wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-16| GIS, Teledetekcja, Firma

MDA kupuje DigitalGlobe

DigitalGlobe – największa firma na rynku teledetekcji satelitarnej, przechodzi w ręce kanadyjskiej spółki MacDonald Dettwiler & Associates (MDA).


MDA kupuje DigitalGlobe

Będzie to największa w historii transakcja w tej branży. MDA wyłoży na udziały w DigitalGlobe 2,4 mld dolarów. Spółka zachowa swoją dotychczasową nazwę, a jej siedziba wciąż będzie mieścić się w Kolorado. DigitalGlobe stanie się częścią działającej w Stanach Zjednoczonych spółki córki SSL MDA Holdings. Jej powołanie jest z kolei częścią programu o nazwie U.S. Access Plan, którego celem jest umocnienie pozycji MDA na amerykańskim rynku.

Firma DigitalGlobe rozpoczęła działalność w 1992 roku pod nazwą WorldView. Co ciekawe, jej pierwsze dwie misje satelitarne – EarlyBird oraz QuickBird 1 – zakończyły się porażką. Od 2001 działa pod obecną nazwą. W 2004 r. firma zdobyła duży kontrakt na dostawę zobrazowań dla amerykańskiej Narodowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA). Otworzył on drogę do wystrzelenia wysokorozdzielczych satelitów WorldView-1 i -2.

W połowie 2012 roku z powodu ograniczenia zamówień przez amerykański rząd spółka połączyła się ze swoim największym konkurentem – GeoEye. Później na orbitę wystrzeliła jeszcze aparaty WorldView oznaczone numerami -3 i -4 oferujące rekordową rozdzielczość 30 cm. Najnowszym przedsięwzięciem DigitalGlobe ma być wystrzelenie wspólnie z partnerami z Arabii Saudyjskiej przynajmniej 6 niewielkich satelitów obserwacyjnych. Ich start zaplanowano na przełom 2018 i 2019 roku.

Założyciel DigitalGlobe Wlater Scott komentuje, że transakcja ta pozwoli zaoferować klientom nowe, kompleksowe rozwiązania bazujące na różnych typach sensorów. MDA posiada bowiem własne możliwości produkcji satelitów, rozbudowaną infrastrukturę naziemną, zajmuje się ponadto gromadzeniem satelitarnych zobrazowań radarowych. W ocenie Scotta z transakcji powinni być też zadowoleni akcjonariusze, bo DigitalGlobe znacząco zmniejszy swoje uzależnienie od rządowych kontraktów. Przykładowo, udział umowy EnhancedView z amerykańskim rządem w przychodach spółki powinien spaść z 46% do 15%.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS