wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wielodrożność a Galileo
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2017-03-28| GIS, Teledetekcja

Lody Antarktydy w najwyższej szczegółowości

250 mln pomiarów wykonanych w ciągu 6 lat pozwoliło opracować nowy, najbardziej szczegółowy model pokrywy lodowej wokół bieguna południowego.


Lody Antarktydy w najwyższej szczegółowości

Stworzenie trójwymiarowego modelu tego kontynentu było możliwe dzięki europejskiemu satelicie CryoSat-2 wystrzelonemu w kwietniu 2010 roku i wyposażonemu w altimetr radarowy. Niewątpliwą zaletą CryoSata-2 jest jego orbita – maszyna dolatuje bowiem na odległość do 200 km od bieguna południowego, czyli znacznie bliżej niż jakikolwiek inny satelita obserwacyjny.

Nowy model Antarktydy opublikowano w tym tygodniu podczas spotkania naukowców związanych z misją CryoSat, które odbyło się kanadyjskim mieście Banff. – Do jego opracowania wykorzystaliśmy ponad 250 mln pomiarów wykonanych przez satelitę CryoSat-2 pomiędzy 2010 a 2016 rokiem. Dzięki nim uzyskaliśmy najbardziej wszechstronny obraz wysokości lodu na tym kontynencie, jaki był kiedykolwiek dostępny – podkreśla Tom Slater, naukowiec z UK Centre for Polar Observation and Modelling (CPOM).

Co istotne, już wkrótce ze strony tej instytucji będzie można za darmo pobrać ten model. Przedstawiciele CPOM liczą, że dzięki niemu naukowcy będą mogli lepiej badać zmiany zachodzące w antarktycznej pokrywie lodowej, a także przewidywać wzrost poziomu morza związany z topnieniem lodu.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl



zobacz też:



reklama
reklama





© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt