Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-12| Geodezja, Instytucje, Kataster

10 mln zł na wadowicką geodezję

Starostwo w Wadowicach rozpoczyna realizację projektów wartych ponad 10 mln zł, które mają poprawić jakość usług geodezyjnych i kartograficznych w powiecie.


10 mln zł na wadowicką geodezję <br />
Geoportal powiatu wadowickiego
Geoportal powiatu wadowickiego

– Nasz projekt przeszedł pozytywnie 3-etapową ocenę i znalazł się w pierwszej piątce najwyższych dotacji spośród wszystkich 19 powiatów w Małopolsce. Więcej otrzymały jedynie dużo większe powiaty: krakowski, nowosądecki, tarnowski oraz nowotarski – chwali się starosta Bartosz Kaliński.

Na realizację całego projektu powiat wadowicki w ciągu pięciu lat wyda 9,27 mln zł, z czego aż 90%, czyli 8,34 mln zł, to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe 10%, czyli ponad 900 tys. zł, miały zostać pokryte z budżetu powiatu, ale jest duża szansa na to, że pieniądze te uda się pozyskać od wojewody małopolskiego.

– Wywalczone dofinansowanie pozwoli na znaczne polepszenie usług geodezyjnych, które do tej pory można było załatwić jedynie osobiście w budynku przy ul. Mickiewicza 24, często stojąc w długich kolejkach – podkreśla starosta.

Na zmianach skorzystają zarówno inwestorzy, projektanci, geodeci i osoby fizyczne. Po wdrożeniu projektu większość spraw będzie można prosto i szybko realizować przez internet, za pośrednictwem zakupionego oprogramowania na wdrożenie e-usług, takich jak: „Sklep geodezyjny on-line”, „Obsługa inwestorów i projektantów”, „Obsługa geodetów”, „Obsługa rzeczoznawców majątkowych”, „Obsługa komorników sądowych”, „Obsługa podmiotów zarządzających obiektami GESUT” czy "Portal rzeczoznawcy".

Olbrzymią rewolucją będzie cyfryzacja i stworzenie dostępu do danych PZGiK (obejmującego wszystkie gminy powiatu), a także zdalnej aktualizacji geodezyjnych baz danych. – Dzięki stworzonym e-usługom będziemy mogli m.in. wypełnić wniosek, dokonać płatności czy uzyskać dostęp do map i dokumentów bez wychodzenia z domu, co spowoduje znaczną oszczędność czasu i pieniędzy – wylicza Bartosz Kaliński. – Projekt ruszy jeszcze w tym roku i będzie realizowany w latach 2017-21 – dodaje.

W ramach przedsięwzięcia zostanie również zakupiony nowy sprzęt komputerowy. Planowana jest także modernizacja ewidencji gruntów i budynków m.in. dla Andrychowa i dużej części gminy Wadowice. Podobna modernizacja EGiB planowana jest również dla znacznej części gminy Brzeźnica. To zadanie realizowane będzie jednak z programu Polska Cyfrowa, z którego powiat wadowicki pozyskał dodatkowe 1,2 mln zł. – Koszt tego zadania zostanie w całości sfinansowany ze środków UE będących w dyspozycji głównego geodety kraju. W ramach niego nastąpi poprawa jakości danych EGiB w większości obrębów gminy Brzeźnica, także w zakresie prac polowych – informuje kierownik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (PODGiK) Ryszard Zwierz.

Ponadto w ramach realizowanego projektu PODGiK zostanie skonsolidowany z Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami. – Obsługa petentów będzie odbywać się teraz wyłącznie na parterze budynku. Do tego niezbędne jest przeprowadzenie stosownych robót remontowo-budowlanych oraz zakup wyposażenia, m.in. mebli – mówi kierownik Wydziału Geodezji Aleksandra Szczygieł. Koszt tego remontu wyniesie ponad 50 tys. zł i zostanie pokryty w całości z budżetu powiatu.

– Po zsumowaniu wszystkich inwestycji związanych z poprawą usług geodezyjnych, ich koszt szacuje się na około 10,5 mln zł, z czego zaledwie 50 tys. zł, czyli 0,5 procenta, zostanie pokryte z budżetu powiatu – wylicza starosta. – To chyba najlepszy dowód na to, jak pracujemy. Od początku tej kadencji, wspólnie z członkami zarządu, radnymi oraz pracownikami starostwa, robimy wszystko, aby pozyskiwać jak najwięcej dotacji zewnętrznych i nie obciążać naszego budżetu, bo tak jak wiele razy powtarzałem, nie sztuką jest wydawać pieniądze podatnika, sztuką jest je pozyskiwać – dodaje.

Źródło: SP w Wadowicach


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS