wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-13| GIS, Software

Modele 3D pomogą w konsultacjach z mieszkańcami

Firma GIS-Expert z Lublina opracowała aplikację, która pozwala wykorzystać trójwymiarowe modele miejskich przestrzeni w procesie konsultacji społecznych.


Modele 3D pomogą w konsultacjach z mieszkańcami

Jej rozwiązanie bazuje na platformie ArcGIS Online i łączy interaktywne trójwymiarowe wizualizacje z internetową ankietą, w której mieszkańcy mogą oceniać proponowane przez urzędników projekty zagospodarowanie przestrzeni.

Jak wyjaśnia GIS-Expert, interaktywny model 3D w aplikacji webowej oferuje dużo większe możliwości niż statyczne grafiki przedstawiające wybrane przez autora (często tendencyjnie) osie lub perspektywy widokowe. W aplikacji 3D obserwator ma możliwość swobodnego poruszania się po modelu oraz samodzielnego wyboru perspektywy, z jakiej chciałby go obejrzeć. Warto zwrócić uwagę, że do prezentacji takiego modelu niepotrzebne jest dodatkowe oprogramowanie, a jedynie przeglądarka internetowa, można więc go łatwo udostępnić dużej liczbie odbiorców.

Do modelu została dołączona ankieta, która pozwala m.in. na zadawanie otwartych i zamkniętych pytań w odniesieniu do aktualnie wyświetlanego widoku. W ocenie firmy GIS-Expert jest to idealne narzędzie partycypacji społecznej np. w procesie rewitalizacji lub uzgadniania koncepcji zagospodarowania danego obszaru. Ankieta daje możliwość wypowiedzenia się na temat proponowanych zmian szerokiemu gronu odbiorców. Mogą oni nadawać oceny punktowe poszczególnym perspektywom widokowym lub swobodnie komentować proponowane rozwiązania urbanistyczne. Wyniki ankiety są zapisywane i prezentowane w postaci diagramów. Dodatkową funkcją aplikacji jest możliwość wyboru elementów, które pojawią się w danym widoku, przez co ankieta może służyć jako narzędzie do wyłonienia przez respondentów najlepszego wariantu z kilku przygotowanych propozycji.

Przykład aplikacji: wersja standardowa, wersja uproszczona (dla komputerów z gorszymy parametrami technicznymi).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
słabo wersja standardowa nie dziala poprawnie na i7 z 32GB ram, wersja uproszczona laduje sie w nieskonczoność
odpowiedz zgłoś
Hmm.. Słabo coś działa ten silnik ESRI, na Chrome nie ładują sie obiekty 3D.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS