|2017-02-15|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt
Leica SPL100 dziesięciokrotnie zwiększa efektywność lotniczego skanowania
Aż 6 mln punktów na sekundę potrafi mierzyć SPL100 – nowy lotniczy skaner laserowy w ofercie szwajcarskiej firmy Leica Geosystems.
Osiągnięcie tak wysokiej liczby jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii pojedynczych fotonów (SPL – single photon LiDAR). Jak sama nazwa wskazuje, do pomiaru pojedynczego punktu wystarcza kilka zamiast – jak to jest obecnie – kilkaset lub kilka tysięcy fotonów. To zaś przekłada się na znaczne zwiększenie wydajności systemu, co ma szczególne znacznie przy kartowaniu rozległych obszarów czy w monitorowaniu zmian.
Budowa SPL100 była możliwa dzięki zakupowi przez Leica Geosystems firmy Sigma Space, która jest pionierem w rozwijaniu instrumentów SPL. Co ciekawe, wspólnie z NASA pracuje ona właśnie nad LiDAR-em pojedynczych fotonów, który zostanie zamontowany na pokładzie satelity ICESat-2 – jego start planowany jest na przyszły rok.
Producent zapewnia, że jego nowe rozwiązanie sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy, również w pomiarach lasów pokrytych liśćmi. Przydatność SPL100 testowana była w stanie Maryland podczas szeroko zakrojonych badań leśnej biomasy w ramach projektu NASA Carbon Monitoring System (CMS). – SPL100 pozwala nam skutecznie prowadzić cykliczne pomiary terenu, dostarczając nam kluczowych danych niezbędnych do zarządzania lasami oraz dla inicjatyw zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych – mówi Ralph Dubayah, profesor na University of Maryland.
Leica zapowiada, że ten nowy sensor znajdzie zastosowanie w ogłoszonym w zeszłym roku programie Hexagon Elevation Program (HxEP). Ma on zapewnić szerokiemu gronu użytkowników dostęp do precyzyjnych danych wysokościowych dla różnych zakątków świata. – W porównaniu do naszych wcześniejszych rozwiązań technologia SPL daje 10-krotny wzrost wydajności pomiaru. Umożliwia to pozyskiwanie bardzo gęstej chmury punktów dla rozległych obszarów, pozwalając na digitalizację otaczającego nas świata w niespotykanej dotychczas szczegółowości – mówi John Welter z firmy Leica Geosystems.
Źródło: Leica Geosystems, JK
|