|2017-02-10|
Geodezja, GIS, Software, Instytucje
Mazowsze nie rezygnuje z systemu PZGiK
Po dłuższej przerwie postanowiliśmy ponownie przyjrzeć się efektom prac nad tzw. mazowieckim systemem PZGiK. Czy wykonano już planowe wdrożenia, a może Urząd Marszałkowski zrezygnował już z rozwijania tego oprogramowania?
Przypomnijmy, że w zamierzeniu UMWM Zintegrowany System Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej (ZSDGiMZ) miał być kompleksowym rozwiązaniem umożliwiającym prowadzenie i udostępnianie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Miało ono zostać wdrożone nie tylko w mazowieckich powiatach, ale również – we współpracy z GUGiK – udostępnione bezpłatnie wszystkim chętnym samorządom z całego kraju. Funkcjonalności tego oprogramowania miały bowiem spełniać wymogi określone w przepisach dla tzw. Systemu PZGiK, który powiaty zobowiązane były wdrożyć do 8 stycznia tego roku.
ZSDGiMZ był tworzony przez firmy Comarch i PGI Compass. Pierwotny plan Urzędu Marszałkowskiego zakładał, że pierwsze wdrożenia zostaną przeprowadzone do kwietnia 2012 r. w Piasecznie i Płocku. Bankructwo firmy Compass oraz ciągłe zmiany prawne, do których należało dostosować system, sprawiły, że do wdrożeń tych jednak nie doszło.
Drugim podejściem do uruchomienia ZSDGiMZ było podpisanie w 2015 r. z firmą Intergraph Polska umowy na wdrożenie systemu w starostwach w Grójcu i Węgrowie. Prace miały się zakończyć 31 sierpnia 2015 r. Jak jednak informowaliśmy, i tu doszło do opóźnień. W lutym ubiegłego roku UMWM informował, że system w obu powiatach wdrożono i zasilono danymi. W ramach asysty technicznej wciąż trwały jednak prace związane z poprawieniem niektórych funkcjonalności. Do czasu ich zakończenia nie zostaną upublicznione takie moduły tego rozwiązania, jak geoportal czy obsługa prac geodezyjnych przez internet.
O ZSDGiMZ ponownie zapytaliśmy w czerwcu 2016 roku i znów otrzymaliśmy odpowiedź, że asysta techniczna nadal trwa, a dopóki się nie zakończy, nie można mówić o wdrożeniu systemu. Czy coś się od tego czasu zmieniło?
Jak wyjaśnia nam dziś rzeczniczka prasowa UMWM Marta Milewska, prace związane z asystą techniczną nadal trwają, a zamawiający wciąż nie wyczerpał puli godzin przeznaczonych na ten cel. Obecnie realizowane są ostatnie testy bezpośrednio poprzedzające produkcyjne uruchomienie ZSDGiMZ. W pierwszej fazie system ten będzie działał równolegle z oprogramowaniem funkcjonującym dziś w starostwie.
Czy można oczekiwać, że ZSDGiMZ zostanie wdrożony w innych powiatach? Na razie nie ma takich planów – wyjaśnia rzeczniczka – ale jeśli znajdą się chętne samorządy, także u nich będzie można takie wdrożenie przeprowadzić.
Jak przyszłość czeka więc ten system? „Urząd Marszałkowski konsekwentnie będzie dążył do rozwoju ZSDGiMZ. Dotychczasowe prace pozwoliły na doprowadzenie go do zgodności z dużymi zmianami w zakresie stanu prawnego oraz na zwiększenie jego funkcjonalności i wydajności. Przypominamy, że ZSDGiMZ pierwotnie powstał w oparciu o system prawny funkcjonujący w 2012 r. Od momentu powstania jego pierwszej pełnej wersji zmieniły się diametralnie modele danych PZGiK, dużą nowelizację przeszło również Prawo geodezyjne i kartograficzne. Pracę związane z dalszym rozwojem będą skupiały się zarówno na modyfikacji obecnie dostępnych funkcji pod kątem oczekiwań i wymagań użytkowników, jak również na wprowadzaniu nowych funkcji pozwalających na wydajniejszą i szybszą obsługę baz danych PZGiK oraz obsługę osób i jednostek zainteresowanych ich pozyskiwaniem” – wyjaśnia Marta Milewska.
JK
|