|2017-03-28|
GIS, Teledetekcja
Lody Antarktydy w najwyższej szczegółowości
250 mln pomiarów wykonanych w ciągu 6 lat pozwoliło opracować nowy, najbardziej szczegółowy model pokrywy lodowej wokół bieguna południowego.
Stworzenie trójwymiarowego modelu tego kontynentu było możliwe dzięki europejskiemu satelicie CryoSat-2 wystrzelonemu w kwietniu 2010 roku i wyposażonemu w altimetr radarowy. Niewątpliwą zaletą CryoSata-2 jest jego orbita – maszyna dolatuje bowiem na odległość do 200 km od bieguna południowego, czyli znacznie bliżej niż jakikolwiek inny satelita obserwacyjny.
Nowy model Antarktydy opublikowano w tym tygodniu podczas spotkania naukowców związanych z misją CryoSat, które odbyło się kanadyjskim mieście Banff. – Do jego opracowania wykorzystaliśmy ponad 250 mln pomiarów wykonanych przez satelitę CryoSat-2 pomiędzy 2010 a 2016 rokiem. Dzięki nim uzyskaliśmy najbardziej wszechstronny obraz wysokości lodu na tym kontynencie, jaki był kiedykolwiek dostępny – podkreśla Tom Slater, naukowiec z UK Centre for Polar Observation and Modelling (CPOM).
Co istotne, już wkrótce ze strony tej instytucji będzie można za darmo pobrać ten model. Przedstawiciele CPOM liczą, że dzięki niemu naukowcy będą mogli lepiej badać zmiany zachodzące w antarktycznej pokrywie lodowej, a także przewidywać wzrost poziomu morza związany z topnieniem lodu.
Źródło: ESA, JK
|