wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-20| GIS, Mapy

Google powie, gdzie budować panele

Uruchomiony w 2015 roku projekt Google Sunroof początkowo oferował mapy potencjału słonecznego dla kilku amerykańskich map. Od zeszłego tygodnia obejmuje już całe Stany Zjednoczone – łącznie 60 mln budynków.


Google powie, gdzie budować panele

Jak tłumaczy Google, poszerzenie zasięgu tych map to w dużej mierze odpowiedź na znaczny spadek cen paneli solarnych. Jeszcze niedawno energia słoneczna była znacznie droższa od tradycyjnych źródeł energii, dziś coraz więcej właścicieli i administratorów nieruchomości zastanawia się, czy nie jest aby bardziej opłacalna. Projekt Sunroof ma im pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Usługa bazuje na modelach 3D, które generowane są na podstawie zdjęć lotniczych. Dla każdego z nich wyliczana jest ilość dochodzącego promieniowania słonecznego. Algorytm bierze tu pod uwagę nie tylko kształt dachu i wysokość słońca o różnych porach roku, ale także lokalne warunki klimatyczne oraz cienie, jakie mogą rzucać okoliczne obiekty. Następnie na podstawie otrzymywanych danych wyliczana jest spodziewana produktywność paneli słonecznych.

Wykonanie tego typu analiz dla całych Stanów Zjednoczonych dało ciekawe wyniki. Wykazało np., że aż 79% dachów nadaje się do instalacji paneli słonecznych, a w stanach Hawaje, Arizona, Newada czy Nowy Meksyk ten odsetek sięga aż 90%. Spośród amerykańskich miast największy potencjał słoneczny ma Houston w Teksasie – aż 18 940 GWh.

Przeglądarka map Sunroof

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
byłem w Houston tam bez takiej mapy wiadomo, że jest duuuuuużo słońca :)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS