|2017-05-12|
GNSS
Zobacz, jak zmienia się rynek GNSS
Ile jest na świecie odbiorników GNSS? Kto z nich korzysta? Jak zmieniają się technologie nawigacji satelitarnej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w piątej edycji raportu „GNSS Market” opublikowanego przez Europejską Agencję ds. GNSS (GSA).
Z obliczeń GSA wynika, że w użyciu jest już obecnie 5,8 mld odbiorników satelitarnych. Oczywiście zdecydowana większość z nich (80%) działa w smartfonach. Szybko rośnie jednak ich zastosowanie w takich dziedzinach, jak elektronika ubieralna (wearables), internet rzeczy (IoT) czy bezzałogowe maszyny latające. W rezultacie w 2025 roku ma działać już ponad 9 mld odbiorników GNSS.
Szeroko rozumiany rynek GNSS wart jest obecnie około 50 mld euro. Do tego trzeba jeszcze doliczyć kolejne ponad 70 mld euro pochodzące z tzw. usług dodanych. Zgodnie z prognozami GSA w najbliższych latach wartości te mają szybko rosnąć i w 2025 roku osiągnąć odpowiednio 75 mld i blisko 200 mld euro.
Na 100 stronach raportu szczegółowo przeanalizowano, jak poszczególne branże korzystają z nawigacji satelitarnej oraz w jaki sposób postęp technologiczny może usprawnić poszczególne rodzaje zastosowań. Pod lupę wzięto: usługi lokalizacyjne, transport samochodowy, kolejowy, lotniczy i morski, rolnictwo oraz wyznaczanie czasu. Oddzielny rozdział poświęcono również geodezji i kartografii.
Z wyliczeń GSA wynika, że obecnie w użyciu jest blisko 300 tys. odbiorników geodezyjnych i GIS-owych, a w 2025 roku będzie ich nawet 3 razy tyle. Dla porównania, w 2007 roku ich liczba wyniosła raptem około 60 tys. Autorzy raportu zauważają w tym miejscu, że zapotrzebowanie na ten sprzęt zwiększa dynamiczny rozwój sieci RTK, co zilustrowano ciekawą mapą gęstości stacji referencyjnych. Przewidują również, że pole zastosowań tego sprzętu rozszerzą technologie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
W porównaniu z poprzednią edycją, w tegorocznym raporcie więcej miejsca poświęcono takim zagadnieniom, jak IoT, inteligentne miasta czy Big Data. Szerzej zaprezentowano także możliwości płynące z wykorzystania europejskiego systemu nawigacji Galileo, który uruchomiono w grudniu ubiegłego roku.
Pobierz raport
JK
|