|2017-02-06|
GIS, Teledetekcja, Firma
Zdjęcia WorldView-4 już w sprzedaży
Dzięki zakończonym sukcesem testom i kalibracji instrumentów firma DigitalGlobe oficjalnie rozpoczęła dystrybucję danych z jej najnowszego wysokorozdzielczego satelity WorldView-4. Oferuje on zobrazowania z pikselem nawet 31 cm.
Na razie dane z tego satelity dostępne są tylko dla wybranych klientów, którzy wcześniej wykupili odpowiednie subskrypcje. Pełen dostęp do bieżących i archiwalnych zobrazowań z WorldView-4 ma zostać otwarty w II połowie tego roku.
WorldView-4 pierwotnie nazywał się GeoEye-2 i miał zostać wystrzelony jeszcze w 2013 roku. Plany pokrzyżował spadek popytu na zobrazowania satelitarne, który wymusił połączenie firm DigitalGlobe i GeoEye – potentatów na tym rynku. Kierownictwo obu spółek zdecydowało o zmianie nazwy satelity oraz o odłożeniu jego startu do czasu poprawienia się sytuacji ekonomicznej.
Aparat został wystrzelony 11 listopada, a pierwsze testowe zobrazowania przesłał na Ziemię na początku grudnia. WorldView-4 ma podobne osiągi jak jego starszy brat – wystrzelony w 2014 roku WorldView-3. Aparat ma dostarczać zdjęcia panchromatyczne w rozdzielczości do 31 cm oraz wielospektralne (w kanałach: niebieskim, zielonym, czerwonym i w bliskiej podczerwieni) z pikselem 1,24 m. Deklarowana dokładność zdjęć to 3 m na poziomie prawdopodobieństwa 90%. Dziennie aparat będzie w stanie zobrazować nawet 680 tys. km kw., a więc obszar ponad dwukrotnie większy niż powierzchnia Polski.
WorldView-4 jest już piątym satelitą teledetekcyjnym we flocie DigitalGlobe. W ocenie spółki dostarczane przez niego zobrazowania oferują jakość porównywalną ze zdjęciami lotniczymi, mogą bowiem posłużyć np. do rozróżniania typów pojazdów czy rozpoznawania poziomego oznaczenia dróg. Nadają się ponadto do tworzenia wysokiej jakości modeli 3D czy jednolitych mozaik o zasięgu krajowym.
Próbki zdjęć z WorldView-4 DigitalGlobe publikuje na stronie misji
JK
|