Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-07| Geodezja, GIS, Firma, Software

Aplikacja Globemy wspiera harmonizację z bazą GESUT

W lipcu 2016 r. firma Globema zapowiadała wprowadzenie na rynek narzędzia wspomagającego branżowe systemy zarządzania majątkiem sieciowym w procesie wymiany danych z powiatowymi bazami GESUT. Poniżej kolejne informacje na ten temat.


Aplikacja Globemy wspiera harmonizację z bazą GESUT

Narzędzie opracowane przez firmę Globema o roboczej nazwie GLB_GESUT składa się z 3 komponentów:
• Moduł podstawowy do obsługi danych GESUT i wyników analizy zgodności (na rys. poniżej jako „1. Moduł podstawowy x.GIS GESUT”).
• Moduł dodatkowy – generyczny automat analityczny, wykonujący analizę porównawczą danych branżowych oraz danych GESUT. Moduł produkuje wyniki, które są podstawą przygotowania raportu zgodności. (na rys. poniżej jako „3. Moduł dodatkowy – automat analityczny”).
• Moduł dodatkowy – automat aktualizacyjny, potrafiący uzupełnić danymi GESUT branżową bazę GIS (na rys. poniżej jako „2. Moduł dodatkowy – automat aktualizacyjny”).

Architektura rozwiązania do harmonizacji danych GESUT

Cechą modułu analitycznego jest generyczna obsługa wszystkich kolekcji zdefiniowanych w modelu danych GESUT. Wynikiem analizy jest obiekt „Niezgodności”. Każda niezgodność ma określony obszar oraz rodzaj, który może mieć jedną z trzech wartości:
• brak w branży,
• brak w GESUT,
• rozbieżność.

Moduł analityczny potrafi szczegółowo wyznaczyć różnice pomiędzy dwoma źródłami danych. Fakt identyfikacji sytuacji problemowej jest sygnalizowany poprzez następujące flagi:
• rozbieżność geometrii,
• rozbieżność liczności,
• rozbieżność władającego,
• rozbieżność źródła danych,
• rozbieżność innych atrybutów.

Wynik automatycznej analizy niezgodności ciepłowniczych danych branżowych i danych GESUT. Podgląd na dane początkowe branży i GESUT oraz wynik zaprezentowany w systemie Smallworld EC.GIS. Bufory wokół przewodów to zidentyfikowane rozbieżności

Obszary problemowe są głównym elementem raportu zgodności, który może być w łatwy sposób wygenerowany i przekazany ośrodkowi geodezyjnemu w dowolnym formacie obsługiwanym przez FME, w tym oczywiście w GML.

Dodatkowo moduł utrzymuje informacje o tożsamych elementach i fragmentach infrastruktury, poprzez zapis natywnych identyfikatorów. Spełnienie tego warunku jest podstawą do późniejszej automatycznej harmonizacji i przyspiesza proces wykrywania sytuacji rozbieżnych wymagających obustronnego uzgodnienia.

Aktualna wersja oprogramowania wspiera proces harmonizacji danych GESUT dla infrastruktury elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej. Modułowo-generyczna budowa rozwiązania pozwala na sprawne jego wdrożenie także w innych branżach sieciowych. Produkcyjne testy narzędzia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem branżowych baz GIS zbudowanych na platformie Smallworld, pokazując jego wysoką skuteczność w wykrywaniu niezgodności.

Źródło: Globema


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS