Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-16| Firma, Software

Od projektowania 2D do BIM: innowacje w projektach PM Group

BIM bazujący na rozwiązaniach Autodesk zapewnia PM Group lepsze dostosowanie funkcjonalności obiektu do potrzeb inwestora, krótszy czas realizacji projektu oraz efektywniejszą koordynację projektową. Swoimi doświadczeniami z wdrożenia BIM przedstawiciele PM Group Polska podzielili się w materiale wideo „BIM kluczem do sukcesu w PM Group”.


Od projektowania 2D do BIM: innowacje w projektach PM Group

PM Group jest międzynarodową firmą oferującą kompleksową obsługę projektów inwestycyjnych poprzez świadczenie wielobranżowych usług projektowych, zarządzanie realizacją inwestycji i konsulting techniczny. Polski oddział zatrudnia ponad 200 specjalistów obsługujących Polskę i region Europy Środkowo-Wchodniej. Podejście wielobranżowe – istotę projektów PM Group – oraz pracę w środowisku BIM wspiera Autodesk Revit służący m.in. do tworzenia inteligentnych modeli, Autodesk Navisworks umożliwiający koordynację poszczególnych branż, a także Autodesk 3ds Max wykorzystywany do tworzenia wizualizacji obiektów. Za doradztwo, wdrożenie i wsparcie w zakresie oprogramowania Autodesk odpowiadają firmy ProCAD SA i Robobat Polska – autoryzowani partnerzy Autodesk.

– Stosując koncepcję BIM, zrealizowaliśmy już ponad 20 projektów skomplikowanych zakładów przemysłowych. BIM ma kluczowe znaczenie w naszej strategii – pozwala nam na koordynację pracy wszystkich zespołów zaangażowanych w przedsięwzięcie i opracowanie projektu w pełni dostosowanego do wymagań klienta – mówi Jacek Kudrzycki, dyrektor operacyjny i członek Zarządu PM Group Polska. Szerokie portfolio rozwiązań Autodesk wykorzystywanych w PM Group umożliwia projektowanie budownictwa kubaturowego, planów zagospodarowania terenu, infrastruktury oraz instalacji sanitarnych i elektrycznych.

Wspólna baza danych dostępna w dowolnym momencie dla każdego z uczestników procesu projektowego usprawnia komunikację między zespołami, bardzo istotną w przypadku realizowania skomplikowanych projektów wielobranżowych. – Główne zalety płynące z BIM to możliwość prowadzenia bardzo dokładnej koordynacji projektowej, wykrywanie i rozwiązywanie kolizji na bieżąco oraz szybkie i łatwe wprowadzanie zmian, które są nieodzownym elementem każdego procesu inwestycyjnego – podkreśla Krzysztof Suwalski, dyrektor biura wrocławskiego i członek Zarządu PM Group Polska. Cyfrowa optymalizacja projektu pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty już na wczesnym etapie inwestycji.

PM Group podkreśla, że BIM to także świetne narzędzie dla zespołu kosztorysowego. Dzięki szczegółowym i stale uaktualnianym danym w modelu możliwe jest dokładniejsze i szybsze oszacowanie kosztów inwestycji niż na podstawie tradycyjnych rysunków dwuwymiarowych, co ma ogromne znaczenie na konkurencyjnym rynku.

Autodesk Navisworks umożliwia architektom, konstruktorom oraz inżynierom instalacji sanitarnych i elektrycznych z PM Group zebranie danych projektowych zawartych w różnorodnych formatach plików w jednym środowisku, nadzorowanie ich wzajemnych interakcji oraz efektywne eliminowanie kolizji. Powstaje w ten sposób zintegrowany model BIM, do którego wgląd możliwy jest w dowolnym momencie np. z poziomu tabletu inwestora czy inżyniera budowy. Wprowadzone w modelu zmiany są automatycznie uwzględniane na przekrojach oraz w zestawieniu materiałów. Umożliwia to sprawowanie lepszej kontroli nad projektem i jego dokumentacją.


Zakład przemysłowy zlokalizowany w Polsce. Modele BIM z zamodelowanymi przestrzeniami serwisowymi do urządzeń

Decyzja o przejściu z projektowania dwuwymiarowego na BIM została podjęta wspólnie przez wszystkie biura PM Group na świecie. W każdym dziale projektowym zatrudniono eksperta, zapewniającego wsparcie zespołu w zakresie projektowania zgodnego z BIM i efektywnego wykorzystania oprogramowania. Wspólna strategia wszystkich biur na świecie należących do PM Group ułatwia prowadzenie usług Multi-Office Execution – projektów dostarczanych na wewnętrzne potrzeby firmy.

Źródło: Autodesk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS