wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-08| Geodezja, GIS

Wolbrom z dotacją na e-usługi geodezyjne

Wolbromski urząd (powiat olkuski) jest jedną z nielicznych jednostek gminnych realizujących zadania geodezyjne przypisane do kompetencji starostw powiatowych. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą jeździć do Olkusza, by tam załatwiać sprawy. A za kilka lat będą mogli korzystać z kolejnego udogodnienia – dokumenty geodezyjne uzyskają bez wychodzenia z domu. Niedawno burmistrz Adam Zielnik podpisał umowę na dofinansowanie ze środków unijnych przedsięwzięcia pn. „E-usługi w informacji przestrzennej Miasta i Gminy Wolbrom”.


Wolbrom z dotacją na e-usługi geodezyjne

Dzięki realizacji zadania w latach 2017-20 powstanie elektroniczna baza zasobów geodezyjnych obejmująca teren całej gminy. Tym samym, Wolbrom dołączy do nielicznych miast w kraju, w których będą funkcjonować tak nowoczesne usługi geodezyjne.

Plan przewiduje utworzenie specjalistycznej witryny internetowej zawierającej kompletne dane dotyczące nieruchomości gruntowych z terenu gminy Wolbrom. Koszt powstania tego portalu oszacowano na około 1,5 mln zł i zostanie niemal w całości pokryty ze środków zewnętrznych. 90% pochodzi ze środków unijnych rozdzielanych przez województwo małopolskie na rozwój informatyzacji administracji publicznej, a pozostałe 10 % stanowić będzie wkład własny gminy, który również zostanie pozyskany ze środków pozabudżetowych. Zakończenie prac nad tą bardzo skomplikowaną elektroniczną bazą danych planowane jest na rok 2020.

– Projekt do którego przystąpi gmina Wolbrom polega m.in. na tym, że wszystkie papierowe archiwa geodezyjne urzędu zostaną zeskanowane w bardzo dobrej jakości, a ich zakresy naniesione na mapy, które po zakończeniu prac będą dostępne w specjalnym internetowym „sklepie” – mówi forsujący od lat projekt digitalizacji gminnych zasobów geodezyjnych Leszek Zygmunt, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami. – Dostęp do danych będzie posiadał każdy właściciel nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami i po uiszczeniu obowiązującej opłaty. Płatności będzie można dokonać także w sposób elektroniczny. Gotowy rejestr danych ma być na bieżąco uaktualniany, również o informacje dotyczące już istniejącej i powstającej na gruncie nowej infrastruktury technicznej. Ułatwi to bardzo planowanie różnych inwestycji, ponieważ w jednym miejscu będzie można znaleźć dane nie tylko o granicach poszczególnych działek, ale także np. o istniejących w terenie sieciach wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych czy gazowych, wraz z dokładnymi o nich danymi – wyjaśnia naczelnik.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy Wolbrom


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS