Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-20| GIS, Mapy

Google powie, gdzie budować panele

Uruchomiony w 2015 roku projekt Google Sunroof początkowo oferował mapy potencjału słonecznego dla kilku amerykańskich map. Od zeszłego tygodnia obejmuje już całe Stany Zjednoczone – łącznie 60 mln budynków.


Google powie, gdzie budować panele

Jak tłumaczy Google, poszerzenie zasięgu tych map to w dużej mierze odpowiedź na znaczny spadek cen paneli solarnych. Jeszcze niedawno energia słoneczna była znacznie droższa od tradycyjnych źródeł energii, dziś coraz więcej właścicieli i administratorów nieruchomości zastanawia się, czy nie jest aby bardziej opłacalna. Projekt Sunroof ma im pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Usługa bazuje na modelach 3D, które generowane są na podstawie zdjęć lotniczych. Dla każdego z nich wyliczana jest ilość dochodzącego promieniowania słonecznego. Algorytm bierze tu pod uwagę nie tylko kształt dachu i wysokość słońca o różnych porach roku, ale także lokalne warunki klimatyczne oraz cienie, jakie mogą rzucać okoliczne obiekty. Następnie na podstawie otrzymywanych danych wyliczana jest spodziewana produktywność paneli słonecznych.

Wykonanie tego typu analiz dla całych Stanów Zjednoczonych dało ciekawe wyniki. Wykazało np., że aż 79% dachów nadaje się do instalacji paneli słonecznych, a w stanach Hawaje, Arizona, Newada czy Nowy Meksyk ten odsetek sięga aż 90%. Spośród amerykańskich miast największy potencjał słoneczny ma Houston w Teksasie – aż 18 940 GWh.

Przeglądarka map Sunroof

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS