Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-28| GIS, Teledetekcja

Lody Antarktydy w najwyższej szczegółowości

250 mln pomiarów wykonanych w ciągu 6 lat pozwoliło opracować nowy, najbardziej szczegółowy model pokrywy lodowej wokół bieguna południowego.


Lody Antarktydy w najwyższej szczegółowości

Stworzenie trójwymiarowego modelu tego kontynentu było możliwe dzięki europejskiemu satelicie CryoSat-2 wystrzelonemu w kwietniu 2010 roku i wyposażonemu w altimetr radarowy. Niewątpliwą zaletą CryoSata-2 jest jego orbita – maszyna dolatuje bowiem na odległość do 200 km od bieguna południowego, czyli znacznie bliżej niż jakikolwiek inny satelita obserwacyjny.

Nowy model Antarktydy opublikowano w tym tygodniu podczas spotkania naukowców związanych z misją CryoSat, które odbyło się kanadyjskim mieście Banff. – Do jego opracowania wykorzystaliśmy ponad 250 mln pomiarów wykonanych przez satelitę CryoSat-2 pomiędzy 2010 a 2016 rokiem. Dzięki nim uzyskaliśmy najbardziej wszechstronny obraz wysokości lodu na tym kontynencie, jaki był kiedykolwiek dostępny – podkreśla Tom Slater, naukowiec z UK Centre for Polar Observation and Modelling (CPOM).

Co istotne, już wkrótce ze strony tej instytucji będzie można za darmo pobrać ten model. Przedstawiciele CPOM liczą, że dzięki niemu naukowcy będą mogli lepiej badać zmiany zachodzące w antarktycznej pokrywie lodowej, a także przewidywać wzrost poziomu morza związany z topnieniem lodu.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS