Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-05-17| Geodezja, Edukacja

Aktualizacja: Geodezja i kartografia w I Rankingu Studiów Inżynierskich

Najlepsze studia w Polsce dające tytuł inżyniera oraz magistra inżyniera wskazał pierwszy Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2017. Oceniono 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych, w tym geodezję i kartografię. Uroczysta gala, podczas której zostali zaprezentowani najlepsi, była zwieńczeniem odbywającego się dziś w Warszawie Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego.


Aktualizacja: Geodezja i kartografia w I Rankingu Studiów Inżynierskich <br />
Na zdjęciu z dyplomami od lewej dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska, prodziekan WGiPB UWM dr inż. Jacek Zabielski oraz dziekan WGGiIŚ AGH prof. Stanisław Gruszczyński (fot. AW)
Na zdjęciu z dyplomami od lewej dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska, prodziekan WGiPB UWM dr inż. Jacek Zabielski oraz dziekan WGGiIŚ AGH prof. Stanisław Gruszczyński (fot. AW)

Na czele rankingu jest Politechnika Warszawska z 12 najlepszymi programami studiów w różnych dyscyplinach przed Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Wrocławską (po 3 programy) oraz Politechniką Śląską (2 programy). Jeśli chodzi o geodezję i kartografię, dwa pierwsze miejsca zajmują również stołeczna i krakowska uczelnia, na trzeciej pozycji znalazł się natomiast Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Pełne wyniki w tabeli.

Przyjęto, że kierunki objęte rankingiem muszą być prowadzone w danej jednostce (wydziale) na II stopniu studiów stacjonarnych i dawać tytuł magistra inżyniera. W dyscyplinie geodezja i kartografia ocenie poddano jedynie 6 programów studiów na 6 uczeniach, choć studia magisterskie od dłuższego czasu prowadzone są również na innych niż wymienione i mogą one pochwalić się absolwentami. Spośród uczelni publicznych nieobecny w rankingu jest Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a spośród niepublicznych: Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie, Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie oraz Społeczna Akademia Nauk w Łodzi. Założono jednak, że jednostka prowadząca dany kierunek studiów musi posiadać przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora, bez względu na dziedzinę i dyscyplinę nauki, co wyjaśnia nieobecność uczelni niepublicznych. Natomiast UR w Krakowie spełnia ten warunek. Być może uczelnia ta nie odesłała wymaganej ankiety rankingowej zawierającej m.in. uśrednione i zanonimizowane dane o wynikach maturalnych osób przyjętych na I rok studiów.

Kierunek geodezja i kartografia w rankingu Perspektyw 2017

Miejsce
w rankingu

Uczelnia, wydział

Wskaźnik 2017

1.

Politechnika Warszawska
Wydział Geodezji i Kartografii

100,00

2.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska

93,14

3.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa

82,57

4.

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji

66,77

5.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji

58,16

6.

Politechnika Koszalińska
Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji

54,60

Do oceny studiów użyto 13 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów. Są to:
prestiż (12%) – mierzony poprzez badanie opinii kadry akademickiej;
absolwenci na rynku pracy (24%) – mierzone poprzez: badanie opinii pracodawców (realizowane przez „IBM Indicator”) oraz badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów” (realizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego);
potencjał akademicki (14%) – wskaźniki: ocena parametryczna MNiSW, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, nadane stopnie naukowe;
efektywność naukowa (20%) – wskaźniki: publikacje, cytowania, indeks Hirsha;
potencjał dydaktyczny (22%) – wskaźniki: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz akredytacje środowiskowe;
innowacyjność (8%) – wskaźnik: patenty i prawa ochronne.

Zasady rankingu, w tym kryteria i ich wagi, opracowała Kapituła pracująca pod kierownictwem prof. Michała Kleibera (na fot. drugi z lewej), w skład której weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu.

– Zapewnienie zdolnej młodzieży najwyższej klasy wykształcenia inżynierskiego leży w interesie polskiej gospodarki – mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca Rankingu Studiów Inżynierskich (na fot. pierwszy z lewej). – Chcemy pomóc młodym ludziom w precyzyjnym wyborze kierunku studiów w obszarze dyscyplin technicznych, najbardziej potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków.

W pierwszej edycji Rankingu Studiów Inżynierskich ocenionych zostało łącznie 21 kierunków. Poza geodezją i kartografią uwzględnione były: • automatyka i robotyka • architektura i urbanistyka • biotechnologia • budownictwo • elektrotechnika • elektronika i telekomunikacja • energetyka • fizyka techniczna • górnictwo i geologia • inżynieria biomedyczna • inżynieria materiałowa • logistyka • inżynieria chemiczna • inżynieria środowiska • zarządzanie i inżynieria produkcji • kierunki IT (informatyka) • mechanika i budowa maszyn • mechatronika • technologia chemiczna • transport.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama