Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-31| Mapy

O planie Warszawy Tirregaille'a w Centrum Interpretacji Zabytku

6 lutego w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy odbędzie się pierwszy z cyklu wykładów dr. Pawła E. Weszpińskiego pt. „Wokół jednego planu miasta”.


O planie Warszawy Tirregaille'a w Centrum Interpretacji Zabytku <br />
Fragment planu Tirregaille'a (fot. POLONA)
Fragment planu Tirregaille'a (fot. POLONA)

„Jeden wykład to w zasadzie spotkanie z jednym planem. Spotkanie zdałoby się czasem nazbyt szczegółowe, ale często właśnie szczegół stanowi o wyjątkowości kartograficznego dzieła. Każde spotkanie to ilustrowana gawęda, w której staram się odpowiedzieć przede wszystkim na pytania, jakimi sposobami przedstawiano miasto, a także które elementy przestrzeni miejskiej rysowano na planie, co jest na nim prawdą, co fałszem. Pojedynczy plan, bohater wykładu, nie jest jednak samotną wyspą. W tle opowieści pojawiają się inne plany, których personifikacje można nazwać prekursorami i następcami naszego bohatera.
Cykl wykładów nie jest kursem historii kartografii warszawskiej. To wybór subiektywny, nie starałem się nim wypełnić zarówno całych dziejów kartografii warszawskiej jak i pełnego zestawu najważniejszych (czyli jakich?) planów miasta. To wybór, który w moim przekonaniu jest po prostu ciekawy” – czytamy na stronie Muzeum Warszawy.

Pierwszy wykład (6 lutego, 18.30) poświęcony będzie planowi Warszawy Pierre’a Ricaud de Tirregaille’a z 1762 roku. Kolejne zaś opracowaniom: Williama Heerleina Lindleya z 1912 roku (6 marca) oraz Książnicy Atlas z 1939 roku (3 kwietnia).

Bilet na wykład w Centrum Interpretacji Zabytku kosztuje 5 zł.

Dr Pawel E. Weszpiński jest kartografem i geografem, kustoszem w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy. Jest autorem m.in. publikacji na temat dawnej kartografii Warszawy, w tym książek z serii „Ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy”. Rozmowy z dr. Pawłem E. Weszpińskim – przeprowadzone z okazji premiery 2 i 3 tomu serii – opublikowaliśmy w GEODECIE 2/2016 oraz 1/2017.

Źródło: Muzeum Warszawy


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS