wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-07-09| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

RM o zagospodarowaniu przestrzennym


Rada Ministrów przyjęła ostatnio dokument „Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2008-2033. Tezy i założenia”, przedłożony przez ministra rozwoju regionalnego.

Rząd przygotowuje Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPZK) na lata 2008-2033. Dokument ma określić rozwój przestrzenny kraju w perspektywie najbliższych 25 lat, a Rada Ministrów zamierza go przyjąć do 2009 r. Ustalenie tez i założeń do KPZK stanowi pierwszy etap prac nad wspomnianą Koncepcją.

KPZK będzie zawierała zbiór ogólnokrajowych wytycznych i zaleceń planistycznych dla zagospodarowania przestrzennego kraju, które powinny być uwzględniane w planowaniu przestrzennym województw i gmin. Jednocześnie ma być dokumentem politycznym, na podstawie którego odbywa się zarządzanie polską przestrzenią, oparte na długookresowym, strategicznym planowaniu rozwoju społecznego i gospodarczego. KPZK umożliwi również sprawniejsze wykorzystywanie funduszy unijnych oraz powinna zapobiec ewentualnym kolizjom inwestycyjnym i zmniejszyć bałagan w zagospodarowaniu przestrzeni.

Dokument ma stanowić punkt odniesienia m.in. dla wieloletnich planów inwestycyjnych obejmujących wszystkie najważniejsze inwestycje publiczne oddziałujące na politykę przestrzenną. Będą w nim zawarte zapisy dotyczące ustaleń do planów wojewódzkich oraz zasad studiów i planów zagospodarowania przestrzennego.
KPZK będzie jednym z najistotniejszych dokumentów strategicznych państwa wraz ze "Strategią Rozwoju Kraju 2007-2015" i z "Narodowymi Strategicznymi Ramami Odniesienia 2007-2013".

Powstanie nowej KPZK jest ważne także dla rozwoju miast. Dzięki niej będą mogły planować swój rozwój przestrzenny w układzie nie tylko krajowym, ale także europejskim. Ponadto zakłada ona rozbudowę i modernizację sieci telekomunikacyjnych i transportowych oraz wspomaganie ośrodków gospodarczych poza obszarami metropolitarnymi. Rozwijana będzie też współpraca z regionami przygranicznymi. KPZK służyć ma zmniejszeniu dystansu rozwojowego Polski w stosunku do głównych państw Europy i świata.
Koncepcja będzie systematycznie monitorowana i aktualizowana. Co pięć lat powinna zostać wykonana weryfikacja i ponowna ocena istniejących warunków zagospodarowania przestrzennego.

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju nawiązuje jednocześnie do Agendy Terytorialnej UE. Dokument ten został przyjęty 24-25 maja br. w Lipsku podczas spotkania nieformalnego ministrów krajów Unii Europejskiej ds. rozwoju miast i spójności terytorialnej. Określono w nim założenia przyszłej polityki przestrzennej Unii Europejskiej.

Źródło: KPRM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS