Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-07-09| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

RM o zagospodarowaniu przestrzennym


Rada Ministrów przyjęła ostatnio dokument „Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2008-2033. Tezy i założenia”, przedłożony przez ministra rozwoju regionalnego.

Rząd przygotowuje Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPZK) na lata 2008-2033. Dokument ma określić rozwój przestrzenny kraju w perspektywie najbliższych 25 lat, a Rada Ministrów zamierza go przyjąć do 2009 r. Ustalenie tez i założeń do KPZK stanowi pierwszy etap prac nad wspomnianą Koncepcją.

KPZK będzie zawierała zbiór ogólnokrajowych wytycznych i zaleceń planistycznych dla zagospodarowania przestrzennego kraju, które powinny być uwzględniane w planowaniu przestrzennym województw i gmin. Jednocześnie ma być dokumentem politycznym, na podstawie którego odbywa się zarządzanie polską przestrzenią, oparte na długookresowym, strategicznym planowaniu rozwoju społecznego i gospodarczego. KPZK umożliwi również sprawniejsze wykorzystywanie funduszy unijnych oraz powinna zapobiec ewentualnym kolizjom inwestycyjnym i zmniejszyć bałagan w zagospodarowaniu przestrzeni.

Dokument ma stanowić punkt odniesienia m.in. dla wieloletnich planów inwestycyjnych obejmujących wszystkie najważniejsze inwestycje publiczne oddziałujące na politykę przestrzenną. Będą w nim zawarte zapisy dotyczące ustaleń do planów wojewódzkich oraz zasad studiów i planów zagospodarowania przestrzennego.
KPZK będzie jednym z najistotniejszych dokumentów strategicznych państwa wraz ze "Strategią Rozwoju Kraju 2007-2015" i z "Narodowymi Strategicznymi Ramami Odniesienia 2007-2013".

Powstanie nowej KPZK jest ważne także dla rozwoju miast. Dzięki niej będą mogły planować swój rozwój przestrzenny w układzie nie tylko krajowym, ale także europejskim. Ponadto zakłada ona rozbudowę i modernizację sieci telekomunikacyjnych i transportowych oraz wspomaganie ośrodków gospodarczych poza obszarami metropolitarnymi. Rozwijana będzie też współpraca z regionami przygranicznymi. KPZK służyć ma zmniejszeniu dystansu rozwojowego Polski w stosunku do głównych państw Europy i świata.
Koncepcja będzie systematycznie monitorowana i aktualizowana. Co pięć lat powinna zostać wykonana weryfikacja i ponowna ocena istniejących warunków zagospodarowania przestrzennego.

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju nawiązuje jednocześnie do Agendy Terytorialnej UE. Dokument ten został przyjęty 24-25 maja br. w Lipsku podczas spotkania nieformalnego ministrów krajów Unii Europejskiej ds. rozwoju miast i spójności terytorialnej. Określono w nim założenia przyszłej polityki przestrzennej Unii Europejskiej.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS