Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-21| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Nowe władze WGIPB UWM

Dr hab. inż. Paweł Wielgosz został powołany na stanowisko dziekana Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dzisiaj (21 marca) Wydziałowe Kolegium Elektorów dokonało wyboru uzupełniającego nowych władz WGIPB na kadencję 2016-20.


Nowe władze WGIPB UWM <br />
fot. Janusz Pająk
fot. Janusz Pająk

Konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających wynikała z objęcia przez dotychczasowego dziekana dr. hab. Radosława Wiśniewskiego stanowiska dyrektora Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji. Funkcję dziekana przestał on pełnić 1 marca br.

Paweł Wielgosz jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (od 1999 r. UWM), kierunek geodezja i kartografia. Na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM (od 2015 r. WGIPB) w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii, specjalność geodezja satelitarna (temat pracy: „Problem redukcji wpływu refrakcji jonosferycznej na wyniki opracowania pomiarów GPS”), a w 2011 r. – stopień doktora habilitowanego (temat rozprawy: „Zaawansowane algorytmy do szybkiego i precyzyjnego pozycjonowania z wykorzystaniem obserwacji GPS”).
Obecnie na WGIPB zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego i pełni funkcję dyrektora Instytutu Geodezji. W kadencji 2012-16 piastował stanowisko prodziekana ds. nauki i współpracy z gospodarką, a w latach 2016-17 – prodziekana ds. nauki.
W ubiegłym roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Komitetu Geodezji PAN na kadencję 2016-20.

Zainteresowania badawcze nowego dziekana obejmują precyzyjne pozycjonowanie z wykorzystaniem technik GNSS oraz zastosowanie technik satelitarnych do monitorowania stanu ziemskiej jonosfery i troposfery. W latach 2002-05 odbywał staż na Ohio State University w USA, podczas którego w 2004 r. zdobył prestiżową nagrodę naukową Heiskanen Senior Award. W ostatnich latach odbył krótkoterminowe staże zagraniczne m.in. w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na Universitat Politècnica de Catalunya czy też w GeoForschungsZentrum.
Paweł Wielgosz jest autorem lub współautorem 50 prac naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach (w tym 30 indeksowanych przez JCR), 40 publikacji w materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych konferencji naukowych oraz 200 referatów naukowych. Według bazy Web of Science jego prace były cytowane 300 razy. Kierował 7 projektami badawczymi, w tym międzynarodowymi finansowanymi przez ESA. Ponadto jako wykonawca uczestniczył w kilkunastu projektach naukowych krajowych i zagranicznych. Jest zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Journal of Geodesy” oraz członkiem rad wydawniczych „GPS Solutions”, „Reports on Geodesy and Geoinformatics”, „Journal of Geodetic Science” i „Geodesy and Cartography”.
Dr hab. Paweł Wielgosz jest aktywnym członkiem międzynarodowych organizacji naukowych (Międzynarodowej Asocjacji Geodezji – IAG, Europejskiej Unii Nauk o Ziemi – EGU, International GNSS Service). W IAG pełni funkcję przewodniczącego Podkomisji SC4.4 „Multi-constellation GNSS” w kadencji 2015-2019, a także jest członkiem zarządu Komisji 4 „Positioning and Applications”. Od 2015 roku jest także członkiem Global Geodetic Observing System (GGOS) Science Panel.

Funkcję prodziekanów pełnić będą:
dr hab. inż. Jacek Rapiński – prodziekan ds. nauki (w latach 2016-17 prodziekan ds. kształcenia, adiunkt w Instytucie Geodezji UWM);
dr inż. Ada Wolny – prodziekan ds. kształcenia (asystent w Katedrze Zasobów Nieruchomości);
dr inż. Jacek Zabielski – prodziekan ds. rozwoju i współpracy (w latach 2016-17 prodziekan ds. współpracy i innowacji, starszy wykładowca w Zakładzie Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych Instytutu Budownictwa UWM);
dr inż. Marek Ogryzek – prodziekan ds. studenckich (w latach 2016-17 prodziekan ds. studenckich, adiunkt w Katedrze Planowania i Inżynierii Przestrzennej UWM).

Źródło: UWM, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS