Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-01-26| Mapy

Styczniowe nowości w Archiwum WIG

W tym miesiącu internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego rozrosło się o wiele nowych nabytków, w tym o niemieckie, amerykańskie i brytyjskie mapy topograficzne dla obszaru Polski.


Styczniowe nowości w Archiwum WIG

Nowości w tym serwisie to m.in.:
• zbiorcze arkusze niemieckiej mapy 1:300 000 (Osteuropa) z terenów ZSRR;
• kilka nowych wydań niemieckiej mapy 1:100 000 (Grossblatt);
• ok. 90 arkuszy amerykańskiej mapy w skali 1:25 000 dla Polski (głównie Mazowsza i rejonu Grodna); mapy te są powojenną (wyd. w 1953 r.) kopią niemieckich Messtischblattów z lat 1942-44;
• ok. 180 amerykańskich map Polski w skali 1:50 000 (serie AMS M751 i M752); arkusze pochodzą z lat 1953-70, jednak oparte są na mapach wydanych do 1945 roku (polskich, niemieckich i radzieckich) z niewielkimi aktualizacjami np. linii kolejowych;
• 4 arkusze brytyjskiej kopii (w dość egzotycznych odcieniach) mapy WIG w skali 1:300 000 z przełomu 1941 i 1942 roku oraz kilka arkuszy innych wydań niż dotychczasowe oryginalnej mapy WIG w skali 1:300 000.

Wśród nowych nabytków szczególną uwagę warto zwrócić na plan Warszawy z okresu Powstania Warszawskiego w nietypowej skali 1:50 000 (fot. powyżej). Jak wyjaśniają administratorzy strony, jest to jeden z kilku (lub kilkunastu) planów powstałych w ramach raportu na temat powstania, prawdopodobnie wydany pod koniec 1944 r.

Nowością w Archiwum jest również ciekawa brytyjska mapa Polski, Wolnego Miasta Gdańska, Prus Wschodnich i Litwy z ok. 1940 roku pokazująca „rejon okupacji niemieckiej” i „rejon okupacji radzieckiej”, a także mapa polskich dróg wodnych z 1931 r. (fot. poniżej).

Nowy nabytek znajdziemy ponadto w dziale z literaturą. Jest nim publikacja z 1939 r. „Statistiches Gemeindeverzeichnis bisherigen polnischen Staates...” (w pełnym brzmieniu: „Statystyczny katalog społeczności byłego państwa polskiego, z uwzględnieniem ustalonej 28 września 1939 roku granicy niemieckich i radzieckich interesów państwowych”). Ta dość pokaźna broszura liczy ok. 240 stron i zawiera trzy mapy. Składa się przede wszystkim z tablic dotyczących grup narodowościowych.

Źródło: MapyWIG.org


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama