Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-21| Geodezja, Prawo, Kataster

"Rz" o luce w Pgik

Małe firmy deweloperskie chętnie budują domy jednorodzinne, a potem przerabiają je na bloki. Umożliwia to luka w prawie, o której pisze dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 21 lutego).


"Rz" o luce w Pgik

Jak bez łamania przepisów postawić budynek wielorodzinny wśród domów jednorodzinnych, nie narażając się przy tym na nadmierne formalności oraz protesty okolicznych mieszkańców? Inwestorzy wykorzystują w tym celu wprowadzoną w 2015 roku do Prawa budowlanego instytucję zgłoszenia mającą w określonych przypadkach zastępować pozwolenie na budowę. Sęk w tym, że w zgłoszeniu deklarują chęć budowy wolnostojących domów jednorodzinnych, a w praktyce wznoszą budynki składające się z dwóch lub więcej lokali. Po zakończeniu inwestycji wnioskują do starostwa o wpis do ewidencji gruntów i budynków już nie wolnostojących domów jednorodzinnych, ale bliźniaków. Potem występują o wydanie zaświadczeń odrębnej własności lokali i sprzedają je swoim klientom.

Taki zabieg jest możliwy, gdyż – jak zauważa „Rzeczpospolita” – Prawo budowlane nie jest spójne z Prawem geodezyjnym i kartograficznym. Pgik nie przesądza bowiem, że w przypadku wpisu do EGiB wiążącym dokumentem ma być pozwolenie na budowę.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dostrzega problem i deklaruje stosowne zmiany w przepisach.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS