Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-24| Geodezja, Software, Instytucje

Ułatwienia dla geodetów w Gliwicach

System EWID 2007 działający w Wydziale Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Gliwicach został rozbudowany o nowe funkcje.


Ułatwienia dla geodetów w Gliwicach

Pierwszą z nich jest usługa sieciowa InterMap Gliwice. Jak czytamy na stronie miasta, zwalnia ona geodetów z obowiązku zakupu oraz utrzymania specjalistycznego i dość kosztownego oprogramowania wykorzystującego format GML, za pośrednictwem którego uzupełnia się geodezyjne bazy danych. Rozwiązanie wprowadzone przez miasto umożliwia bowiem nieodpłatne pobieranie, opracowywanie i przekazywanie do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego plików z danymi w formacie KCD (typowym dla systemu EWID 2007). Stanowi on dopuszczoną prawem alternatywę dla ogólnopolskiego formatu GML. – Właśnie z tego względu InterMap Gliwice to rozwiązanie unikalne w skali kraju – ocenia Grzegorz Karkowski, zastępca naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii UM w Gliwicach. – Dzięki niemu geodeci mają do dyspozycji kompleksową i bezpłatną usługę sieciową działającą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i wszędzie tam, gdzie zapewniony jest dostęp do internetu. To w pełni funkcjonalne narzędzie do tworzenia geodezyjnych plików bazodanowych – podkreśla Grzegorz Karkowski.

Druga nowość to usługa płatności internetowych PayByNet. Za jej pośrednictwem geodeci – 24 godziny na dobę, niezależnie od pory dnia – mają natychmiastowy dostęp do najistotniejszych, odpłatnych danych w systemie EWID 2007, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych. Rejestracja płatności trwa maksymalnie kilka minut. Co istotne, usługa PayByNet działa identycznie w przypadku zamówień składanych poprzez system EWID 2007 przez rzeczoznawców majątkowych korzystających z funkcjonalności Portalu Rzeczoznawcy oraz komorników sądowych wykorzystujących Portal Komornika.

To nie koniec cyfrowych zmian w gliwickiej geodezji. Miasto realizuje obecnie projekt, w ramach którego mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mogli w przyszłości zamówić i zakupić on-line dokument, mapę lub zaświadczenie pochodzące z zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W ramach przedsięwzięcia zostanie też wykonana nowa ortofotomapa. Nieodpłatnie będzie ona prezentowana w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej na stronie www.gliwice.eu. Zainteresowani jej wykorzystaniem (również do celów komercyjnych) będą natomiast mogli ją nabyć wraz z licencją poprzez sklep internetowy, który zostanie uruchomiony na stronie miasta.

Źródło: UM Gliwice


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS