|2017-03-08|
Geodezja, GIS
Wolbrom z dotacją na e-usługi geodezyjne
Wolbromski urząd (powiat olkuski) jest jedną z nielicznych jednostek gminnych realizujących zadania geodezyjne przypisane do kompetencji starostw powiatowych. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą jeździć do Olkusza, by tam załatwiać sprawy. A za kilka lat będą mogli korzystać z kolejnego udogodnienia – dokumenty geodezyjne uzyskają bez wychodzenia z domu. Niedawno burmistrz Adam Zielnik podpisał umowę na dofinansowanie ze środków unijnych przedsięwzięcia pn. „E-usługi w informacji przestrzennej Miasta i Gminy Wolbrom”.
Dzięki realizacji zadania w latach 2017-20 powstanie elektroniczna baza zasobów geodezyjnych obejmująca teren całej gminy. Tym samym, Wolbrom dołączy do nielicznych miast w kraju, w których będą funkcjonować tak nowoczesne usługi geodezyjne.
Plan przewiduje utworzenie specjalistycznej witryny internetowej zawierającej kompletne dane dotyczące nieruchomości gruntowych z terenu gminy Wolbrom. Koszt powstania tego portalu oszacowano na około 1,5 mln zł i zostanie niemal w całości pokryty ze środków zewnętrznych. 90% pochodzi ze środków unijnych rozdzielanych przez województwo małopolskie na rozwój informatyzacji administracji publicznej, a pozostałe 10 % stanowić będzie wkład własny gminy, który również zostanie pozyskany ze środków pozabudżetowych. Zakończenie prac nad tą bardzo skomplikowaną elektroniczną bazą danych planowane jest na rok 2020.
– Projekt do którego przystąpi gmina Wolbrom polega m.in. na tym, że wszystkie papierowe archiwa geodezyjne urzędu zostaną zeskanowane w bardzo dobrej jakości, a ich zakresy naniesione na mapy, które po zakończeniu prac będą dostępne w specjalnym internetowym „sklepie” – mówi forsujący od lat projekt digitalizacji gminnych zasobów geodezyjnych Leszek Zygmunt, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami. – Dostęp do danych będzie posiadał każdy właściciel nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami i po uiszczeniu obowiązującej opłaty. Płatności będzie można dokonać także w sposób elektroniczny. Gotowy rejestr danych ma być na bieżąco uaktualniany, również o informacje dotyczące już istniejącej i powstającej na gruncie nowej infrastruktury technicznej. Ułatwi to bardzo planowanie różnych inwestycji, ponieważ w jednym miejscu będzie można znaleźć dane nie tylko o granicach poszczególnych działek, ale także np. o istniejących w terenie sieciach wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych czy gazowych, wraz z dokładnymi o nich danymi – wyjaśnia naczelnik.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Wolbrom
|