wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-10| Geodezja, GIS, Imprezy

Czy miasto może być smart bez geodanych?

Prezydenci i burmistrzowie z całego kraju zjechali w tym tygodniu do Warszawy na V SmartCity Forum (8-9 marca), by dowiedzieć się, jak budować inteligentne miasta przyjazne mieszkańcom. Radami służyli im dostawcy rozmaitych produktów i usług. Czy samorządowcy mieli okazję dowiedzieć się, jak wiele ma do zaoferowania w tym zakresie branża geoinformatyczna?


Czy miasto może być smart bez geodanych?

Internet rzeczy, planowanie przestrzenne, partycypacja społeczna, usługi miejskie, zintegrowany transport, inteligentne sieci energetyczne – to tylko wybrane tematy poruszane na SmartCity Forum. Wydaje się, że niemal w każdym z tych zagadnień specjaliści z branży geodezyjnej lub geoinformatycznej mieliby coś ciekawego do powiedzenia. Niestety, podczas tej imprezy byli oni nieobecni lub przynajmniej niewidoczni. Brak ich było zarówno wśród prelegentów, jak i w gronie wystawców.

Nie oznacza to jednak, że temat danych geograficznych na SmartCity Forum się nie pojawił. Wręcz przeciwnie! Choćby w formie krótkich wzmianek przewijał się przez wiele wystąpień. Sporo miejsca poświęcił temu zagadnieniu wiceprezydent Wrocławia Marek Bluj, który zaprezentował bogactwo informacyjne miejskiego systemu informacji przestrzennej oraz szerokie spektrum jego zastosowań. Z kolei Tomasz Konieczny z wrocławskiego MPWiK opowiedział, jak wdrożenie systemu zarządzania majątkiem przełożyło się sporą redukcję liczby awarii wodociągów (aż o 43%).

O kluczowej roli danych (w tym tych przestrzennych) w funkcjonowaniu inteligentnych miast mówił gość honorowy konferencji Albert Seubers z francuskiej firmy informatycznej Atos SE. Przekonywał on, że dane są walutą, dzięki której można sfinansować rozwój metropolii. Szczególną uwagę zwracał na konieczność uwalniania danych oraz integracji baz utrzymywanych przez różne urzędy czy miejskie spółki. Jak udowadniał, prędzej czy później taka polityka przynosi miastu i jego mieszkańcom realne korzyści.

Wiele wystąpień podczas forum koncentrowało się wokół nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mają ułatwiać życie mieszkańców miast. Co jednak ciekawe, podczas paneli dyskusyjnych samorządowcy koncentrowali się na innych kwestiach. Zwracali na przykład uwagę, by w tej pogoni za technologią nie zapominać o osobach, które nie potrafią z niej korzystać. Jak bumerang powracał ponadto temat archaicznych regulacji prawnych, które nie sprzyjają wdrażaniu rozwiązań dla inteligentnych miast. Zastanawiano się także, skąd brać pieniądze na projekty związane ze smart city, szczególnie w przyszłej unijnej perspektywie finansowej. Niewątpliwie na każdy z tych tematów geodeci mieliby coś ciekawego do powiedzenia…

Dodajmy, że tradycyjne już Smart City Forum zakończyło się wręczeniem nagród dla najbardziej innowacyjnych miast i przeznaczonych dla nich rozwiązań. W tym roku nagrodzono:
• w kategorii Smart City do 100 tys. mieszkańców – miasto Jaworzno;
• Smart City od 100 do 500 tys. mieszkańców – miasto Rzeszów;
• Smart City powyżej 500 tys. mieszkańców – miasto Łódź;
• Inteligentne rozwiązanie – Smart City Solution – PCSS Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe za Elektroniczne platformy oraz e-usługi dla miast;
• Innowacja Smart City – Asseco Data Systems S.A. za Platformę Metropolis;
• Innowacja Smart City – wyróżnienie dla Miasta Częstochowa za Częstochowską Kartę Mieszkańca;
• Człowiek Roku – Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Polska nowomowa: miasto Jaworzno, miasto Rzeszów... Urzędniczy bełkot. Ale dlaczego "Miasto Częstochowa"?
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS