Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-01-31| GNSS

Awaria zegarów również w indyjskim systemie nawigacji

Niedawno informowaliśmy o poważnej awarii zegarów atomowych zainstalowanych na satelitach europejskiego systemu Galileo. Teraz okazuje się, że podobny problem prześladuje również indyjski regionalny system NAVIC (dawniej IRNSS).


Awaria zegarów również w indyjskim systemie nawigacji

Przypomnijmy, że w przypadku Galileo awarii uległo 9 zegarów zainstalowanych na ośmiu satelitach. Na szczęście usterka nie wpłynęła na funkcjonowanie systemu, ponieważ każdy aparat wyposażony jest w cztery zegary – dwa rubidowe i dwa masery wodorowe.

W przypadku systemu NAVIC sytuacja wygląda jednak gorzej, bo popsuły się wszystkie trzy zegary atomowe działające w aparacie IRNSS-A. Urządzenia wyprodukowała firma Spectracom – ta sama, która wyprodukowała zegary rubidowe dla Galileo. Na razie nie są jednak znane przyczyny usterek w systemach Galileo i NAVIC, nie jest więc jeszcze przesądzone, że wina leży po stronie producenta sprzętu.

Indyjski regionalny system nawigacji składa się łącznie z siedmiu satelitów nawigacyjnych – na razie pozostałe sześć funkcjonuje bez zarzutu. IRNSS-A jest najstarszym aparatem w tej konstelacji. Wystrzelono go w 2013 r. i miał pracować na orbicie przynajmniej 10 lat. Na razie administratorzy systemu NAVIC próbują restartować zegary. Jeśli się to nie powiedzie, w rezerwie jest przygotowywany do startu aparat IRNSS-H.

Budowa systemu NAVIC została zakończona w kwietniu 2016 roku. Obejmuje on swoim zasięgiem Indie oraz obszar w odległości około 1500 km od granic tego kraju.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama