wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-15| Geodezja, GIS, Instytucje

GUGiK o planach na nowy i zeszły rok

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował plan działalności na nowy rok i sprawozdanie z realizacji zeszłorocznych zamierzeń.


GUGiK o planach na nowy i zeszły rok

W podsumowaniu 2016 roku zapisano trzy wskaźniki mierzące stopień realizacji poszczególnych celów. Pierwszy to „pokrycie powierzchni kraju bazami danych przestrzennych dostępnymi drogą elektroniczną dla wszystkich zakresów tematycznych”. W planie na 2016 r. zapisano, że dane te będą zajmować 360 TB, w praktyce udało się osiągnąć 13% mniej, bo 312 TB. Z kolei pod koniec tego roku bazy danych GUGiK-u mają już zajmować 426 TB – wynika z planu na 2017 r.

Na marginesie warto zwrócić uwagę, że jako jedno z zadań służących realizacji wymienionego wyżej celu wyszczególniono „opracowanie standardów technicznych i organizacyjnych w zakresie geodezji i kartografii”. W rubryce dotyczącej faktycznie podjętych działań napisano jednak, że „kompetencje legislacyjne w zakresie geodezji i kartografii przesunięte zostały do MIB [Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – red.]”.

Drugim miernikiem jest „udział decyzji uchylonych przez sądy administracyjne w stosunku do liczby wydanych decyzji administracyjnych”. Plan GUGiK zakładał, że wyniesie on 2%, w praktyce udało się zaś osiągnąć 0,71%. Plan na ten rok to znów 2%.

Ostatni wskaźnik to „średnia dzienna liczba unikalnych użytkowników korzystających z danych i usług przestrzennych”. Tu wynik jest zdecydowanie lepszy od planów. Zamierzano bowiem osiągnąć 26 tys. użytkowników, a było ich średnio 42 tys. Plan na ten rok nie jest szczególnie ambitny, bo zakłada osiągnięcie 41 tys. użytkowników.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a możesz mi pokazać paluszkiem gdzieżesz on jest ? Faza I się skończyła i co ? Poprawiło dane w EGiB ? Jest już pięknie i pachnąco tam gdzie był ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Najbardziej wartościowy jest ZSIN, ktory może poprawić dane w EGiB. A dobry kataster to podstawa.
odpowiedz zgłoś
KPI cudowne wskaźniki, cudownych projektów, miarą sukcesu cudownych men'ażerów. proponuję w 2017 dopisać ilość wydanych środków na kolejne bezsensowne i drogie projekty tj: CAPAP i POLSKA 3D. GUGiK pomimo dysponowania gigantycznymi środkami nie potrafi zrobić niczego sensownego. Mam nadzieję, że ktoś skutecznie sprzeciwi się dalszemu funkcjonowaniu tego geolobby i rozpędzi towarzystwo. Żal wielki, że likwidacja nie nastąpiła z początkiem 2017.
odpowiedz zgłoś
wskaźniki Nie wiele znaczące wskaźniki. Dzięki tzw. kontroli zarządczej produkuje się wskaźniki które może przy produkcji śrub miałyby zastosowanie. Ustalanie bezpiecznych celów (wskaźników) które nie są zależne od naszego działania, np. ilość wejść, osiągane przychody ze sprzedaży map czy też ilość wydanych decyzji nie ma sensu i służy jedynie spełnieniu zadość przepisom. Chcę zaznaczyć że ten idiotyzm funkcjonuje także w powiatach, zamiast zajmować się konkretami.
 2 
odpowiedz zgłoś
czyli GUGiK zakłada zmniejszenie liczby użytkowników z 42 tys na 41 tys ?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
terragigamegabajt mylisz się mój drogi, jeszcze nie widziałeś na co nas stać!
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
@neo działania GUGiK utwierdzają mnie w przekonaniu, że likwidacja to chyba jedyne rozsądne rozwiązanie
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
GUGIK a może tak zrealizować bardzo ambitny plan i zamknąć GUGIK, który wyrządza więcej szkód niż przynosi korzyści, marnując przy tym gigantyczne pieniądze na kolejne bezwartościowe programy, które co roku trzeba aktualizować oczywiście za niemałą opłatą, zamiast się zająć prawdziwymi problemami. GUGIk bawi się w modelowanie 3d a ewidencja czy GESUT są na rażąco niskim poziome, ale co się dziwić jak GUGIK woli wykładać fundusze na firmy informatyczne niż posłuchać wykonawców prac, którzy muszą na bublach pracować,a prawdziwych geodetów coraz mniej...
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Delma czepiasz się:) Oczywistym jest, że gdyby nie było foto i lidar, to wskaźnikiem byłaby liczba obiektów typu budynek w tbd albo punkt załamania warstwicy. Każdy orze jak może.
 3 
odpowiedz zgłoś
Wskaźniki same w sobie nie stanowią żadnej informacji. Czy 42 tyś. użytkowników to dużo czy mało? Czy 426 TB to dużo czy mało? Czy 0,71 uchylonych decyzji to dużo czy mało? Odpowiedź brzmi TO ZALEŻY. Można byłoby zestawić te wartości z innymi krajami. Wtedy mielibyśmy informację czy jest OK czy może już wystrzeliliśmy w kosmos. Ciekawe ile z tych 426TB zajmują dane z lidara i fotogrametryczne....
 3 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS