wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-20| Geodezja, GIS, Firma, Software

Comarch chce przejąć Geopolis

Krakowska firma informatyczna Comarch SA planuje przejąć producenta oprogramowania geodezyjnego – spółkę Geopolis z Torunia.


Comarch chce przejąć Geopolis

17 marca przedstawiciele obu przedsiębiorstw podpisali listy intencyjne, które maja na celu ustalenie warunków przeprowadzenia transakcji:
a) zbycia 100% udziałów w Geopolis Sp. z o.o. na rzecz Comarch SA,
b) nabycia przez Comarch całości autorskich praw majątkowych do oprogramowania ERGO,
c) dokapitalizowania Geopolis przez Comarch.

Transakcje zostaną zrealizowane w przypadku spełnienia warunków przewidzianych w listach intencyjnych oraz osiągnięcia porozumienia co do pozostałych warunków do 31 marca 2017 roku. Łączna wartość wszystkich trzech transakcji nie przekroczy 8,05 mln zł.

Jak czytamy w komunikacie Comarchu, strony zgodnie ustaliły, że mogą podjąć decyzję o odmowie przeprowadzenia całości lub części transakcji z dowolnych przyczyn. Podpisanie listów intencyjnych nie stanowi zobowiązania finansowego dla żadnej ze stron.

Korzenie Geopolisu sięgają 2004 roku, kiedy to założona została spółka Gismatic zajmująca się realizacją projektów geodezyjno-kartograficznych. Jej flagowym produktem stał się system ERGO przeznaczony do prowadzenia 60 różnych urzędowych rejestrów danych przestrzennych. Pierwsze moduły tego rozwiązania powstały w 2009 roku, a pierwsze kompleksowe wdrożenie zrealizowano w Grudziądzu dwa lata później. W 2013 r. powołano Geopolis Sp. z o.o., która stała się właścicielem systemu ERGO.

Comarch jest z kolei jedną z największych spółek informatycznych w Polsce (założoną w 1993 roku), która ma na koncie kilka projektów z branży geodezyjno-kartograficznej. Była m.in. współtwórcą mazowieckiego Zintegrowanego Systemu Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej (ZSDGiMZ), który miał być oferowany za darmo chętnym powiatom jako kompleksowe rozwiązanie do prowadzenia zasobu geodezyjnego. Do dziś system nie doczekał się żadnego kompleksowego wdrożenia.

Comarch stworzył także dla Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii pierwszą wersję aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Jakość tego oprogramowania budziła jednak sporo wątpliwości (była m.in. tematem wielu listów otwartych prezesa Geo-Systemu Waldemara Izdebskiego), co zmusiło Urząd do ogłoszenia przetargu na jej poprawę – prace te zrealizowała krakowska firma SmallGIS. Dla GUGiK Comarch realizował ponadto prace informatyczne związane z projektem Geoportal 2. Z kolei na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego spółka budowała „system informatyczny i system nawigacji szlaku konnego oraz monitorowania jeźdźca i konia w ruchu”, znany bardziej jako tzw. konny GIS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Joker niezły joke :)
 1 
odpowiedz zgłoś
Comarch to ten sam comarch od którego Pekao chce teraz 100mln za jakiś inny wspaniały projekt?
 1 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe Który z natywnych formatów wymiany danych reprezentuje Henio? ;-) a może to życzliwa konkurencja, która system pzgik ma tylko w broszurce-i tam prezentuje się super? Idzie zmiana na rynku-czas zweryfikuje czy dobra.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do nessa. Nigdzie nie napisałem, że jest słabe. Stwierdziłem tylko fakty. A fakty sa takie, że trzeba jeszcze wielu lat aby coś z tego ukręcić. Inna sprawa to składanie z klocków gdzieś się kończy i potem ściana. Naprawdę wiem co mówię. Na pokazach wygląda ładnie bo jest dobrze prezentowane. Klient budzi się dopiero po fakcie albo jak jest słaby to nigdy się oczywiście nie budzi. Życie to szybko weryfikuje. Comarch jeszcze nic nie podpisał, zobaczymy. Powątpiewam bo nie za bardzo w tym widzę interes na skalę Comarchu. Ma kasę, realizował zresztą projekt o który trwa taka awantura. Powstało coś? Zarobił oprócz obciachu? Wymiękam, już się nie odzywam chociaż ton Twojego ostatniego postu był OK. Doceniam.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
2Henio - Masz rację - Comarch nie wykazał się kompletnym wdrożeniem, takim bez zastrzeżeń. Mam zatem nadzieję, że teraz będzie mu znacznie łatwiej. Jeśli Ergo jest takie słabe, to dlaczego Comarch w nich inwestuje?? Tylko dla papierów do przetargu? To mogą zrobić innymi metodami :-) Pozwolisz, że pozostanę przy swoim, odrębnym zdaniu... 2gfg - jeśli poczułeś się dotknięty, to wybacz. Nie miałem zamiaru.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
spłata długów Czy po przejęciu przez Comarch załoga odzyska wielomiesięczne zaległości płac powróci na stanowiska pracy?
 3 
odpowiedz zgłoś
ness gratuluję widziałeś ponoć jedno wdrożenie i ludzie doświadczeni i rozumni piszą że jest super więc wyzywasz dyskutantów jak mają inne zdanie. Pamiętasz kijek i obore ? Nic się nie zmieniło.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Do nessa. Przede wszystkim Ergo nigdzie w pełni nie działa więc te teksty nie trzymają się kupy. Tzn. na papierze dziala ale w rzeczywistości nigdzie. Przecież te teksty z niczego nie wynikają. Podano tutaj wiele przykładów wątpliwych wdrożeń. Oczywiście na wszystkich pokazach super, wszystko się robi samo ale życie weryfikuje to bardzo brutalnie. Mogę wymienić cały szereg przykładów ale po co? Staram się nie włączać w takie dyskusje ale czasami nie wytrzymuję. To dokapitalizowanie to na pokrycie strat. Jeżeli wyobrażasz sobie, że posadzi się 10-ciu ludzi i za pół roku będzie wszystko cacy bo to tylko kwestia kasy to naprawdę gratuluję. Skala problemów wzrasta lawinowo z każdym wdrożeniem. Pomijam już fakt, doświadczenia ludzi, które nabęda po kilku latach. A wtedy kasa w geodezji już się dawno skończy. Bagatelizowanie konwersji to jakaś aberacja. Przecież z niczego się nie wzięło, że Comarch pomimo dużych mozliwości finansowych jakoś niczym się nie wykazał o czym pisze bez przerwy WI.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
cd że Ergo jest bardziej intuicyjny i ma inną, wg mnie lepszą, konstrukcję informatyczną, niż wszystkie działające do tej pory w Polsce systemy do prowadzenia pzgk. I tylko tyle. Heniu i gfg - nie łączę jakości Ergo z przejęciem przez Comarch. Uważam, że Geopolis skorzysta na dokapitalizowaniu, a Comarch będzie w końcu miał z czym startować. Jest nadzieja, że wreszcie będzie brał pieniądze za systemy DZIAŁAJĄCE. Jeśli jeszcze, Heniu i gfh, nie zrozumieliście, to nie jestem już Wam tego prościej wyłożyć... Mniej jadu życzę, bo skapnie i wypali dziurę w biurku urzędniczym i będzie problem z organizacyjnym...;-)) Dyskutujmy bardziej merytorycznie: porównujmy funkcjonalność, np. na przykładzie realizacji scenariusza wprowadzenie zmiany w zakresie EGiB/BDOT i GESUT, wykonanie analizy danych, ekonomiczną (zakup i wsparcie) itp. Jeśli chcecie dalej obrzucać błotem, to OVER. Jeśli gadamy merytorycznie, to chyba nie będzie problemu, żeby z przećwiczyć i umieścić na YT film z ww. ćwiczeń...?
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
@Henio i gfg - Nie jestem ani z Suwałk, ani nie mam doświadczenia w pisaniu głupot, ani... Ja wiem, że czytanie ze zrozumieniem sprawia problem coraz większej grupie społeczeństwa. Wy dwaj jesteście tego przykładem. Kiedyś, kiedy chodziłem do szkoły uczyli mnie: najpierw wysłuchać, później pomyśleć, a na końcu mówić. Nigdy odwrotnie... Jeśli chodzi o wdrożenia Ergo, to widziałem jedno i słyszałem o kilku. Słyszałem od ludzi doświadczonych i rozumnych. Nie takich, którym wywali błąd podczas migracji danych i mówią, że "program do d..y". Rozróżniam jakość i funkcjonalność systemu od procesu migracji danych z innego systemu. Zazwyczaj to #$%!! w powiatowych danych prowadzonych w różny sposób nie pozwala przenieść danych, żeby dalej nowy system działał prawidłowo. I nie chodzi tu tylko o migrację do Ergo. Do każdego innego. Uważam jednak, znając możliwości i Ewmapy i Turboewid-u i Geo-Info i Geo-Mapy, (cdn)
 8 
 5 
odpowiedz zgłoś
T4B to Comarch? http://geoforum.pl/?page=news
 1 
odpowiedz zgłoś
wdrożenia ergo to trzeba jeszcze Ergo wdrażać? nie wystarcza wygrać przetarg?:)
 3 
odpowiedz zgłoś
Wątpliwość. Jak to? W W-ie jako referencje podano Sosnowiec i trzeba dokończyć? Przecież ktoś podpisał, że wdrożono? W Koszalinie wykazano się Suwałkami więc tutaj nie ma chyba żadnych wątpliwości.
 2 
odpowiedz zgłoś
a jak bielskobiala ? Dzierżoniów może coś też powie? Łuków? A burmistrz Grodziska mazowieckiego jak się zapatruje na wdrożony gis miasta?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
wdrożenia Połączą siły to dokończą Suwałki i Sosnowiec. Chyba, że Panowie z Włocławka mają jeszcze jakieś braki u innych swoich klientów. Ciekawe kto się przyzna? Do odważnych świat należy...
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Ness jest z Suwałk. Tam bzyka. Jak zresztą wszędzie.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
ness nie pogrążaj się. Proszę. Wiem że masz duże doświadczenie w pisaniu głupot ale już zarzucanie ludziom że nie przewidzieli braku wsparcia wskutek połączenia z Comarchem którego de facto przewidzieć się nie da to już mistrzostwo świata.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
nie działa? Ergo słabo działa? Nie widziałem... Mam na myśli najnowsze wersje Ergo. Słyszałem, że pierwsze wdrożenia były poligonem doświadczalnym. Skoro Państwo wdrożyliście i za to zapłaciliście, nie przewidując wsparcia i upgreadowania w następnych latach użytkowania, no to do kogo pretensja? Przecież na siłę nie wdrażali... Chyba, że ... ?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Celem nie jest stworzenie lepszego systemu a utylizacja setek milionów allokowanych na EGIB. Po tym nastąpi już koniec. Trzeba będzie wszystko budować znowu od podstaw aby imało się ekonomii i realiów. Większość firm powstałych tuż po prl-owskich czasach to legalne mafie do utylizacji pieniędzy publicznych. Nikt nie zastanawiał się nad produktem, jakością. Można na nie pluć a one i tak zarobią. Teraz Polska...zły pieniądz kupi dobry produkt i tak już będzie zawsze. Nie łudźcie się - cała tą geodezję można rozebrać a świat będzie dalej istniał. Nikomu nie są potrzebne wydatki setek milionów na nikomu niepotrzebne systemy....W tym sensie Comarch jest usprawiedliwiony boi podejmuje to co i tak jest na zmarnowanie... Na konferencjach usłyszycie jako to Służba Geodezyjna - jak służba to może za darmo panowie i panie?
 4 
odpowiedz zgłoś
harmonogram projektu niemalże "Korzenie Geopolisu sięgają 2004 roku, kiedy to założona została spółka Gismatic zajmująca się realizacją projektów geodezyjno-kartograficznych. Jej flagowym produktem stał się system ERGO przeznaczony do prowadzenia 60 różnych urzędowych rejestrów danych przestrzennych. Pierwsze moduły tego rozwiązania powstały w 2009 roku, a pierwsze kompleksowe wdrożenie zrealizowano w Grudziądzu dwa lata później." PIĘĆ lat tworzyli moduły, po SIEDMIU latach było pierwsze wdrożenie. Oj króliki króliki doświadczalne
 3 
odpowiedz zgłoś
Odp. dla Nessa. Wstydu oszczędź. Jeden nie działający system kupuje drugi niedziałający.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
ness co do obydwu stron to się zgadzamy. Obawiam się jednak, że jest jedna grupa, która nie będzie wygranym. To ci, którzy zaufaliśmy i wdrożyliśmy ergo.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
dlaczego biedny? Dzięki Ergo Geopolisu i know-how, wreszcie Comarch zacznie realizować umowy i startować w kolejnych przetargach. Do tej pory brał pieniądze za coś, co faktycznie nie działało lub nie odwzorowywało rzeczywistości we właściwy sposób, ponieważ nie mieli wiedzy geo i doświadczenia z danymi geoprzestrzennymi osadzonymi w realiach, często niespójnych, przepisów. Ergo - bardzo dobry produkt, Comarch - kasa i doświadczenie IT. Powinno być dużo lepiej dla obydwóch stron :-)
 12 
 9 
odpowiedz zgłoś
geobieda 8 mln za całą firmę, z klientami, knowhow itd. To tylko obnaża poziom...
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
No to Małopolski System... doczeka się wdrożenia
 5 
odpowiedz zgłoś
jakość oprogramowania tworzonego przez Comarch jest już słynna. Od ich systemów do zarządzania księgowością po systemu dla GUGiK. Biedny Geopolis...
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
ładnie ktoś opisał nieustające pasmo sukcesów Comarchu. :)
 12 
odpowiedz zgłoś
27 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS