|2017-05-29|
GNSS
Rusza modernizacja naziemnych stacji EGNOS
Europejski system EGNOS dostarczający korekty dla sygnałów GPS doczeka się nowego sprzętu na stacjach pomiarowo-obserwacyjnych (RIMS). Zmiana ta oznacza wymierne korzyści dla użytkowników.
Obecnie system EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) składa się z 40 stacji RIMS (Ranging and Integrity Monitoring Stations), z których jedna znajduje się w Warszawie. Raz na sekundę instalacje te przesyłają dane dotyczące jakości sygnału oraz odległości do satelitów GPS. Na ich podstawie generowane są następnie korekty, które trafiają do użytkowników za pośrednictwem trzech satelitów geostacjonarnych. Pozwalają one kilkukrotnie zwiększyć dokładność pomiaru, a ponadto dostarczają danych o integralności systemu GPS, które są niezbędne w tzw. zastosowaniach bezpieczeństwa życia, np. w lotnictwie.
– Użytkowane obecnie instalacje RIMS V2 mają pewne niemożliwe do wyeliminowania ograniczenia, z którymi postanowiliśmy poradzić sobie w wersji 3 – wyjaśnia Didier Flament, menedżer programu EGNOS w Europejskiej Agencji Kosmicznej. – Na przykład współpracują one tylko z sygnałami GPS L1/L2 P(Y). Tymczasem w nowej wersji obserwowane będą również sygnały GPS L2C i L5 oraz system Galileo (sygnały E1 i E5) – dodaje.
– Nasze doświadczenie w pracy z instalacjami RIMS pokazało, jak istotnymi czynnikami wpływającymi na ich pracę są scyntylacja sygnału powodowana ciągłymi zmianami w jonosferze, a także zakłócanie czy efekt wielodrożności. W wersji 3 sprzętu dla tych stacji postaraliśmy się więc zwiększyć ich odporność na te zjawiska. Ponadto zamontowaliśmy w nich nowe odbiorniki, które będę lepiej monitorować zniekształcenia sygnałów GPS i Galileo, tzw. evil waveforms – wyjaśnia Didier Flament.
Zaktualizowane stacje RIMS będą pracować na tych samych lub bardzo podobnych lokalizacjach co obecnie. Zazwyczaj instalowane są one na terenie lotnisk lub placówek zajmujących się telekomunikacją satelitarną.
Źródło: ESA, JK
|