Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-16| GIS, Teledetekcja, Firma

MDA kupuje DigitalGlobe

DigitalGlobe – największa firma na rynku teledetekcji satelitarnej, przechodzi w ręce kanadyjskiej spółki MacDonald Dettwiler & Associates (MDA).


MDA kupuje DigitalGlobe

Będzie to największa w historii transakcja w tej branży. MDA wyłoży na udziały w DigitalGlobe 2,4 mld dolarów. Spółka zachowa swoją dotychczasową nazwę, a jej siedziba wciąż będzie mieścić się w Kolorado. DigitalGlobe stanie się częścią działającej w Stanach Zjednoczonych spółki córki SSL MDA Holdings. Jej powołanie jest z kolei częścią programu o nazwie U.S. Access Plan, którego celem jest umocnienie pozycji MDA na amerykańskim rynku.

Firma DigitalGlobe rozpoczęła działalność w 1992 roku pod nazwą WorldView. Co ciekawe, jej pierwsze dwie misje satelitarne – EarlyBird oraz QuickBird 1 – zakończyły się porażką. Od 2001 działa pod obecną nazwą. W 2004 r. firma zdobyła duży kontrakt na dostawę zobrazowań dla amerykańskiej Narodowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA). Otworzył on drogę do wystrzelenia wysokorozdzielczych satelitów WorldView-1 i -2.

W połowie 2012 roku z powodu ograniczenia zamówień przez amerykański rząd spółka połączyła się ze swoim największym konkurentem – GeoEye. Później na orbitę wystrzeliła jeszcze aparaty WorldView oznaczone numerami -3 i -4 oferujące rekordową rozdzielczość 30 cm. Najnowszym przedsięwzięciem DigitalGlobe ma być wystrzelenie wspólnie z partnerami z Arabii Saudyjskiej przynajmniej 6 niewielkich satelitów obserwacyjnych. Ich start zaplanowano na przełom 2018 i 2019 roku.

Założyciel DigitalGlobe Wlater Scott komentuje, że transakcja ta pozwoli zaoferować klientom nowe, kompleksowe rozwiązania bazujące na różnych typach sensorów. MDA posiada bowiem własne możliwości produkcji satelitów, rozbudowaną infrastrukturę naziemną, zajmuje się ponadto gromadzeniem satelitarnych zobrazowań radarowych. W ocenie Scotta z transakcji powinni być też zadowoleni akcjonariusze, bo DigitalGlobe znacząco zmniejszy swoje uzależnienie od rządowych kontraktów. Przykładowo, udział umowy EnhancedView z amerykańskim rządem w przychodach spółki powinien spaść z 46% do 15%.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS