Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-06| GIS, Teledetekcja, Firma

Zdjęcia WorldView-4 już w sprzedaży

Dzięki zakończonym sukcesem testom i kalibracji instrumentów firma DigitalGlobe oficjalnie rozpoczęła dystrybucję danych z jej najnowszego wysokorozdzielczego satelity WorldView-4. Oferuje on zobrazowania z pikselem nawet 31 cm.


Zdjęcia WorldView-4 już w sprzedaży

Na razie dane z tego satelity dostępne są tylko dla wybranych klientów, którzy wcześniej wykupili odpowiednie subskrypcje. Pełen dostęp do bieżących i archiwalnych zobrazowań z WorldView-4 ma zostać otwarty w II połowie tego roku.

WorldView-4 pierwotnie nazywał się GeoEye-2 i miał zostać wystrzelony jeszcze w 2013 roku. Plany pokrzyżował spadek popytu na zobrazowania satelitarne, który wymusił połączenie firm DigitalGlobe i GeoEye – potentatów na tym rynku. Kierownictwo obu spółek zdecydowało o zmianie nazwy satelity oraz o odłożeniu jego startu do czasu poprawienia się sytuacji ekonomicznej.

Aparat został wystrzelony 11 listopada, a pierwsze testowe zobrazowania przesłał na Ziemię na początku grudnia. WorldView-4 ma podobne osiągi jak jego starszy brat – wystrzelony w 2014 roku WorldView-3. Aparat ma dostarczać zdjęcia panchromatyczne w rozdzielczości do 31 cm oraz wielospektralne (w kanałach: niebieskim, zielonym, czerwonym i w bliskiej podczerwieni) z pikselem 1,24 m. Deklarowana dokładność zdjęć to 3 m na poziomie prawdopodobieństwa 90%. Dziennie aparat będzie w stanie zobrazować nawet 680 tys. km kw., a więc obszar ponad dwukrotnie większy niż powierzchnia Polski.

WorldView-4 jest już piątym satelitą teledetekcyjnym we flocie DigitalGlobe. W ocenie spółki dostarczane przez niego zobrazowania oferują jakość porównywalną ze zdjęciami lotniczymi, mogą bowiem posłużyć np. do rozróżniania typów pojazdów czy rozpoznawania poziomego oznaczenia dróg. Nadają się ponadto do tworzenia wysokiej jakości modeli 3D czy jednolitych mozaik o zasięgu krajowym.

Próbki zdjęć z WorldView-4 DigitalGlobe publikuje na stronie misji

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS