Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-05| Geodezja, Prawo

Co geodeci sądzą o kongresowych postulatach?

Większość uczestników naszej internetowej ankiety popiera postulaty Lokalnych Stowarzyszeń Geodezyjnych będące pokłosiem Kongresu Geodetów Polskich (Piotrków Trybunalski, 23-25 marca).


Co geodeci sądzą o kongresowych postulatach?

Głosy można było oddawać od 28 kwietnia do 4 maja, a z możliwości tej skorzystało 285 osób. Badanie nie jest oczywiście reprezentatywne, choć z pewnością jest ważnym sygnałem dotyczącym nastrojów w branży. A ta – jak pokazują wyniki ankiety – jest zdecydowana na zmiany. Nie licząc pierwszego, nieco niefortunnego postulatu, wszystkie pozostałe 13 propozycji LSG zyskało poparcie ponad połowy internautów, w tym większość – grubo ponad połowy.

Przynajmniej 4/5 badanych popiera: likwidację licencji oraz przywrócenie ryczałtów, skrócenie terminu weryfikacji prac, wpisanie geodety jako uczestnika procesu budowlanego oraz likwidację uwierzytelniania. Wyniki nie powinny dziwić, bo postulaty te (szczególnie pierwszy) powtarzane są przez przedsiębiorców geodezyjnych od lat i na razie – mimo zgody środowiska – trafiają w próżnię.

Pozostałe propozycje cieszą się tylko nieco mniejszym poparciem. Najwięcej głosów sprzeciwu (33%) zebrał postulat całkowitej likwidacji weryfikacji prac geodezyjnych, a najmniejsze poparcie uzyskało wprowadzenie instytucji katastru (53%).

Internauci mogli także krótko skomentować postulaty LSG i część z tych opinii warto przytoczyć. Przede wszystkim kongresowym propozycjom zarzucano ogólnikowość. Mowa jest w nich np. o zmianach w rozporządzeniu o standardach, ale na czym konkretnie miałyby polegać – dopytywali ankietowani. Nie brakowało też głosów, że niektóre proponowane przez LSG zmiany są tylko kosmetyczne i jedynym rozsądnym wyjściem jest napisanie prawa geodezyjnego od nowa.

Komentatorzy podkreślali ponadto konieczność przywrócenia odpowiedniej rangi uprawnieniom zawodowym. Pojawiły się także głosy przestrzegające przed likwidacją licencji, co mogłoby doprowadzić do niekontrolowanego wycieku danych z PZGiK. Inny internauta odniósł się do popularnego postulatu wpisania geodety na listę uczestników procesu budowlanego: „bez enumeratywnego wyliczenia praw i obowiązków takiego uczestnika będzie to jedynie pusty zapis, nie wywołujący kompletnie żadnych skutków” – zwraca uwagę. Często pojawiała się także propozycja likwidacji bazy BDOT500 oraz mapy zasadniczej.

Pełne wyniki ankiety

popieram nie popieram nie mam zdania
1) Uznanie Kongresu Geodetów Polskich za kontynuację I Kongresu Inżynierów Miernictwa, który odbył się Warszawie w dniach 10-12 lutego 1939 r.
33% 24% 43%
2) Pilna, doraźna zmiana Prawa geodezyjnego i kartograficznego w zakresie ograniczenia zakresu weryfikacji prac geodezyjnych do badania: spójności materiałów z bazami PZGiK oraz kompletności wyników
73% 25% 2%
3) Pilna, doraźna zmiana Pgik w zakresie skrócenia terminu weryfikacji prac geodezyjnych do 7 dni roboczych oraz wprowadzenia instytucji milczącej pozytywnej weryfikacji
80% 18% 2%
4) Pilna, doraźna zmiana Pgik w zakresie likwidacji licencji dla wykonawców prac geodezyjnych oraz wprowadzenia ryczałtu za wykorzystanie materiałów PZGiK
89% 7% 4%
5) Pilna, doraźna zmiana rozporządzenia MSWiA "ws. standardów geodezyjnych"
78% 11% 11%
6) Wpisanie geodety uprawnionego lub inspektora nadzoru geodezyjnego do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego jako uczestnika procesu budowlanego
84% 6% 10%
7) Powołanie samorządu zawodowego geodetów poprzez utworzenie Izby Geodetów Rzeczypospolitej Polskiej
66% 18% 16%
8) Wprowadzenie zmian instytucjonalnych w zakresie struktur i zasad funkcjonowania służby geodezyjnej i kartograficznej
69% 8% 23%
9) Przywrócenie instytucji katastru
53% 17% 30%
10) Ograniczenie zakresu danych gromadzonych w PZGiK
66% 24% 10%
11) Likwidacja weryfikacji prac geodezyjnych i zastąpienie jej pełną odpowiedzialnością zawodową i cywilną geodety uprawnionego
64% 33% 3%
12) Likwidacja uwierzytelniania dokumentacji (geodeta ponosiłby pełną odpowiedzialność zawodową i cywilną za sporządzony przez siebie dokument)
80% 17% 3%
13) Przekazanie niektórych zadań realizowanych przez administrację publiczną geodetom uprawnionym (m.in. rozgraniczania i podziałów nieruchomości)
61% 29% 10%
14) Wydanie standardów dla każdego asortymentu prac
75% 15% 10%

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS