Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-04-25| Geodezja, Prawo

Pokongresowe postulaty lokalnych stowarzyszeń

Poznaliśmy wnioski z Kongresu Geodetów Polskich 2017 (Piotrków Trybunalski, 23-25 marca) przyjęte przez Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne – organizatora KGP.


Pokongresowe postulaty lokalnych stowarzyszeń

LSG postulują:
1. Uznanie Kongresu Geodetów Polskich za kontynuację I Kongresu Inżynierów Miernictwa, który odbył się Warszawie w dniach 10-12 lutego 1939 r.

2. Pilną, doraźną (do czasu wprowadzenia zmian instytucjonalnych w obszarze geodezji i kartografii) zmianę przepisów ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU z 2016 r. poz. 1629 ze zm.) – dalej: Pgik, w zakresie:
a) ograniczenie zakresu weryfikacji zbiorów danych lub innych materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych do badania:
• spójności z prowadzonymi bazami danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b Pgik,
• kompletności przekazywanych wyników wykonanych prac geodezyjnych lub kartograficznych;
b) skrócenia terminu weryfikacji do 7 dni roboczych od dnia przekazania zbiorów danych lub innych materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz wprowadzenia instytucji milczącej pozytywnej weryfikacji (w przypadku braku zwrotu wykonawcy przekazanych przez niego zbiorów danych lub innych materiałów wraz z protokołem, który zawiera opis stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w terminie 7 dni roboczych od dnia ich przekazania);
c) likwidacji licencji dla wykonawców prac geodezyjnych oraz wprowadzenia ryczałtu za wykorzystanie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

3. Pilną, doraźną (do czasu wprowadzenia zmian instytucjonalnych w obszarze geodezji i kartografii) zmianę przepisów rozporządzenia MSWiA z 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego (DzU nr 263 poz. 1572).

4. Wpisanie geodety uprawnionego lub inspektora nadzoru geodezyjnego do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego jako uczestnika procesu budowlanego.

5. Powołanie samorządu zawodowego poprzez nowelizację ustawy z 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (DzU z 2014 r. poz. 1946 ze zm.) w zakresie utworzenia Izby Geodetów Rzeczypospolitej Polskiej.

6. Zmiany instytucjonalne w obszarze geodezji i kartografii, w szczególności w zakresie:
a) struktur i zasad funkcjonowania służby geodezyjnej i kartograficznej;
b) przywrócenia instytucji katastru;
c) ograniczenia zakresu danych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym;
d) likwidacji instytucji weryfikacji i zastąpienia jej pełną odpowiedzialnością zawodową i cywilną geodety uprawnionego za sporządzone dokumenty;
e) likwidacji instytucji uwierzytelniania dokumentacji (geodeta uprawniony ponosiłby pełną odpowiedzialność zawodową i cywilną za sporządzony przez siebie dokument, który – zgodnie z prawem – miałby charakter dokumentu urzędowego);
f) przekazania niektórych zadań realizowanych przez administrację publiczną geodetom uprawnionym, m.in. rozgraniczania nieruchomości, podziału nieruchomości.

7. Wydanie standardów dla każdego asortymentu prac.

Wnioski kończą się apelem do środowiska: „Podejmijmy wspólne działania i starania o polityczną i społeczną akceptację zmian instytucjonalnych w obszarze geodezji i kartografii”.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama