wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-06| Geodezja, Instytucje

Granice polskich obszarów morskich dokładnie wyznaczone

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk 30 maja przekazał głównemu geodecie kraju Grażynie Kierznowskiej dane przestrzenne określające szczegółowy przebieg: linii podstawowej, granicy morza terytorialnego, granicy morskiej strefy przyległej i granicy wyłącznej strefy ekonomicznej Rzeczypospolitej Polskiej.


Granice polskich obszarów morskich dokładnie wyznaczone <br />
Polskie obszary morskie
Polskie obszary morskie
Aktualne dane przestrzenne zostały przygotowane przez administrację morską w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej (DzU poz. 183) oraz prowadzoną przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii bazą państwowego rejestru granic i powierzchnik jednostek podziału terytorialnego kraju (PRG). Przekazano je GGK z uwagi na to, że – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2016 r., poz. 1034 ze zm.) – granica linii podstawowej powinna stanowić granicę obrębów geodezyjnych (a zatem również gmin, powiatów i województw).

Jak czytamy w piśmie ministra do GGK, oprócz współrzędnych podanych w rozporządzeniu, w celu umożliwienia wykonywania precyzyjnych obliczeń i analiz, warstwy z obszarami morza terytorialnego, strefy przyległej oraz wyłącznej strefy ekonomicznej opracowano na podstawie linii geodezyjnych.

Obszary morskie - punkty z rozporządzenia

– Dane w rozporządzeniu określają punkty załamania linii geodezyjnych. Przy tej skali opracowania przejście na odwzorowanie kartograficzne (np. układ 2000) powoduje zauważalne błędy odwzorowawcze. Z tego powodu konieczne było opracowanie danych zawartych w rozporządzeniu z 13 stycznia 2017 r. w taki sposób, aby można było stosować płaskie układy współrzędnych – wyjaśnia Jakub Szostak z Wydziału Zabezpieczenia Geodezyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni. – Dane te zostały opracowane przez pracowników urzędów morskich oraz Minsterstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i już posłużyły do aktualizacji powierzchni morza terytorialnego podawanej przez Główny Urząd Statystyczny – dodaje.

Obszary morskie - wyznaczone punkty pośrednie

W piśmie skierowanym do GGK szef resortu gospodarki morskiej wyjaśnia też, że skoro współrzędne linii podstawowej, które podano w rozporządzeniu z dokładnością 0,001˝, będą stanowić podstawę do wyznaczenia granic działek ewidencyjnych, przyjęto, że w przypadku linii podstawowej punkty pośrednie na linii geodezyjnej należy wyznaczać w odległości nie mniejszej niż 200 m, co jest zgodne z rozporządzeniem ws. rozgraniczania nieruchomości (DzU z 1999 r. nr 45, poz. 453).

Równocześnie dane udostępniono na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni. W zestawie danych znajdują się warstwy GIS (pliki SHP), dane zapisane w formacie CAD (pliki DXF) oraz pliki tekstowe z wykazami współrzędnych.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS