Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-25| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

"Zimni ogrodnicy" na mapach IGiK-u

W tym roku majowe przymrozki dały się polskim rolnikom szczególnie we znaki. Potencjalne rozmiary szkód widać na mapach satelitarnych opracowanych przez Instytut Geodezji i Kartografii.


"Zimni ogrodnicy" na mapach IGiK-u <br />
Mapa dla dekady 1-10 maja br.
Mapa dla dekady 1-10 maja br.

W Centrum Teledetekcji IGiK wzrost roślin uprawnych monitorowany jest z pułapu kosmicznego już od 1997 roku. Naukowcy badają kondycję roślin na podstawie modeli utworzonych z danych satelitarnych NOAA AVHRR (Advanced Very High Resolution Radiometer). Modele te zawierają wskaźnik temperatury powierzchni czynnej w rozdzielczości 1 km kw. dla każdego 10-dniowego okresu wzrostu roślin. Poprzez wyprowadzone w IGiK wskaźniki roślinne charakteryzujące ich fenologię oraz zapotrzebowanie na wodę w fazach rozwoju określany jest stopień występowania suszy i jej wpływ na obniżenie plonów. Monitoring prowadzony jest od zasiewów jesiennych, poprzez wzrost wiosenny, aż do zbiorów.

Efektem tego modelowania są mapy publikowane na stronie IGiK. Obszary, gdzie warunki wzrostu określone na podstawie temperaturowego wskaźnika kondycji roślin dla terenów rolniczych są przeciętne, oznaczone są na nich kolorem jasnozielonym, bardzo dobre – ciemnozielonym, zagrożone suszą – pomarańczowym, a obszary występowania natężenia suszy – czerwonym. Z punktu widzenia badania skutków przymrozków istotny jest jednak kolor granatowy. Charakteryzuje on nadmierne uwilgotnienie, które w sytuacji występowania ujemnych temperatur – co zdarza się właśnie w pierwszej połowie maja – może spowodować przygruntowe przymrozki.

Jak czytamy na stronie instytutu, w bieżącym roku początek maja był bardzo zimny i występowały temperatury ujemne. Mogło to być powodem wymarzania upraw we wczesnym stadium wegetacji, ponieważ uwilgotnienie gleb było bardzo wysokie. Znajduje to potwierdzenie w tegorocznych prognozach plonów upraw rolniczych. Modele IGiK wskazują bowiem na obniżenie prognozowanych plonów w stosunku do średnich wojewódzkich.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS