|2017-01-25|
GIS, Mapy, Instytucje
Atlas, który pomoże walczyć z krakowskim smogiem
Kraków już od wielu lat zmaga się z problemem kiepskiej jakości powietrza. W walce z nim ma pomóc zaprezentowany w tym tygodniu przez tamtejszy magistrat „Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa”. Publikację wydano zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.
– Atlas zawiera wiele interesujących i niezwykle potrzebnych informacji oraz danych, które mogą być wykorzystywane w racjonalnym i zrównoważonym zarządzaniu miastem. Będzie pomocny w planowaniu przestrzennym oraz w kwestiach dotyczących urządzania i zarządzaniu zielenią – powiedziała Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.
W publikacji przedstawiono najistotniejsze dane wynikające ze zgromadzonych w ramach projektu MONIT-AIR informacji przestrzennych: • mapę pokrycia i szorstkości terenu; • mapę zieleni i warunków przewietrzania Krakowa; • mapę roślinności rzeczywistej; • mapę waloryzacji przyrodniczej; • mapę średnich warunków anemologicznych; • mapa przeciętnych warunków dyspersji zanieczyszczeń.
Opracowania te dostępne są w specjalnym module Obserwatorium – serwisu mapowego Krakowa.
– Badania prowadzono specjalistycznymi urządzeniami m.in. sodarem, który wysyłając sygnał akustyczny wysoko w atmosferę, pozwolił na zebranie danych związanych z przemieszczaniem się wiatru, z jego kierunkiem i prędkością na różnych poziomach atmosfery. To pozwoliło określić, jak kształtują się warunki wentylacyjne na terenie Krakowa oraz jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia transportowane wraz z wiatrem. Atlas analizuje całą sytuację terenu miasta bardziej szczegółowo niż studium, co pozwoli np. na podjęcie decyzji związanych z wysokością budynków czy nasadzeniami – dodała Olszowska-Dej.
„Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa” jest jednym z końcowych produktów projektu MONIT-AIR („Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie”) realizowanego przez Gminę Miejską Kraków w partnerstwie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w latach 2014-2017 i współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem przedsięwzięcia było stworzenie systemu stanowiącego bazę danych służących podejmowaniu działań zarządczych w procesie planowania przestrzennego, ze szczególnym uwzględnieniem korytarzy przewietrzania miasta i terenów zieleni oraz likwidacji niskiej emisji.
Źródło: Krakow.pl, JK
|