Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-30| GIS, Teledetekcja

GIS w ocenach oddziaływania na środowisko

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukazała się książka pt. „GIS i dane przestrzenne w ocenach oddziaływania na środowisko. Podręcznik dobrych praktyk”. Jest to praca zbiorowa pod redakcją naukową dr. Macieja Nowaka, kierownika Wydziałowej Pracowni Biologicznych Informacji Przestrzennych UAM.


GIS w ocenach oddziaływania na środowisko

Tom obejmuje piętnaście rozdziałów autorskich poruszających niezwykle istotną z punktu widzenia ochrony i kształtowania środowiska problematykę opracowywania prognoz wpływu inwestycji na środowisko przyrodnicze i życie ludzi. Raporty ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ) są jednym z najważniejszych narzędzi w rękach administracji państwowej przy realizacji polityki w zakresie ochrony i kształtowania środowiska. Opracowywanie prognoz OOŚ bezwzględnie związane jest z przestrzenią przyrodniczą – obiektami i relacjami zachodzącymi między nimi. Tego typu ekspertyzy wymagają prowadzenia badań terenowych, pozyskiwania właściwych informacji przestrzennych oraz wieloetapowych analiz i właściwej interpretacji wyników. Pomocnym wydaje się tu być środowisko GIS oferujące narzędzia analityczne i wizualizacyjne, a także zasoby źródłowych danych referencyjnych i tematycznych w postaci cyfrowej. Niestety, ustawa właściwa dla OOS określa zakres, w jakim należy opracować prognozę oddziaływania inwestycji na środowisko lecz nie precyzuje, jak dokładnie ma być ona wykonana. Jakiego zasobu danych przestrzennych należy użyć oraz jakimi metodami i kryteriami posłużyć się przy opracowywaniu kolejnych etapów raportu?

Głównym celem podręcznika jest prezentacja aktualnych trendów wykorzystujących środowisko GIS i teledetekcję w OOS, a także wskazanie źródeł danych przestrzennych. Na tej podstawie, autorzy kolejnych rozdziałów zaproponowali standardy pozwalające zdefiniować i ujednolicić zasady prowadzonych analiz przestrzennych i budowy banku danych (m.in. źródła i jakość danych przestrzennych w opracowywaniu raportów OOS).

Publikacja liczy 242 strony i w Księgarni Geoforum.pl można ją nabyć w cenie 29 zł.

Źródło: Wydawnictwo Naukowe UAM

Księgarnia Geoforum.pl zachęca do zapoznania się z innymi publikacjami o podobnej tematyce:
GIS w geografii fizycznej
Geodezja rolna i architektura krajobrazu w kształtowaniu przestrzeni rurystycznej. Teoria, badania, aplikacje
Kartografia. Zasady i zastosowania geowizualizacji


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS