wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2017-06-06| Geodezja, Instytucje

Granice polskich obszarów morskich dokładnie wyznaczone

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk 30 maja przekazał głównemu geodecie kraju Grażynie Kierznowskiej dane przestrzenne określające szczegółowy przebieg: linii podstawowej, granicy morza terytorialnego, granicy morskiej strefy przyległej i granicy wyłącznej strefy ekonomicznej Rzeczypospolitej Polskiej.


Granice polskich obszarów morskich dokładnie wyznaczone <br />
Polskie obszary morskie
Polskie obszary morskie
Aktualne dane przestrzenne zostały przygotowane przez administrację morską w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej (DzU poz. 183) oraz prowadzoną przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii bazą państwowego rejestru granic i powierzchnik jednostek podziału terytorialnego kraju (PRG). Przekazano je GGK z uwagi na to, że – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2016 r., poz. 1034 ze zm.) – granica linii podstawowej powinna stanowić granicę obrębów geodezyjnych (a zatem również gmin, powiatów i województw).

Jak czytamy w piśmie ministra do GGK, oprócz współrzędnych podanych w rozporządzeniu, w celu umożliwienia wykonywania precyzyjnych obliczeń i analiz, warstwy z obszarami morza terytorialnego, strefy przyległej oraz wyłącznej strefy ekonomicznej opracowano na podstawie linii geodezyjnych.

Obszary morskie - punkty z rozporządzenia

– Dane w rozporządzeniu określają punkty załamania linii geodezyjnych. Przy tej skali opracowania przejście na odwzorowanie kartograficzne (np. układ 2000) powoduje zauważalne błędy odwzorowawcze. Z tego powodu konieczne było opracowanie danych zawartych w rozporządzeniu z 13 stycznia 2017 r. w taki sposób, aby można było stosować płaskie układy współrzędnych – wyjaśnia Jakub Szostak z Wydziału Zabezpieczenia Geodezyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni. – Dane te zostały opracowane przez pracowników urzędów morskich oraz Minsterstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i już posłużyły do aktualizacji powierzchni morza terytorialnego podawanej przez Główny Urząd Statystyczny – dodaje.

Obszary morskie - wyznaczone punkty pośrednie

W piśmie skierowanym do GGK szef resortu gospodarki morskiej wyjaśnia też, że skoro współrzędne linii podstawowej, które podano w rozporządzeniu z dokładnością 0,001˝, będą stanowić podstawę do wyznaczenia granic działek ewidencyjnych, przyjęto, że w przypadku linii podstawowej punkty pośrednie na linii geodezyjnej należy wyznaczać w odległości nie mniejszej niż 200 m, co jest zgodne z rozporządzeniem ws. rozgraniczania nieruchomości (DzU z 1999 r. nr 45, poz. 453).

Równocześnie dane udostępniono na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni. W zestawie danych znajdują się warstwy GIS (pliki SHP), dane zapisane w formacie CAD (pliki DXF) oraz pliki tekstowe z wykazami współrzędnych.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Czy podgik wzdłuż wybrzeża znają układ odniesienia w jakim prowadzą zasób geodezyjny? Obawiam się, że nie, a na wschodzie Polski różnica między ETRF89 a ETRF2000 wynosi kilka cm. Wykaz GUGiK obejmował tylko ETRF89. Jak zwykle w Geodezji nie do końca wszystko jest jasne. Może chodzi o szkolenia?

Układ Panie Jakubie polecam lekturę rozporządzenia z 2012 ws.państwowych układów

nieładnie a co obok Świnoujścia robi ten środkowy palec wyciągnięty na zachód?

super tempo To wreszcie można odtrąbić zakończenie budowy podstawowego elementu baz [geo]referencyjnych - PRG. Startowaliśmy w 1999. Brawo my. Na marginesie ile wynosiły nieścisłości w położeniu pkt granicznych [w porównaniu z dotychczas przebywającymi w PRG]???

układy współrzędnych ETRS89, 1992, 2000/5, 2000/6, UTM-33, UTM-34

to w końcu w jakim układzie współrzędnych są te dane?

6 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt