Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-12| GNSS

Zobacz, jak zmienia się rynek GNSS

Ile jest na świecie odbiorników GNSS? Kto z nich korzysta? Jak zmieniają się technologie nawigacji satelitarnej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w piątej edycji raportu „GNSS Market” opublikowanego przez Europejską Agencję ds. GNSS (GSA).


Zobacz, jak zmienia się rynek GNSS

Z obliczeń GSA wynika, że w użyciu jest już obecnie 5,8 mld odbiorników satelitarnych. Oczywiście zdecydowana większość z nich (80%) działa w smartfonach. Szybko rośnie jednak ich zastosowanie w takich dziedzinach, jak elektronika ubieralna (wearables), internet rzeczy (IoT) czy bezzałogowe maszyny latające. W rezultacie w 2025 roku ma działać już ponad 9 mld odbiorników GNSS.

Szeroko rozumiany rynek GNSS wart jest obecnie około 50 mld euro. Do tego trzeba jeszcze doliczyć kolejne ponad 70 mld euro pochodzące z tzw. usług dodanych. Zgodnie z prognozami GSA w najbliższych latach wartości te mają szybko rosnąć i w 2025 roku osiągnąć odpowiednio 75 mld i blisko 200 mld euro.

Na 100 stronach raportu szczegółowo przeanalizowano, jak poszczególne branże korzystają z nawigacji satelitarnej oraz w jaki sposób postęp technologiczny może usprawnić poszczególne rodzaje zastosowań. Pod lupę wzięto: usługi lokalizacyjne, transport samochodowy, kolejowy, lotniczy i morski, rolnictwo oraz wyznaczanie czasu. Oddzielny rozdział poświęcono również geodezji i kartografii.

Z wyliczeń GSA wynika, że obecnie w użyciu jest blisko 300 tys. odbiorników geodezyjnych i GIS-owych, a w 2025 roku będzie ich nawet 3 razy tyle. Dla porównania, w 2007 roku ich liczba wyniosła raptem około 60 tys. Autorzy raportu zauważają w tym miejscu, że zapotrzebowanie na ten sprzęt zwiększa dynamiczny rozwój sieci RTK, co zilustrowano ciekawą mapą gęstości stacji referencyjnych. Przewidują również, że pole zastosowań tego sprzętu rozszerzą technologie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.

W porównaniu z poprzednią edycją, w tegorocznym raporcie więcej miejsca poświęcono takim zagadnieniom, jak IoT, inteligentne miasta czy Big Data. Szerzej zaprezentowano także możliwości płynące z wykorzystania europejskiego systemu nawigacji Galileo, który uruchomiono w grudniu ubiegłego roku.

Pobierz raport

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS