Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-23| GIS, Mapy, Imprezy

Mapa pomoże walce z masową wycinką?

W kontekście ostatnich zmian w prawie społeczność „Koduj dla Polski” rozpoczęła prace nad internetową mapą, na którą obywatele będą mogli nanosić informacje o miejskich drzewach. „Ma być to jednym ze sposobów zwrócenia społecznej uwagi na wartość przyrody w mieście” – tłumaczą swoją inicjatywę wolontariusze.


Mapa pomoże walce z masową wycinką?

Przypomnijmy, że uchwalona w grudniu ubiegłego roku nowelizacja ustawy o ochronie przyrody znacząco zliberalizowała przepisy dotyczące wycinania drzew na prywatnych terenach. W praktyce, szczególnie w ostatnich dniach, wycinka nasiliła się do tego stopnia, że wywołała sporo protestów społecznych, a o konieczności cofnięcia tych zmian zaczął mówić nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wiadomo już jednak, że Sejm będzie mógł pochylić się nad tą ustawą dopiero podczas następnego posiedzenia, czyli za dwa tygodnie.

By jak najszybciej zapobiec dalszej niekontrolowanej wycince, stowarzyszenie „Koduj dla Polski” organizuje w najbliższą sobotę (25 lutego) w Warszawie hackathon, którego celem będzie stworzenie serwisu o roboczej nazwie Otwarta Mapa Drzew. Ma on umożliwiać obywatelom nanoszenie na mapę drzew, prezentować efekty ich pracy w internecie, a także edukować o roli zieleni w ekosystemie miasta. Inspiracją dla społeczników jest działający w Nowym Jorku serwis NYC Street Tree Map (fot.), który – jak zapewniają jego twórcy – zawiera dane o wszystkich drzewach ulicznych w tym mieście z podziałem na gatunki, a do tego oferuje rozmaite narzędzia do analizy danych oraz funkcje społecznościowe.

Przedstawiciele „Koduj dla Polski” podkreślają, że w nadchodzącym wydarzeniu mogą wziąć udział nie tylko programiści. „Praca techniczna, to tylko część roboty. Trzeba przeanalizować polski kontekst dla wskaźników oraz zaplanować funkcje mapy, dokonać testów i przetłumaczyć narzędzie” – czytamy na stronie hackatonu.

Budowane przez „Koduj dla Polski” rozwiązanie ma bazować na komponentach open source – platformie OpenTreeMap oraz usługach i-Tree. Mapa ma być gotowa jeszcze w sobotę wieczorem.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS