|2007-07-03|
Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje
Rada ds. Implementacji INSPIRE powołana
W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii spotkali się wczoraj (2 lipca) przedstawiciele kilku instytucji wchodzący w skład Rady ds. Implementacji INSPIRE.
Rada ds. Implementacji INSPIRE przy Głównym Geodecie Kraju została powołana zarządzeniem nr 13 GGK z 2 lipca 2007 r. W jej skład weszli przedstawiciele instytucji uczestniczących w tworzeniu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Są to:
Jerzy Gaździcki – przewodniczący (PTIP),
Adam Iwaniak – wiceprzewodniczący (GUGiK
Igor Bednarski (MSWiA),
Aneta Bielecka-Laskownicka (GUGiK),
Janusz Dygaszewicz (GUS),
Grzegorz Jakuć (ARiMR),
Dariusz Jankowski (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego),
Jolanta Starzycka (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych),
Wojciech Stawiany (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska),
Anna Strojek (Ministerstwo Środowiska),
Ewa Surma (MSWiA),
Anna K. Wiech (GIOŚ).
Jak podkreślił główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, lista nie jest zamknięta i do grona powołanych już osób będą dołączali przedstawiciele kolejnych instytucji, które mogą mieć znaczny wpływ na implementację INSPIRE w Polsce.
Zgodnie z podstawowymi założeniami Rady ds. Implementacji INSPIRE przedstawionymi przez jej przewodniczącego, „utworzenie Rady wynika z występującej od dawna potrzeby rozszerzania i pogłębiania współpracy międzyresortowej w zakresie geoinformacji i nawiązuje do art. 19 ust. 2 dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE). Rada ds. Implementacji INSPIRE: 1) stanowi platformę wymiany informacji i uzgadniania poglądów, nie mając uprawnień decyzyjnych, 2) składa się z upoważnionych przedstawicieli administracji publicznej, którzy są wspierani przez ekspertów, 3) działa przez wyrażanie opinii, przedstawianie propozycji i formułowanie wniosków na podstawie dostarczanych ekspertyz, 4) koncentruje się na: • współpracy międzyresortowej w zakresie i formach niezbędnych dla utworzenia Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej jako części INSPIRE, • wspieraniu Polskiego Punktu Kontaktowego INSPIRE oraz polskich ekspertów w zespołach i komisjach INSPIRE, 5) funkcjonuje przy Głównym Geodecie Kraju, jako jego ciało doradcze, ale ze względu na swój skład wpływa również na kształtowanie opinii i pośrednio na działania w skali międzyresortowej, 6) powinna być w przyszłości przekształcona w radę międzyresortową o odpowiednich uprawnieniach. Można mieć nadzieję, że Rada będzie również pomocna ministrowi spraw wewnętrznych i administracji w działaniach wynikających z jego kompetencji w stosunku do Głównego Geodety Kraju”.
Obecni na spotkaniu eksperci przedyskutowali wstępnie przydzielenie 34 tematów INSPIRE konkretnym instytucjom, które będą odpowiedzialne za ich realizację (przeważnie na poziomie centralnym). W większości przypadków za koordynację i współdziałanie będzie odpowiadał GUGiK.
Marek Pudło
|