Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-30| GNSS, Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy

Szanse i zagrożenia dla geodezji inżynieryjnej

Wczoraj (29 marca) na Politechnice Warszawskiej rozpoczęła XIII Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Aktualne problemy w geodezji inżynieryjnej” (29-31 marca) – największe w Polsce forum dyskusyjne poświęcone zagadnieniom z obszaru geodezji inżynieryjno-przemysłowej.


Szanse i zagrożenia dla geodezji inżynieryjnej <br />
Dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska i dr hab. Marek Woźniak, przewodniczący komitetu naukowego konferencji
Dziekan WGiK PW prof. Alina Maciejewska i dr hab. Marek Woźniak, przewodniczący komitetu naukowego konferencji

– Jestem pod wrażeniem bardzo szerokiego spektrum zagadnień poruszanych na tej konferencji – mówiła prof. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Techniki satelitarne w geodezyjnych pomiarach inżynierskich, instrumentarium i techniki pomiarowe, pomiary inżynieryjne w geotechnice, geodynamice, budownictwie podziemnym i górnictwie, teleinformatyka i skanowanie laserowe, monitorowanie zagrożeń konstrukcji – to tylko niektóre z tematów, którym poświęcono zgłoszone referaty. – Jestem przekonana, że podczas konferencji uda się wypracować kierunki dalszego rozwoju geodezji inżynieryjnej – podkreślała dziekan Maciejewska.

Na spotkaniu obecny był także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski (na fot. poniżej). – Mam nadzieję, że nasza współpraca, wymiana informacji i myśli będzie zachowana, bo dzisiaj trudno mówić o poprawnie funkcjonującej geodezji i kartografii bez dobrych relacji pomiędzy uczelniami wyższymi, tymi, którzy tworzą prawo, i tymi, którzy je stosują – mówił wiceminister. – Ufam, że zespół doradczy, który utworzyliśmy przy ministrze [ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii – red.], do którego serdecznie zapraszam także przedstawicieli wyższych uczelni, zajmie się tym, aby z przepisów prawa wyeliminować wszelkiego rodzaju aspekty, które utrudniają rozwój branży – podkreślał Tomasz Żuchowski i dodał, że uczelnie mogą liczyć na wsparcie ministerstwa i pomoc w burzeniu murów, które przeszkadzają nauce.Szeroki zakres zagadnień poruszanych na konferencji może sugerować, że geodezja inżynieryjna ma się bardzo dobrze. Czy tak jest w rzeczywistości? Prof. Witold Prószyński z WGiK PW wskazał na procesy, które mogą niekorzystnie wpływać na rozwój tej dziedziny w sferze nauki. Jego zdaniem są to m.in.: coraz większa trudność w zidentyfikowaniu oryginalnej problematyki naukowej, która ulega systematycznemu zawężaniu na skutek konkurencyjności ze strony ośrodków prowadzących badania z zakresu mechatroniki, elektroniki oraz technologii informatycznych, czy rozszerzającej się dostępności coraz bardziej zaawansowanego instrumentarium pomiarowego, oraz zmniejszanie się liczebności samodzielnej kadry naukowej.
Natomiast jako działania mogące poprawić perspektywy rozwojowe geodezji inżynieryjnej prof. Prószyński wymienił m.in.: pilne zidentyfikowanie aktualnej przestrzeni naukowej oraz trendów rozwojowych, poszukiwanie pól współpracy interdyscyplinarnej czy śledzenie tendencji rozwojowych w zakresie budownictwa, geotechniki i mechaniki konstrukcji celem poszukiwania potencjalnych obszarów badawczych dla geodezji inżynieryjnej.
– Jeżeli chcemy utrzymać naukowy charakter geodezji inżynieryjnej, realizacja tych postulatów jest konieczna – mówił profesor.

O potrzebie bardziej efektywnej współpracy z pokrewnymi branżami mówiła także dr Janina Zaczek-Peplinska (WGiK PW). – Mam wrażenie, że my, geodeci, za bardzo zamykamy się we własnym kręgu. Powinniśmy rozmawiać z przedstawicielami innych branż, brać udział w ich spotkaniach, współpracować przy grantach, wspólnych przedsięwzięciach, aby pokazać, że oprócz tych podstawowych pomiarów jesteśmy w stanie wnieść coś więcej – tłumaczyła. Stwierdziła także (w kontekście tematu swojego referatu dotyczącego ocen stanu technicznego obiektów hydrotechnicznych), że praca geodety jest często niedoceniana, a znaczenie wykonywanych przez niego pomiarów umniejszane. Świadczy o tym m.in. brak jednoznacznego rozporządzenia, które regulowałoby wykonywanie oceny stanu obiektów piętrzących.

Ponadto pierwszego dnia spotkania można było wysłuchać referatów dotyczących m.in.: wykorzystania wyników monitoringu do weryfikacji modelu numerycznego i określenia oddziaływania realizowanej inwestycji na obiekty sąsiednie; oceny przydatności różnych technik pomiaru geometrii torów do realizacji projektów regulacji osi toru; wpływu eksploatacji górniczej na kościół pw. św. Krzyża w Bytomiu-Miechowicach; inwentaryzacji komina metodami naziemnego skaningu laserowego oraz tachimetrycznych pomiarów bezreflektorowych.
W ramach konferencji odbywa się także pokaz nowoczesnych instrumentów i technologii stosowanych w pracach z zakresu geodezji inżynierskiej.Organizatorami wydarzenia są: Wydział Geodezji i Kartografii PW, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS