Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-18| Geodezja, GIS

O informacji przestrzennej w Polsce w Rocznikach Geomatyki

Na stronie Roczników Geomatyki można pobrać drugi tegoroczny numer czasopisma. Znajdziemy w nim 9 artykułów.


O informacji przestrzennej w Polsce w Rocznikach Geomatyki

W tekście pt. „Informacja przestrzenna w Polsce – teoria i praktyka” dr hab. Waldemar Izdebski (Politechnika Warszawska, Geo-System) na podstawie wieloletniego doświadczenia z licznych wdrożeń przedstawia istotne rozbieżności między teoretycznym podejściem do tematu informacji przestrzennej zapisanym w prawie oraz różnego rodzaju sprawozdaniach i raportach a stanem faktycznym, z jakim spotyka się obywatel podczas załatwiania spraw urzędowych. Na zakończenie wskazuje minimalne, ale niezbędne działania, które mogą wpłynąć korzystnie na poprawę tego stanu rzeczy.

Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej prof. Jerzy Gaździcki przestawia zwięzłą charakterystykę rozwoju informacji geoprzestrzennej w Polsce w latach 2007-16. Na rozwój ten, zdaniem profesora, miały wpływ głównie trzy czynniki:
• wprowadzenie w życie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej stanowiącej umiejętną transpozycję dyrektywy INSPIRE do prawa polskiego i stwarzającej warunki dla skoordynowanej współpracy międzyresortowej,
• uzyskanie milionowych środków unijnych na rządowe i samorządowe projekty z zakresu informacji geoprzestrzennej,
• dynamiczny rozwój i upowszechnienie technologii służących do pozyskiwania, przetwarzania i użytkowania danych geoprzestrzennych.
Po rozpatrzeniu szeregu aspektów dokonanego postępu profesor stwierdza, że dokonania minionego dziesięciolecia w zakresie informacji geoprzestrzennej zasługują na ocenę pozytywną i stanowią mocną podstawę dla dalszego rozwoju w Polsce.

Ponadto w zeszycie 2(77) można przeczytać artykuły dotyczące m.in.: wykorzystania geoankiety jako narzędzia konsultacji społecznych w procesie planowania przestrzennego, kontekstowej generalizacji konturów zabudowy z wykorzystaniem narzędzi morfologii matematycznej czy zastosowania naziemnego skanera laserowego do kartowania mostów na elektronicznych mapach nawigacyjnych.

Źródło: Roczniki Geomatyki, DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS