wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-07-03| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje

Rada ds. Implementacji INSPIRE powołana


W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii spotkali się wczoraj (2 lipca) przedstawiciele kilku instytucji wchodzący w skład Rady ds. Implementacji INSPIRE.

Rada ds. Implementacji INSPIRE przy Głównym Geodecie Kraju została powołana zarządzeniem nr 13 GGK z 2 lipca 2007 r. W jej skład weszli przedstawiciele instytucji uczestniczących w tworzeniu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Są to: Jerzy Gaździcki – przewodniczący (PTIP), Adam Iwaniak – wiceprzewodniczący (GUGiK Igor Bednarski (MSWiA), Aneta Bielecka-Laskownicka (GUGiK), Janusz Dygaszewicz (GUS), Grzegorz Jakuć (ARiMR), Dariusz Jankowski (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Jolanta Starzycka (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych), Wojciech Stawiany (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska), Anna Strojek (Ministerstwo Środowiska), Ewa Surma (MSWiA), Anna K. Wiech (GIOŚ).

Jak podkreślił główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, lista nie jest zamknięta i do grona powołanych już osób będą dołączali przedstawiciele kolejnych instytucji, które mogą mieć znaczny wpływ na implementację INSPIRE w Polsce.

Zgodnie z podstawowymi założeniami Rady ds. Implementacji INSPIRE przedstawionymi przez jej przewodniczącego, „utworzenie Rady wynika z występującej od dawna potrzeby rozszerzania i pogłębiania współpracy międzyresortowej w zakresie geoinformacji i nawiązuje do art. 19 ust. 2 dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE).
Rada ds. Implementacji INSPIRE:
1) stanowi platformę wymiany informacji i uzgadniania poglądów, nie mając uprawnień decyzyjnych,
2) składa się z upoważnionych przedstawicieli administracji publicznej, którzy są wspierani przez ekspertów,
3) działa przez wyrażanie opinii, przedstawianie propozycji i formułowanie wniosków na podstawie dostarczanych ekspertyz,
4) koncentruje się na:
• współpracy międzyresortowej w zakresie i formach niezbędnych dla utworzenia Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej jako części INSPIRE,
• wspieraniu Polskiego Punktu Kontaktowego INSPIRE oraz polskich ekspertów w zespołach i komisjach INSPIRE,
5) funkcjonuje przy Głównym Geodecie Kraju, jako jego ciało doradcze, ale ze względu na swój skład wpływa również na kształtowanie opinii i pośrednio na działania w skali międzyresortowej,
6) powinna być w przyszłości przekształcona w radę międzyresortową o odpowiednich uprawnieniach.
Można mieć nadzieję, że Rada będzie również pomocna ministrowi spraw wewnętrznych i administracji w działaniach wynikających z jego kompetencji w stosunku do Głównego Geodety Kraju”.

Obecni na spotkaniu eksperci przedyskutowali wstępnie przydzielenie 34 tematów INSPIRE konkretnym instytucjom, które będą odpowiedzialne za ich realizację (przeważnie na poziomie centralnym). W większości przypadków za koordynację i współdziałanie będzie odpowiadał GUGiK.

Marek Pudło


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS