Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-29| GNSS

Rusza modernizacja naziemnych stacji EGNOS

Europejski system EGNOS dostarczający korekty dla sygnałów GPS doczeka się nowego sprzętu na stacjach pomiarowo-obserwacyjnych (RIMS). Zmiana ta oznacza wymierne korzyści dla użytkowników.


Rusza modernizacja naziemnych stacji EGNOS

Obecnie system EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) składa się z 40 stacji RIMS (Ranging and Integrity Monitoring Stations), z których jedna znajduje się w Warszawie. Raz na sekundę instalacje te przesyłają dane dotyczące jakości sygnału oraz odległości do satelitów GPS. Na ich podstawie generowane są następnie korekty, które trafiają do użytkowników za pośrednictwem trzech satelitów geostacjonarnych. Pozwalają one kilkukrotnie zwiększyć dokładność pomiaru, a ponadto dostarczają danych o integralności systemu GPS, które są niezbędne w tzw. zastosowaniach bezpieczeństwa życia, np. w lotnictwie.

– Użytkowane obecnie instalacje RIMS V2 mają pewne niemożliwe do wyeliminowania ograniczenia, z którymi postanowiliśmy poradzić sobie w wersji 3 – wyjaśnia Didier Flament, menedżer programu EGNOS w Europejskiej Agencji Kosmicznej. – Na przykład współpracują one tylko z sygnałami GPS L1/L2 P(Y). Tymczasem w nowej wersji obserwowane będą również sygnały GPS L2C i L5 oraz system Galileo (sygnały E1 i E5) – dodaje.

– Nasze doświadczenie w pracy z instalacjami RIMS pokazało, jak istotnymi czynnikami wpływającymi na ich pracę są scyntylacja sygnału powodowana ciągłymi zmianami w jonosferze, a także zakłócanie czy efekt wielodrożności. W wersji 3 sprzętu dla tych stacji postaraliśmy się więc zwiększyć ich odporność na te zjawiska. Ponadto zamontowaliśmy w nich nowe odbiorniki, które będę lepiej monitorować zniekształcenia sygnałów GPS i Galileo, tzw. evil waveforms – wyjaśnia Didier Flament.

Zaktualizowane stacje RIMS będą pracować na tych samych lub bardzo podobnych lokalizacjach co obecnie. Zazwyczaj instalowane są one na terenie lotnisk lub placówek zajmujących się telekomunikacją satelitarną.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS