wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-25| GIS, Mapy, Instytucje

Atlas, który pomoże walczyć z krakowskim smogiem

Kraków już od wielu lat zmaga się z problemem kiepskiej jakości powietrza. W walce z nim ma pomóc zaprezentowany w tym tygodniu przez tamtejszy magistrat „Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa”. Publikację wydano zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.


Atlas, który pomoże walczyć z krakowskim smogiem

– Atlas zawiera wiele interesujących i niezwykle potrzebnych informacji oraz danych, które mogą być wykorzystywane w racjonalnym i zrównoważonym zarządzaniu miastem. Będzie pomocny w planowaniu przestrzennym oraz w kwestiach dotyczących urządzania i zarządzaniu zielenią – powiedziała Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

W publikacji przedstawiono najistotniejsze dane wynikające ze zgromadzonych w ramach projektu MONIT-AIR informacji przestrzennych:
• mapę pokrycia i szorstkości terenu;
• mapę zieleni i warunków przewietrzania Krakowa;
• mapę roślinności rzeczywistej;
• mapę waloryzacji przyrodniczej;
• mapę średnich warunków anemologicznych;
• mapa przeciętnych warunków dyspersji zanieczyszczeń.

Opracowania te dostępne są w specjalnym module Obserwatorium – serwisu mapowego Krakowa.

– Badania prowadzono specjalistycznymi urządzeniami m.in. sodarem, który wysyłając sygnał akustyczny wysoko w atmosferę, pozwolił na zebranie danych związanych z przemieszczaniem się wiatru, z jego kierunkiem i prędkością na różnych poziomach atmosfery. To pozwoliło określić, jak kształtują się warunki wentylacyjne na terenie Krakowa oraz jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia transportowane wraz z wiatrem. Atlas analizuje całą sytuację terenu miasta bardziej szczegółowo niż studium, co pozwoli np. na podjęcie decyzji związanych z wysokością budynków czy nasadzeniami – dodała Olszowska-Dej.

„Atlas pokrycia terenu i przewietrzania Krakowa” jest jednym z końcowych produktów projektu MONIT-AIR („Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie”) realizowanego przez Gminę Miejską Kraków w partnerstwie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w latach 2014-2017 i współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Celem przedsięwzięcia było stworzenie systemu stanowiącego bazę danych służących podejmowaniu działań zarządczych w procesie planowania przestrzennego, ze szczególnym uwzględnieniem korytarzy przewietrzania miasta i terenów zieleni oraz likwidacji niskiej emisji.

Źródło: Krakow.pl, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Udało mi się te dane znaleźć na krakowskim Geoportalu (msip.um.krakow.pl) mają tam kilka różnych map (zresztą bardzo ciekawych), a te konkretnie dotyczące przewietrzania są w zakładce "Kształtowanie i ochrona środowiska". Mozna je sobie przełączać, zmieniać widoczność, identyfikować itp. Tylko chyba się im serwery zapchały po promocji tego atlasu, bo ciężko się tam dostać.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
hmm serwis mapowy juz nie otwiera sie bez logowania:(
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
ciekawa aplikacja Całkiem sporo ciekawych danych. Widać, ze kosztowało to kogoś dużo pracy. Miejmy nadzieję, że nie skończy się na statycznej prezentacji i ktoś w Krakowie te zrobi z tych danych pożytek.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@botanik - brakuje nie tylko narzędzia identyfikacji, chyba zachłysnęli się tam Story Map od ESRI i już świata poza nim nie widzą. Na Story Map to można wspomnienia z wycieczki opowiadać a nie takie dane wizualizować. Treści ładują się wolno albo w ogóle, nie można wyłączyć poszczególnych warstw w zakładkach. W zakładce "Przewietrzanie i zieleń" nie ładują się dane o przewietrzaniu (które, żeby było śmieszniej, nie mają przypisanej barwy w legendzie). Za to w zakładce "Warunki anemologiczne", gdzie mogłyby być prezentowane dane o przewietrzaniu nie ma ich, a przedstawione Średnie warunki anemologiczne nie są w ogóle opisane. Co to oznacza, że ich stan wynosi 2,0-3,0? Jakaś jednostka, komentarz? W MPK News przynajmniej jest powiedziane, że stan powietrza jest "średni" albo "dobry".
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
kolejny otwarty portal - inspire to przy tym furda.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
... Ciekawe jakie było źródło danych dla warstwy Istniejące dachy zielone - warstwa zawiera budynki na których rosną pojedyncze samosiejki... Kolorystyka legendy nieczytelna. Kto w zakładce zieleń rzeczywista odróżni chociażby Łąkę z rdestem wężownikiem od Ziołorośli z wiązówką błotną? Brakuje narzędzia identyfikacji na mapie.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS