Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-30| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Kolida: piątka z plusem to za mało

Kolida K5 Plus to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie odbiorników GNSS dostępnych na polskim rynku. Zastosowana w nim technologia Tilt Surveying pozwala na pomiar punktów przy wychylonej tyczce. Zespół czujników (żyroskop, akcelerometr i magnetometr) odpowiada za redukowanie w czasie rzeczywistym współrzędnych mierzonych przez wychylony odbiornik do współrzędnych punktu wskazywanego przez grot tyczki. Inżynierowie firmy Kolida nie powiedzieli jednak jeszcze swojego ostatniego słowa.


Kolida: piątka z plusem to za mało

Geopryzmat – podwarszawski dystrybutor sprzętu geodezyjnego, prezentuje nowy, jeszcze bardziej rozwinięty odbiornik GNSS – Kolida K5 Plus+. To instrument stworzony dla najbardziej wymagających geodetów, którzy chcą maksymalnie zwiększyć wydajność swojej pracy. Odbiornik wykonuje zadania w trybie wielowątkowym, dzięki czemu cechuje go o 20% szybsza odpowiedź na wydawane komendy w stosunku do poprzednich generacji sprzętu GNSS. Dla geodetów oznacza to szybszą pracę i krótszy czas oczekiwania na jej rozpoczęcie.

Kolida K5 Plus+ została rozbudowana o webServer i wi-fi, dzięki któremu użytkownik zyskuje dostęp do wygodnego panelu sterowania z poziomu dowolnego urządzenia wyposażonego dostęp do bezprzewodowego internetu – np. ze swojego smartfona. Za pomocą interfejsu możemy np. sprawdzić status pracy urządzenia (m. in. stopień naładowania baterii), uzyskać informacje o pozycji, rozwiązaniu i śledzonych satelitach, sprawdzić poprawność działania poszczególnych komponentów odbiornika oraz dokonać ustawień parametrów pomiaru statycznego. Bardzo ciekawą nowością jest możliwość komunikacji z urządzeniem za pomocą SMS. Wysyłając SMS, mamy alternatywną możliwość sprawdzania i zmieniania trybów pracy odbiornika. Odbiornik może również ostrzegać za pomocą SMS o tym, że został poruszony. Ale – co najważniejsze – wysyłając SMS, można sprawdzić pozycję odbiornika.

Podobnie jak poprzednik Kolida K5 Plus+ może być wyposażona w nadawczo-odbiorcze radio UHF. W tym modelu moc radia została jednak znacznie zwiększona – teraz jego zasięg to 8 km, co pozwala przeprowadzać pomiary RTK na powierzchni ponad 200 km kw..

Kolejna informacja z pewnością zainteresuje geodetów często wykorzystujących w swojej pracy pomiary statyczne. Kolida K5 Plus+ zapisuje surowe obserwacje bezpośrednio do pliku RINEX – nie ma zatem konieczności przetwarzania plików binarnych w dodatkowym programie. Żeby było wygodniej, odbiornik został wyposażony w funkcję USB OTG, dzięki czemu użytkownik może zgrać dane pomiarowe bezpośrednio na pamięć USB bez podłączania do komputera.

Kolida K5 Plus+ to nie tylko odbiornik GNSS. Instrument ten może działać również jako tzw. repeater. Oznacza to, że za pomocą radia może przekazywać dalej do kilku odbiorników ruchomych poprawkę odbieraną drogą radiową lub internetową. Dzięki temu można przedłużyć zasięg radia odbiornika bazowego lub umożliwić kilku instrumentom odbiór jednej poprawki nadawanej internetowo. Kolida K5 Plus+ może działać również jako odbiornik bazowy przesyłający poprawkę do innych odbiorników przez serwer lub bezpośrednio przez sieć komórkową. To wszystko czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń pomiarowych.

Panel sterowania dostępny np. z poziomu smartfona za pomocą wi-fi

Źródło: Geopryzmat


«« powrót

Udostępnij:    


zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS