Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-06| GNSS

Krok w kierunku dokładniejszego EGNOS

Europejska Agencja ds. GNSS podpisała kontrakt na budowę nowego satelitarnego ładunku odpowiedzialnego za nadawanie korekt dla wspólnotowego systemu EGNOS. To ważny krok w kierunku udostępnienia nowej, dokładniejszej wersji tej usługi.


Krok w kierunku dokładniejszego EGNOS

Wart 102 mln euro kontrakt z firmą Eutelsat Communications obejmuje przygotowanie ładunku nadającego korekty EGNOS, który zostanie zintegrowany z satelitą telekomunikacyjnym Eutelsat 5 West B. – Podpisanie tej umowy to krok milowy w kierunku rozwinięcia systemu EGNOS w wersji 3, który zapewni większą dokładność pomiaru oraz lepszą jakość funkcjonowania – podkreśla dyrektor wykonawczy GSA Carlo des Dorides.

Obecnie korekty EGNOS nadawane są przez dwa satelity geostacjonarne, w tym przez Inmarsat-3F2, którego misja dobiega już jednak końca. Nowy satelita ma nie tylko zapewnić ciągłość funkcjonowania sytemu, ale będzie ponadto nadawać korekty dla różnych częstotliwości i systemów nawigacji (obecnie są one dostępne tylko dla sygnału GPS L1).

Start satelity Eutelsat 5 West B zaplanowano na przyszły rok. Rozpoczęcia nadawania korekt powinno zaś nastąpić w 2019 roku i potrwać 15 lat.

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jest europejskim systemem wspomagającym działanie GPS (w przyszłości także Galileo). Dzięki poprawkom wyliczanym na 40 stacjach referencyjnych i retransmitowanych przez satelity geostacjonarne (lub internet w przypadku usługi komercyjnej, EDAS) dokładność wyznaczania pozycji wzrasta do około 1-3 metrów. W usłudze bezpieczeństwa życia (safety of life) EGNOS zapewnia ponadto informacje o wiarygodności sygnałów GPS, co jest istotne np. z punktu widzenia lotnictwa. Na razie system działa w zachodniej i środkowej Europie. W przyszłości ma być dostępny także w południowej i północnej Afryce oraz Europie Wschodniej.

Źródło: GSA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS