Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-09| GIS, Mapy, Software

Jak planować, to w 3D

Na długiej liście zastosowań trójwymiarowych modeli miast szczególne miejsce zajmuje planowanie przestrzenne. Przykładami dobrych praktyk w tym zakresie służy Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy.


Jak planować, to w 3D

Modelowanie 3D ma w Bydgoszczy niemal 20-letnią tradycję – pisze w lutowym GEODECIE Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU. Pierwsze opracowania powstały w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej już pod koniec lat 90. XX w. Dotyczyły one fragmentów zabudowy Starego Miasta oraz Śródmieścia i były wykonywane z zastosowaniem oprogramowania MicroStation TriForma oraz SketchUp. Około 2 tysięcy opracowanych wtedy w MPU modeli budynków dostępnych jest do dziś w zasobach internetowego repozytorium SketchUp 3D Warehouse.

W 2014 r. ruszyły prace nad nowym numerycznym modelem terenu oraz trójwymiarowym modelem zabudowy miasta. Posłużyły do tego materiały wykorzystane do stworzenia mapy akustycznej Bydgoszczy (wg stanu na 31 grudnia 2011 r.), użyto również danych wektorowych z mapy zasadniczej, NMT z 2007 r. oraz opracowań fotogrametrycznych.
Nowy model sporządzony został w dwóch wersjach:
• TIN (Triangular Irregular Network) – nieregularny model terenu, którego powierzchnia dzielona jest na trójkąty o wierzchołkach odpowiadających punktom wysokościowym.
• STM (Scalable Terrain Model, skalowalny model terenu) – rozwiązanie firmy Bentley. Ten typ danych cechuje się wysoką wydajnością przy wyświetlaniu modeli terenu obejmujących bardzo duże obszary oraz możliwością nałożenia ortofotomapy.

Modele zabudowy opracowano w MPU z zachowaniem różnych stopni szczegółowości. Te o wysokiej szczegółowości wykonano dla obszarów cennych kulturowo: znacznej części Starego Miasta i Śródmieścia oraz Starego Fordonu. Pozostałe obiekty w większości przedstawiono w formie modeli blokowych. Tworzono je w oprogramowaniu firmy Bentley Systems: PowerDraft, MicroStation i Descartes, a także SketchUp Pro firmy Trimble (wówczas jego producentem był Google).

Prowadzone w Bydgoszczy od blisko dwóch dekad działania związane z budową cyfrowego trójwymiarowego modelu miasta udoskonalane są wraz z postępem technologicznym i dostępnością oprogramowania. Dane 3D wykorzystywane są do prowadzenia polityki przestrzennej miasta, służąc zarówno projektantom, jak i indywidualnym inwestorom. Dzięki nim możliwe jest np. wykonywanie studium przypadku dla sytuowania nowej zabudowy mogącej mieć istotny wpływ na fizjonomię miasta. Szczególnych analiz wymaga lokalizacja projektowanych inwestycji oddziałujących właśnie na obszar Starego Miasta, Śródmieścia czy Starego Fordonu. Weryfikację powinny ponadto przechodzić projekty wysokiej zabudowy, cieszącej się wśród deweloperów coraz większą popularnością. Lokalizacja nowych obiektów znacznie przekraczających swoimi gabarytami budynki istniejące, utrwalone w miejskim krajobrazie, budzi bowiem wiele emocji...

Pełna treść artykułu dostępna jest w lutowym GEODECIE – zarówno w wydaniu cyfrowym, jak i tradycyjnym

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS