wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-02-02| GIS

Setki kolejnych zabytków na cyfrowej mapie NID

Właśnie zakończyła się kolejna aktualizacja danych w serwisie mapowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa (mapy.zabytek.gov.pl).


Setki kolejnych zabytków na cyfrowej mapie NID

Po aktualizacji można tu znaleźć informacje o ponad 76 200 obiektach wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych oraz ponad 7700 stanowiskach archeologicznych. Dla porównania po aktualizacji z czerwca ubiegłego roku tych pierwszych rekordów uzbierało się 71 992.

Na portalu NID znajdują się również informacje o wszystkich obiektach na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz wszystkie Pomniki Historii. W sumie umieszczono tu 84 132 obiekty zabytkowe (w tym obiekty wpisane do rejestru zabytków i nie istniejące w terenie).

Równolegle repozytorium dokumentacji cyfrowej NID wzbogaciło się w roku 2017 o ponad 1500 tysiąca dokumentów obejmujących rejestr zabytków nieruchomych, ruchomych oraz archeologicznych. Dokumentacja przekazywana jest do Narodowego Instytutu Dziedzictwa przez Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków.

W ciągu ostatniego roku usługi świadczone przez ten portal mapowy były odpytywane ponad 16 mln razy! Portal odwiedzało średnio ponad 18 500 użytkowników/miesięcznie.

Źródło: NID


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
no i fajnie na tym chińskim allegro aliexpres jest sporo sprzętu geodezyjnego i trochę ludzie tego zamawiają
 1 
odpowiedz zgłoś
Shapefile Panie Arkadiuszu. Czy w oparciu o wniosek o informację publiczną można pozyskać od NID-u warstwy SHP z lokalizacją obiektów zabytkowych prezentowanych na stronie?
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
proszę przekleić link do notatnika i zamienić wszystkie spacje na nic i dopiero wtedy użyć. Pozdrawiam.
 1 
odpowiedz zgłoś
dziękuję Pa u za odpowiedź. Dziękuję również za próby generowania takich danych bo to akurat jest dla mnie osobiście bardzo cenne że ktoś w Polsce próbuje to robić. Próba generowania maszynowego a do takiego celu zaprojektowano te dane kończy się tak: http://rdf-translator.appspot.com/convert/nt/rdfa/ html/https://danepubliczne.gov.pl/dataset/6ac8329b -708a-4d2a-92bd-a5a064f50b25/resource/6d617d56-bac 9-470c-ab58-a43c3de499df/download/PomnikiHistorii. nt
 2 
odpowiedz zgłoś
RDF jeśli będzie miał Pan jeszcze jakiekolwiek rzeczowe pytania, jak tylko będziemy potrafili to udzielimy na nie odpowiedzi. Serdecznie Pana pozdrawiam!
 4 
odpowiedz zgłoś
RDF Dzień dobry, bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na publikowane przez nas zasoby na portalu http://danepubliczne.gov.pl Co prawda Pańska uwaga nie dotyczy dzisiejszej informacji o aktualizacji danych na naszym geoportalu, ale postaram się Panu na nią odpowiedzieć. Model RDF różni się od serializacji RDF. Walidator, który Pan używa oczekuje serializacji RDF/XML ("Enter a URI or paste an RDF/XML"). Udostępniamy natomiast dane w serializacji N-TRIPLES, co zresztą wyraźnie wskazujemy na portalu http://danepubliczne.gov.pl Jest ona dużo bardziej przyjaźniejsza dla zwykłego użytkownika (bez problemu może je wczytać np. w excelu jako csv), ale zawiera dokładnie te same dane, które znalazłyby się w serializacji RDF/XML. Tutaj znajdzie Pan wyjaśnienie różnicy: https://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description _Framework#Serialization_formats
 2 
odpowiedz zgłoś
no i ładnie możecie poprawić na danych publicznych to coś co nazywacie/ ktoś wam nazwał RDF - nijak to RDFem nie jest i odwołuje się do niedostępnych zasobów z poziomu zewnętrznego. https://www.w3.org/RDF/Validator/ do sprawdzenia. Dziękuję
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS