Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-02-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software

O nowoczesnej fotogrametrii na Zamku w Dublinie

100 uczestników z ponad 20 krajów wzięło udział w prestiżowym spotkaniu użytkowników technologii fotogrametrycznych firmy Leica Geosystems (Dublin, 22-24 lutego). Goście przybyli nie tylko z Europy, ale z także wielu ciekawych kierunków, np. Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kazachstanu czy Maroka. Współorganizatorem spotkania był irlandzki urząd geodezyjny Ordnance Survey.


O nowoczesnej fotogrametrii na Zamku w Dublinie

Pierwszy dzień był okazją do zapoznania się z możliwościami oprogramowania HxMap. Warsztaty były prowadzone tak, aby każdy mógł na żywo zapoznać się z unikalną funkcjonalnością całego procesu przetwarzania wszystkich danych (zdjęcia pionowe, ukośne i chmura punktów) w jednym miejscu. Interfejs HxMap jest dość intuicyjny, a samo oprogramowanie przeznaczone do przetwarzania dużych zbiorów. HxMap jest rozwijany w taki sposób, aby wspierać zarządzanie projektem, kontrolę jakości i kompletności pozyskiwanych danych.

Pierwsza sesja drugiego dnia była poświęcona wielkoformatowym kamerom fotogrametrycznym. Mocnym akcentem, przywoływanym jako przykład dobrych praktyk w kolejnych prezentacjach, było wystąpienie tarnowskiej firmy MGGP Aero. W 25 minut pokazaliśmy, jak wyglądał rozwój przedsiębiorstwa i budowanie polskiego rynku fotogrametrycznego. Od pierwszej cyfrowej kamery i całkowitego przejścia z technologii analogowych, po najnowsze sensory, w tym bardzo wydajną kamerę DMC III, która będzie wykorzystywana w najbliższych projektach już w marcu. Zwracaliśmy uwagę, że sukces projektów fotogrametrycznych nie tylko zależy od wykorzystywanej technologii, ale także od ludzi związanych z realizacją projektu. Własne zasoby i poleganie na swoim potencjale technologicznym (kamery, skanery, samoloty i linia produkcyjna), a nie na łasce podwykonawców zagranicznych – to duży komfort i wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Zresztą kierunek, w którym idzie rozwój oprogramowania HxMap, jest zbieżny z naszym podejściem. Przetwarzanie dużej ilości danych będzie coraz mocniej powiązane z kamerą i lataniem, co przełoży się na krótszy czas opracowania, a co za tym idzie, na większą aktualność i jakość danych.

Kolejna sesja poświęcona była oficjalnej prezentacji najnowszych osiągnięć w rozwoju oprogramowania HxMap. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na prace idące w kierunku intuicyjności i efektywnego przetwarzania danych. Trzecia sesja prezentowała możliwości technologiczne zestawu sensorów, który w jednym czasie wykonuje zdjęcia pionowe, ukośne i skaning laserowy. Tu także prezentowano produkt od pomysłu, poprzez fazę rozwoju i testy związane z konkretnymi nalotami, po przetwarzanie dużej ilości danych w HxMap. Czwarta część dotyczyła projektów związanych z badaniami batymetrycznymi z pułapu lotniczego. Prezentowano kilka ciekawych przykładów projektów z całego świata i zwracano uwagę, jak ważny jest to obszar badań dla wielu regionów, jeśli chodzi o monitoring wybrzeży.

Ostatniego dnia od samego rana najbardziej oczekiwanymi prezentacjami były te o najnowszym sensorze Leica SPL100 czyli rejestrującym pojedyncze fotony wiązki światła odbitego, co w porównaniu do obecnie wykorzystywanych skanerów laserowych może oznaczać aż 10-krotny wzrost wydajności. SPL100 oficjalnie zaprezentowano dwa tygodnie temu podczas Międzynarodowego Forum LiDAR-owego w Denver. Niewątpliwie urządzenie to spędza sen z powiek innemu znanemu dostawcy skanerów – firmie Riegl, oraz wszystkim tym, którzy zdecydowali się na zakup najnowszego instrumentu tej marki VQ 1560i. Rewolucyjny SPL100 powstał dzięki rozwojowi technologii kosmicznych firmy Sigma Space, która została przejęta jakiś czas temu przez Hexagon (właściciel Leica Geosystems od 2005 r.). Zwrócono uwagę, że dla branży nie jest już barierą wydajność w pozyskiwaniu informacji czy efektywność związana z realizacją nalotów, ale przetwarzanie tak ogromnych ilości danych oraz ich wykorzystywanie w jak najszybszym czasie od momentu pozyskania.

W dalszej części prezentowano wykorzystanie skanera ALS80 w projektach dla lasów słowackich, co już nie było tak spektakularnym przykładem jak wcześniejsza prezentacja. Kolejne wystąpienie dotyczyło „The Hexagon Content Program”, który obejmuje globalnie pozyskanie wysokorozdzielczych obrazów (HxIP) oraz danych wysokościowych (HxEP). Podsumowanie zaawansowania projektu pokazuje istotne różnice pomiędzy warunkami i różnymi okolicznościami mającymi wpływ na wykonywanie projektów fotogrametrycznych w USA czy Europie.

W ramach rozmów o przyszłości odbył się panel dyskusyjny „Czy jesteśmy gotowi na 3D?”. Tylu, ilu było uczestników, tyle było zdań co do wartości informacji w trzech wymiarach. Na pewno miasta świadomie zarządzające przestrzenią muszą prędzej czy później planować jej i monitorować jej rozwój z wykorzystaniem danych 3D. Właśnie do takich potrzeb mają służyć zdjęcia ukośne czy oprogramowanie do generowania modeli i ich udostępniania.

Ostatnia część dotyczyła rozwiązań MLS i UAV. Pokazywano rozwiązania Leica Pegasus Two i Backpack. Uczestnicy mieli możliwość założenia pomiarowego plecaka i przetestowania technologii dosłownie na sobie. W przypadku rozwiązań UAV pokazano dotychczasowe osiągnięcia oraz planowane prace w kierunku zwiększenia aplikacyjności i nowych zastosowań.

Spotkanie przebiegało w bardzo otwartej atmosferze. Organizatorzy zapewnili nie tylko ciekawe miejsce obrad (jedna z sal Zamku Dublińskiego), ale również zwiedzanie browaru Guinessa połączone z spożywaniem tego piwa. Dla tych, którzy mieli szczęście zostać na sobotę, zorganizowano kurs gry w golfa w Portmarnock oraz bardzo atrakcyjne pod względem walorów smakowych Irish Whiskey Tour.

Witold Kuźnicki (MGGP Aero)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama