wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-13| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Odtwarzają pruską wieś za pomocą skanerów

W dniach 10-11 marca dokonano kompleksowego skanowania laserowego mazurskiej wsi Zabrost Wielki. Zebrane w ten sposób dane pozwolą odtworzyć dawny wygląd tej wyjątkowej miejscowości.


Odtwarzają pruską wieś za pomocą skanerów <br />
fot. Leica Geosystems
fot. Leica Geosystems

Prace są częścią projektu „Gross Sobrost” realizowanego przez naukowców z Pracowni Skanerów 3D Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Laboratorium Cyfrowego dla Humanistyki.

W zeszłotygodniowych pomiarach wykorzystano zainstalowany na samochodzie mobilny system skanowania Leica Pegasus:Two, a także plecak pomiarowy Leica Pegasus:Backpack – również wyposażony w skaner i kamery. Do cyfrowej rekonstrukcji miejscowości użyte zostaną ponadto dane z lotniczego skanowania laserowego, a także archiwalne fotografie wsi. Te ostatnie materiały pomogą zrekonstruować nieistniejące już budynki oraz brakujące elementy zachowanych obiektów.

Jak podkreślają uczestnicy przedsięwzięcia, to pierwszy krajowy projekt badawczy, w którym wykorzystano tego typu nowoczesne technologie pomiarowe. Było to możliwe dzięki wsparciu firmy Leica Geosystems, która użyczyła swój sprzęt na potrzeby badań.

Dlaczego naukowcy postanowili odtworzyć akurat tę miejscowość. Jak wyjaśniają na łamach serwisu „PAP – Nauka w Polsce”, to wyjątkowy na skalę całych Prus Wschodnich przypadek kompleksowej odbudowy wsi po zniszczeniach I wojny światowej. Można tu zobaczyć konglomerat różnych form niemieckiej architektury ludowej, niespotykanej jednak w innych miejscowościach tego regionu. Po II wojnie Gross Sobrost znalazł się w granicach Polski, a nazwę wsi zmieniono na Zabrost Wielki. Pod koniec lat 40. sprowadzili się tu Ukraińcy przesiedleni w ramach akcji „Wisła”. Z kolei w 2003 r. Zabrost Wielki zdobył I miejsce w konkursie na najlepiej zachowaną zabytkową wieś Warmii i Mazur.

Pierwsze efekty cyfrowej rekonstrukcji Gross Sobrost mają zostać zaprezentowane w czerwcu br. na konferencji Centre for Digital Heritage. Wirtualny spacer będzie zaś udostępniony na stronie Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Na pewno nie każdy uprawniony sprawdza , ale znam takich, którzy rzadko napisaliby przez "rz". Zwłaszcza, że "żadko" napisane z błędem jest podkreślane na czerwono w czasie pisania posta na tym forum. Rozumiem, że pisząc można popełnić błąd, ale zostawić go kiedy jest wskazany przez komputer... fuuu nie elegancko. I cały przekaz szlag trafia kiedy ludzie widzą takie byki.
 2 
odpowiedz zgłoś
@man Uprawnienia bym zostawił a nawet poszerzył. To podbijanie operatów przez dziadków na emeryturze należy ukrócić.
 1 
odpowiedz zgłoś
@Geo masz jakiś problem ze swoimi pożal-się-Boże uprawnieniami? :) czasy się zmieniają i mam nadzieję, że wkrótce skończy się ta uprawnieniowa paranoja - i tak żadko kiedy uprawniony kontroluje pracę geodezyjną, którą sygnuje swoją swiętą pieczątką :)
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
mala korekta w artykule jest maly blad- Leica Pegasus:Backpack posiada nie skaner ale dwa skanery profilowe firmy Velodyme. takze troche wiecej niz 1 ;-)
 2 
odpowiedz zgłoś
Dziedzic pruski, czy dziedzic Pruski,coś o tym słyszałem ale żeby wieś pruska czy też pruską wieś?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@Geo A czy są to pomiary geodezyjne zgłaszane do ośrodka ? Czy będzie na ich podstawie dokonana jakakolwiek zmiana w państwowej dokumentacji ? Do czego jest tutaj potrzebny geodeta ze stosownymi uprawnieniami ?
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
@geo a co u nas jest zgodne z prawem, każdemu można przypiąć paragraf !, nawet za to że łopatę wbije w ziemię :)
 4 
odpowiedz zgłoś
??? 1. Czy takie pomiary są zgodne z obecnymi przepisami prawa geodezyjnego? 2. Czy nad przebiegiem prac sprawuje kontrolę geodeta ze stosownymi uprawnieniami? 3.
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS