Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-02-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica SPL100 dziesięciokrotnie zwiększa efektywność lotniczego skanowania

Aż 6 mln punktów na sekundę potrafi mierzyć SPL100 – nowy lotniczy skaner laserowy w ofercie szwajcarskiej firmy Leica Geosystems.


Leica SPL100 dziesięciokrotnie zwiększa efektywność lotniczego skanowania

Osiągnięcie tak wysokiej liczby jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii pojedynczych fotonów (SPL – single photon LiDAR). Jak sama nazwa wskazuje, do pomiaru pojedynczego punktu wystarcza kilka zamiast – jak to jest obecnie – kilkaset lub kilka tysięcy fotonów. To zaś przekłada się na znaczne zwiększenie wydajności systemu, co ma szczególne znacznie przy kartowaniu rozległych obszarów czy w monitorowaniu zmian.

Budowa SPL100 była możliwa dzięki zakupowi przez Leica Geosystems firmy Sigma Space, która jest pionierem w rozwijaniu instrumentów SPL. Co ciekawe, wspólnie z NASA pracuje ona właśnie nad LiDAR-em pojedynczych fotonów, który zostanie zamontowany na pokładzie satelity ICESat-2 – jego start planowany jest na przyszły rok.

Producent zapewnia, że jego nowe rozwiązanie sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy, również w pomiarach lasów pokrytych liśćmi. Przydatność SPL100 testowana była w stanie Maryland podczas szeroko zakrojonych badań leśnej biomasy w ramach projektu NASA Carbon Monitoring System (CMS). – SPL100 pozwala nam skutecznie prowadzić cykliczne pomiary terenu, dostarczając nam kluczowych danych niezbędnych do zarządzania lasami oraz dla inicjatyw zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych – mówi Ralph Dubayah, profesor na University of Maryland.

Leica zapowiada, że ten nowy sensor znajdzie zastosowanie w ogłoszonym w zeszłym roku programie Hexagon Elevation Program (HxEP). Ma on zapewnić szerokiemu gronu użytkowników dostęp do precyzyjnych danych wysokościowych dla różnych zakątków świata. – W porównaniu do naszych wcześniejszych rozwiązań technologia SPL daje 10-krotny wzrost wydajności pomiaru. Umożliwia to pozyskiwanie bardzo gęstej chmury punktów dla rozległych obszarów, pozwalając na digitalizację otaczającego nas świata w niespotykanej dotychczas szczegółowości – mówi John Welter z firmy Leica Geosystems.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama