Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-22| Mapy, Teledetekcja

Powstała najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi

Po trzech latach gromadzenia danych opublikowano mapę pola magnetycznego litosfery w niespotykanej dotychczas rozdzielczości.


Powstała najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi <br />
Fot. ESA/DTU Space/DLR
Fot. ESA/DTU Space/DLR

Opracowanie bazuje przede wszystkim na danych z konstelacji trzech europejskich satelitów Swarm. Dodatkowo uzupełniono je historycznymi obserwacjami z niemieckiego aparatu CHAMP przetworzonymi z zastosowaniem najnowszych technologii modelowania. Czerwone powierzchnie na tej nietypowej mapie oznaczają pozytywne pole magnetyczne, a niebieskie – negatywne.

Ziemskie pole magnetyczne to swego rodzaju ogromny kokon, który chroni naszą planetę przed promieniowaniem kosmicznym. Bez tego życie na Ziemi nie mogłoby istnieć. Większość pola generowana jest na głębokości poniżej 3 tys. km wskutek ruchu płynnego żelaza w jądrze zewnętrznym. Za pozostałe 6% odpowiadają prądy elektryczne w przestrzeni kosmicznej otaczającej Ziemię oraz namagnetyzowane skały w górnej części litosfery. To właśnie ten ostatni czynnik postanowili wziąć pod lupę naukowcy.

Efekty ich pracy zaprezentowano w tym tygodniu na „Swarm Science Meeting”, które odbyło się w Kanadzie. Opublikowana mapa prezentuje z niespotykaną dotychczas szczegółowością wariacje pola magnetycznego spowodowane zróżnicowaną budową geologiczną litosfery. Widać na niej np. zagadkową anomalię w Republice Środkowej Afryki, w okolicy miasta Bangui. Przyczyny jej powstania nie są znane, ale spekuluje się, że może być związana z meteorytem, który spadł w tym miejscy ponad pół miliarda lat temu.

Opublikowana właśnie mapa prezentuje elementy pola magnetycznego do głębokości 250 km. Powinna ona pomóc naukowcom lepiej poznać geologię tej części naszej planety, a także panujące tu temperatury. Będzie również kluczem do zbadania historycznych zmian pola magnetycznego, w tym zjawiska przebiegunowania Ziemi.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS