Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-13| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Odtwarzają pruską wieś za pomocą skanerów

W dniach 10-11 marca dokonano kompleksowego skanowania laserowego mazurskiej wsi Zabrost Wielki. Zebrane w ten sposób dane pozwolą odtworzyć dawny wygląd tej wyjątkowej miejscowości.


Odtwarzają pruską wieś za pomocą skanerów <br />
fot. Leica Geosystems
fot. Leica Geosystems

Prace są częścią projektu „Gross Sobrost” realizowanego przez naukowców z Pracowni Skanerów 3D Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Laboratorium Cyfrowego dla Humanistyki.

W zeszłotygodniowych pomiarach wykorzystano zainstalowany na samochodzie mobilny system skanowania Leica Pegasus:Two, a także plecak pomiarowy Leica Pegasus:Backpack – również wyposażony w skaner i kamery. Do cyfrowej rekonstrukcji miejscowości użyte zostaną ponadto dane z lotniczego skanowania laserowego, a także archiwalne fotografie wsi. Te ostatnie materiały pomogą zrekonstruować nieistniejące już budynki oraz brakujące elementy zachowanych obiektów.

Jak podkreślają uczestnicy przedsięwzięcia, to pierwszy krajowy projekt badawczy, w którym wykorzystano tego typu nowoczesne technologie pomiarowe. Było to możliwe dzięki wsparciu firmy Leica Geosystems, która użyczyła swój sprzęt na potrzeby badań.

Dlaczego naukowcy postanowili odtworzyć akurat tę miejscowość. Jak wyjaśniają na łamach serwisu „PAP – Nauka w Polsce”, to wyjątkowy na skalę całych Prus Wschodnich przypadek kompleksowej odbudowy wsi po zniszczeniach I wojny światowej. Można tu zobaczyć konglomerat różnych form niemieckiej architektury ludowej, niespotykanej jednak w innych miejscowościach tego regionu. Po II wojnie Gross Sobrost znalazł się w granicach Polski, a nazwę wsi zmieniono na Zabrost Wielki. Pod koniec lat 40. sprowadzili się tu Ukraińcy przesiedleni w ramach akcji „Wisła”. Z kolei w 2003 r. Zabrost Wielki zdobył I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną zabytkową wieś Warmii i Mazur.

Pierwsze efekty cyfrowej rekonstrukcji Gross Sobrost mają zostać zaprezentowane w czerwcu br. na konferencji Centre for Digital Heritage. Wirtualny spacer będzie zaś udostępniony na stronie Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS