Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-04-10| GIS, Teledetekcja

Laserem w szkodliwego grzyba

Lasy w Wielkiej Brytanii są coraz szybciej niszczone przez szkodliwego grzyba Phytophthora ramorum. By poznać skalę problemu, postanowiono wykorzystać dane z lotniczego skanowania laserowego.


Laserem w szkodliwego grzyba <br />
Las zdrowy (po lewej) oraz zainfekowany przez Phytophthora ramorum (po prawej)
Las zdrowy (po lewej) oraz zainfekowany przez Phytophthora ramorum (po prawej)

Grzyb Phytophthora ramorum został po raz pierwszy odkryty na terenie Wielkiej Brytanii w 2002 roku. Od tego czasu zdążył się rozprzestrzenić w Kornwalii i Szkocji, powodując rozległe szkody w lasach, w tym śmierć wielu drzew. – Obecne badania wskazują, że lasy w Wielkiej Brytanii są narażone na tego typu egzotyczne patogeny jak nigdy wcześniej – mówi Chloe Barnes z University of Leicester. – Choć wykorzystanie skanowania laserowego w leśnictwie jest już dość powszechne, użycie tej technologii w identyfikacji poszczególnych zarażonych drzew jest wciąż rzadkością – dodaje.

Ten stan rzeczy ma zmienić wspólny projekt realizowany przez tę uczelnie i brytyjską firmę fotogrametryczną Bluesky. Spółka ta ma już doświadczenie w wykorzystaniu skaningu laserowego w modelowaniu roślinności. Jednym z jej produktów jest bowiem baza National Tree Map. Jak jednak podkreślają przedstawiciele Bluesky, problemem w przypadku tych badań jest fakt, że algorytmy segmentacji koron, standardowo stosowane do identyfikacji drzew, kiepsko radzą sobie z okazami, które wskutek choroby straciły liście.

Eksperymenty prowadzone są na dwóch poligonach badawczych w Walii. W ich trakcie na kilku plantacjach modrzewi testowane są różne algorytmy segmentacji. – Trójwymiarowa natura danych LiDAR zapewnia dane nie tylko o topografii, ale również o wysokości roślinności, gęstości drzew czy wymiarach poszczególnych koron. Wysoka rozdzielczość i dokładność chmury punktów pozwalają pozyskać informacje o parametrach lasu odnoszące się do poszczególnych koron, w tym szczegółowo badać kondycję drzew – mówi Chloe Barnes.

Źródło: Bluesky, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama