LSG postulują:
1. Uznanie Kongresu Geodetów Polskich za kontynuację I Kongresu Inżynierów Miernictwa, który odbył się Warszawie w dniach 10-12 lutego 1939 r.
2. Pilną, doraźną (do czasu wprowadzenia zmian instytucjonalnych w obszarze geodezji i kartografii) zmianę przepisów ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU z 2016 r. poz. 1629 ze zm.) – dalej: Pgik, w zakresie:
a) ograniczenie zakresu weryfikacji zbiorów danych lub innych materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych do badania:
• spójności z prowadzonymi bazami danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b Pgik,
• kompletności przekazywanych wyników wykonanych prac geodezyjnych lub kartograficznych;
b) skrócenia terminu weryfikacji do 7 dni roboczych od dnia przekazania zbiorów danych lub innych materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz wprowadzenia instytucji milczącej pozytywnej weryfikacji (w przypadku braku zwrotu wykonawcy przekazanych przez niego zbiorów danych lub innych materiałów wraz z protokołem, który zawiera opis stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w terminie 7 dni roboczych od dnia ich przekazania);
c) likwidacji licencji dla wykonawców prac geodezyjnych oraz wprowadzenia ryczałtu za wykorzystanie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
3. Pilną, doraźną (do czasu wprowadzenia zmian instytucjonalnych w obszarze geodezji i kartografii) zmianę przepisów rozporządzenia MSWiA z 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego (DzU nr 263 poz. 1572).
4. Wpisanie geodety uprawnionego lub inspektora nadzoru geodezyjnego do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego jako uczestnika procesu budowlanego.
5. Powołanie samorządu zawodowego poprzez nowelizację ustawy z 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z 2014 r. poz. 1946 ze zm.) w zakresie utworzenia Izby Geodetów Rzeczypospolitej Polskiej.
6. Zmiany instytucjonalne w obszarze geodezji i kartografii, w szczególności w zakresie:
a) struktur i zasad funkcjonowania służby geodezyjnej i kartograficznej;
b) przywrócenia instytucji katastru;
c) ograniczenia zakresu danych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym;
d) likwidacji instytucji weryfikacji i zastąpienia jej pełną odpowiedzialnością zawodową i cywilną geodety uprawnionego za sporządzone dokumenty;
e) likwidacji instytucji uwierzytelniania dokumentacji (geodeta uprawniony ponosiłby pełną odpowiedzialność zawodową i cywilną za sporządzony przez siebie dokument, który – zgodnie z prawem – miałby charakter dokumentu urzędowego);
f) przekazania niektórych zadań realizowanych przez administrację publiczną geodetom uprawnionym, m.in. rozgraniczania nieruchomości, podziału nieruchomości.
7. Wydanie standardów dla każdego asortymentu prac.
Wnioski kończą się apelem do środowiska: „Podejmijmy wspólne działania i starania o polityczną i społeczną akceptację zmian instytucjonalnych w obszarze geodezji i kartografii”.