety: 1. Sprawne przygotowanie (wspólnie z MIB) doraźnej nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadzającej najbardziej pilne zmiany w geodezji (np. likwidację licencji, przywrócenie ryczałtów) – 19%. 1. Przygotowanie (wspólnie z MIB) dogłębnej zmiany prawa geodezyjnego wprowadzającej systemowe zmiany w geodezji (np. organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej) – 19%, 2. Doprowadzenie do stosowania jednolitych standardów we wszystkich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (szczególnie w zakresie weryfikacji prac geodezyjnych czy formatu wymiany danych) – 14%, 3. Podjęcie działań prowadzących do ograniczenia liczby osób studiujących na kierunku geodezja i kartografia – 11%, 4. Doprowadzenie do wpisania geodety jako pełnoprawnego uczestnika procesu budowlanego – 10%, 5. Doprowadzenie do powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów – 8%, 6. Przygotowanie (wspólnie z MIB) zmian w rozporządzeniu o standardach geodezyjnych – 5,2%, 7. Efektywne wykorzystanie środków unijnych z bieżącej unijnej perspektywy, w tym skuteczne dokończenie już realizowanych projektów ZSIN II, K-GESUT i CAPAP – 4,9%, 8. Ograniczenie zakresu danych przechowywanych w PZGiK – 4,7%, 9. Udostępnienie na wolnej licencji kolejnych rejestrów danych przestrzennych – 2%, 10. Dokończenie budowy zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) – 1%, 11. Precyzyjne określenie podziału kompetencji w zakresie geodezji i kartografii z resortami infrastruktury i budownictwa oraz cyfryzacji – 1%, 12. Dokończenie modernizacji ASG-EUPOS – 0,5%, 12. Przygotowanie (wspólnie z MIB) zmian w rozporządzeniu ws. EGiB – 0,5%, 13. Rozbudowa Portalu PZGiK o sprzedaż kolejnych rejestrów PZGiK – 0,2%.
JK
|