|2017-04-10|
GIS, Mapy, Instytucje
Muszyna wprowadza słoneczny kataster
Urząd Miasta i Gminy Muszyna (woj. małopolskie) udostępnił serwis mapowy, w którym każdy mieszkaniec może sprawdzić opłacalność inwestycji w panele słoneczne.
Pozwala on w miarę dokładnie ustalić ilość energii, jaka mogłaby zostać wyprodukowana z instalacji fotowoltaicznych i solarnych zainstalowanych na poszczególnych dachach budynków. W analizie zostały wykorzystane dane pochodzące ze skaningu laserowego z uwzględnieniem czynników, takich jak: roczne nasłonecznienie, kształt, orientacja i nachylenie dachów oraz zacienienie wynikające z lokalizacji sąsiednich budynków, roślinności i pozostałych elementów infrastruktury. Biorąc pod uwagę liczne momenty zacienienia oraz stosując zróżnicowaną analizę bezpośredniego i rozproszonego nasłonecznienia, obliczony został sezonowy cykl słońca pozwalający na wskazanie zacienionych powierzchni dachów, które nie są odpowiednie dla zastosowania energii solarnej.
Dzięki dokonanej analizie i prezentacji wyników na mapie każda zainteresowana osoba może w łatwy sposób uzyskać informację na temat przybliżonych kosztów inwestycji, generowanej mocy z wybranego typu instalacji oraz spodziewanej redukcji dwutlenku węgla. Natomiast gmina uzyskała w ten sposób kompleksowe i precyzyjne dane o potencjale powierzchni dachów pod kątem zastosowania energii solarnej na obszarze Muszyny. Wyniki analizy mogą posłużyć jako podstawa do dalszych konsultacji dotyczących energii solarnej, co jest dodatkowo niezwykle istotne ze względu na uzdrowiskowy charakter gminy. Kataster słoneczny pozwala także do pewnego stopnia ograniczyć ryzyko braku opłacalności instalacji kolektorów i paneli fotowoltaicznych. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że ostateczny sposób montażu instalacji może spowodować zmianę parametrów, które stanowią podstawę przeprowadzonej analizy.
Słoneczny kataster jest jednym ze sposobów walki Muszyny o wyższą jakość powietrza poprzez propagowanie wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Jest także jednym z pierwszych tego typu opracowań w Polsce.
Kataster słoneczny został przygotowany przez tarnowską firmę Inspe-Projekt wspólnie z niemieckim partnerem – firmą IP Syscon, mającą długoletnie doświadczenie w opracowywaniu tego typu rozwiązań na rynkach zachodnioeuropejskich.
Serwis dostępny jest pod adresem: www.sip.muszyna.pl – na ekranie startowym należy wybrać odpowiednią kompozycję mapową lub po wejściu na portal włączyć warstwy tematyczne dotyczące słonecznego katastru.
Źródło: UMiG Muszyna, JK
|