wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-01-20| GIS, Mapy, Software

Cenatorium wykorzystuje dane przestrzenne do wyceny nieruchomości

Firma Cenatorium tworzy największą w Polsce aktualizowaną na bieżąco Bazę Cen o transakcjach na rynku nieruchomości. Spółka świadczy usługi oraz wielowymiarowe badania w zakresie dynamiki poziomu wartości nieruchomości.


Cenatorium wykorzystuje dane przestrzenne do wyceny nieruchomości

Do klientów Cenatorium należą organizacje z branży bankowej, ubezpieczeniowej, windykacyjnej oraz deweloperzy. W celu usprawnienia procesu pozyskiwania i importu danych do bazy, wizualizacji danych i przeprowadzania pogłębionych analiz przestrzennych firma zdecydowała się na wdrożenie pakietu rozwiązań GIS od Esri.

Struktura rynku nieruchomości w Polsce jest obciążona wpływem historycznej zmienności losów naszego kraju oraz wieloletnich zaniedbań w obszarze gromadzenia i porządkowania informacji o nieruchomościach. To właśnie dlatego opisanie rodzimego rynku nieruchomości było dla Cenatorium nie lada wyzwaniem. Jeszcze trudniejszym zagadnieniem okazało się opracowanie modelu statystycznego pozwalającego w sposób automatyczny i poprawny wyznaczać wartości poszczególnych nieruchomości. Obecnie dzięki współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, gromadzeniu danych z różnych źródeł oraz wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi statystycznych i rozwiązań GIS firma jest w stanie w krótkim czasie wycenić np. składający się z kilku tysięcy obiektów portfel banku.

Automatyczna wycena nieruchomości
W tym celu firma opracowała model Automatycznej Wyceny Nieruchomości (AVM). Precyzyjne określenie wartości nieruchomości wymaga również standaryzacji danych i ich odpowiedniego usystematyzowania – dlatego dla potrzeb działania AVM Cenatorium stale aktualizuje i rozbudowuje bazę danych. Zawiera ona m.in. informacje o cenach transakcyjnych i ofertowych, gruntach, budynkach, lokalach, punktach adresowych, punktach użyteczności publicznej (POI), sieci transportowej, ochronie środowiska czy sytuacji socjodemograficznej.

– Dzięki ujednoliconej postaci gromadzonych danych możemy w łatwy i szybki sposób nimi zarządzać oraz wykorzystywać je do analiz. Baza jest udostępniana za pośrednictwem przyjaznego interfejsu umożliwiającego wyszukiwanie danych z wykorzystaniem lokalizacji na mapie. Dodatkowo system umożliwia wzbogacenie podstawowych informacji o nieruchomościach o szczegóły dotyczące lokalizacji. Baza Cen dostarcza informacji zgodnych z rekomendacjami J, S i F Komisji Nadzoru Finansowego – mówi Daniel Urbanowicz specjalista ds. GIS w Cenatorium.

Analizy przestrzenne i wizualizacja danych
Cenatorium nadal pracuje nad usprawnieniem procesów pozyskiwania i importu danych do bazy, w trakcie których wykorzystuje m.in. narzędzia GIS. Znaczną role w trakcie przetwarzania i konwersji pozyskanych wartości odgrywają rozwiązania oferowane przez firmę Esri (m.in. ArcMap, ArcPy oraz ArcGIS for Server). Poza gromadzeniem i przetwarzaniem danych ważnym elementem prac związanych z rozwojem i oceną działania produktów oferowanych przez Cenatorium są analizy (w tym analizy przestrzenne). Obok prostych zapytań zwracających, np.:
• obiekty, pomiędzy którymi zachodzi intersekcja – np. działki/ budynki, które znajdują się w strefie zagrożonej podtopieniami;

• obiekty znajdujące się w zadanym buforze – budynki w odległości mniejszej niż 200 m od obszarów składowania odpadów lub w strefie 35 m od wektora linii elektroenergetycznej;
wykorzystywane są nieco bardziej złożone analizy, np.:
• mapy kosztów i wybór najkorzystniejszego wariantu – precyzyjne analizy czynników uwzględniające wiele różnych kryteriów pozwalają szybko i prosto porównywać pod kątem kosztowym warianty różnych tras przebiegu inwestycji;
• analizy sieciowe – pozwalają ocenić dostępność komunikacyjną wybranej lokalizacji;
• analizy geostatystyczne.

– Wartościowa z punktu widzenia nie tylko Cenatorium, ale też klientów jest wizualizacja danych i prezentacja wyników analiz przede wszystkim na tzw. mapie ciepła. Ten sposób prezentacji danych pozwala w prosty sposób ocenić rozkład przestrzenny zjawiska oraz pomaga podjąć bardziej trafne decyzje inwestycyjne – mówi Weronika Kuna, menadżer ds. klientów kluczowych w Esri Polska.

Działania podejmowane przez Cenatorium i wykorzystanie rozwiązań GIS skutkuje bardziej precyzyjną niż dotychczas klasyfikacją i wyceną wszystkich typów nieruchomości. Innowacyjne elementy systemu to z jednej strony zaawansowane modele statystyczne, z drugiej strony nowe źródła danych pozwalające lepiej opisać nieruchomość i jej otoczenie. Dostęp do systemu AVM oraz danych Cenatorium zaprojektowany został w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby różnych grup klientów – od specjalistów analizujących pojedyncze nieruchomości, po instytucje finansowe potrzebujące cyklicznej wyceny portfela nieruchomości.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dla naiwnych obiecywać każdy potrafi... a ESRI szczególnie - czego oni nie powiedzą żeby robić bańkę propagandową a tak naprawdę to null - i już ich nie ma.
odpowiedz zgłoś
@wyceniacz Ale na pewno taniej kosztujące obywatela.
 1 
odpowiedz zgłoś
ZSIN To może lepsze niż zintegrowany system informacji o nieruchomościach?
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS